Laupäeval, 1. augustil said Kolgas kokku O.T.Tst huvitatud Kuusalu valla tootjad ja tarbijad.
Selle aasta aprillis lõid Sirkka Pintmann ja Irena O´Connell organisatsiooni Maakaup.com. See on iganädalane kaubaring, kus väiketalunike kaup viiakse korra nädalas Tallinnasse kaubajaotuspunkti, kust tellijad soovitu kätte saavad.
„Meil on internetilehekülg, kust inimesed saavad endale kaupa tellida. Sellega on liitunud 500-600 inimest ja neid tuleb iga nädalaga juurde. Meie organisatsiooni eesmärk on toetada väiketalunikke. Väikesemahulise toodangu puhul on keeruline seda turustada. Eestis on lühike vegetatsiooniperiood ning väiketalunikud ei jõua pahatihti turul käimisega tegelda. Selleks vahendame toodangut talunikelt tarbijateni,“ rääkis Kahala elanik Sirkka Pintmann.
Juunikuus käisid Sirkka Pintmann ja Irena O´Connell Prantsusmaal tutvumas AMAP (Association pour le Maintien de l’Agriculture Paysanne ehk Väiketalunike Haldamiseks Loodud Assotsiatsioon) süsteemiga. See on kodanikualgatusel põhinev süsteem, kus vahendajateta on korraldatud regulaarne kaubavahetus tootja ja tarbija vahel. Prantsusmaal on see toiminud ligi 9 aastat, hõlmab ringkondi, kuhu kuuluvad umbes 10 tootjat, kelle ümber on koondunud 100-200 tarbijat. Vabatahtliku abilise vahendusel sõlmib tootja tarbijaga lepingu, kus nõustub aasta jooksul tarbima AMAPiga liitunud talunike toodangut, mis jõuab temani igal nädalal teatud päeval. Tellida saab mune, piima, juurvilju ja muud igapäevast toidukraami.
„Tahame, et siingi oleks nii – piirkonna talunikud saaksid turustada oma toodangut kohalikule tarbijaskonnale. Maakauba tegevuse juures on näha, et inimesed harjuvad selle nädalase kaubaringiga kiiresti ära,“ sõnas Sirkka Pintmann.
Ära Karda Pubis said laupäeval kokku 14 inimest, neist kolm olid väiketalunikud. Nad kohtuvad uuesti 15. augustil lauritsapäevapidustustel kirikuaias. Seal näitavad talunikud, mida nad toodavad. Tehakse ka küsitlus, et uurida, kui suur huvi oleks kohalikel lähitarbimist toetada ja mida ning kui palju üks pere nädalas ostaks.
„Irena O´Connell tegeleb praegu Kuusalu O.T.T kodulehekülje loomisega. Selle kaudu saab tarbijaid leida. AMAP süsteemis tehti tootja ja tarbija vahel leping, meie seda O.T.T raames esialgu ei tee. Praegu üritame käivitada harjutusperioodi, kus vaatame, kuidas asi käima läheb. Kogume 10-20 inimesega tarbijateringi, kes otsustaksid, et võtavad igapäevase toidukraami teatud talunike käest. Siis saame näiteks igal pühapäeval kõik kokku. Tootja on kaasa toonud selle koguse, mille meie eelnevalt oleme tellinud. Kaubavalik sõltub aastaajast, makstakse otse tootjale. Hinnad nimetab tootja lähtuvalt turuhindadest,“ jutustas Sirkka Pintmann.
Ta lisas: „O.T.T süsteem annab taluperedele võimaluse majanduskriisis ellu jääda. Kasutegureid on veel: kohalik tarbija saab oma kodukandi värsket talukapa ega pea maksma vahendajate tõttu kõrgemat hinda.“
Maakauba klubiga käidi Viljandi folgil, kus oli avatud leivategemise õpituba. Ka sellel nädalavahetusel Viru folgil ollakse kohal.