Kuusalu vallas on elanikele aastaid olnud tasuta bussiliinid

1117

„Kuusalu vallas töötab pikemat aega tasuta bussiliinide võrk, Tallinn pole esimene,“ ütleb vallavalitsuse liige MADIS PRAKS.

Seoses Tallinnas kehtestatud tasuta ühistranspordiga on hakatud ajakirjanduses rääkima sellest, kuidas ka mõned vallad on asunud looma tasuta liine.

Kuusalu vallavalitsuse liige, endine Loksa vallavanem Madis Praks kommenteerib, et kunagises Loksa vallas olid need juba ammu: „Loksa kolhoosi ajast sõitis õhtul pärast kella 17 tasuta bussiliin Vihasoosse, see töötab tänini igal tööpäeval. Kümmekond aastat tagasi pandi sõitma buss Juminda poolsaarelt Leesilt Loksale ja tagasi. See buss sõidab nädalas korra, et inimesed saaksid Loksale poodi, arsti juurde, kalmistule, postkontorisse. Teine liin lisandus natuke hiljem, buss sõidab Valgejõelt-Vanakülast läbi Parksi Vihasoosse ja sealt Loksale ning tagasi, see liin on samuti ühel tööpäeval nädalas.“

Ta lisab, et pärast seda, kui Loksa vald ühines Kuusalu vallaga, tulid juurde tasuta bussiliinid Hirvlist Kuusallu ning kõige hiljem Salmistult Kuusallu ja tagasi.

Vallavanem Urmas Kirtsi meenutab, et siis, kui tema oli esimest korda Kuusalu vallavanem ning vallamaja koliti 1994. aastal Kuusalust üle Kiiu mõisa, pandi tasuta vallabuss Kolgast sõitma läbi Hirvli Kiidu ning see liin töötas kõigil tööpäevadel. Buss tuli Kolgast, kes soovis, sai minna Kuusallu, teised edasi Kiidu ning mõne aja pärast viis buss sõitjad sama marsruuti mööda tagasi.

Kuusalu abivallavanem Tõnu Ammussaar toonitab, et jutt ei ole õpilasliinidest, millega täiskasvanud saavad samuti sõita tasuta, vaid eraldi tasuta liinidest.

Küsimusele, kui palju vallal aastas tasuta bussiliinidele raha kulub, vastab ta: „Leesi liini eest maksame aastas 5931 eurot, Valgejõe-Vihasoo-Loksa liini eest 2542 eurot, Salmistu-Hirvli liini eest 3952 eurot ja igaõhtuse Vihasoo liini eest 5824 eurot aastas. Kokku teeb see aastas 18 249 eurot.“     

Anija ja Raasiku vallamajast öeldi Sõnumitoojale, et neil töötavad tasuta õpilasliinid. Anija vallas tuleb täiskasvanutel maksta õpilasbussis pileti eest. Raasiku vallas viib buss kord nädalas Pikavere kandi küladest Kosele poodi, aga ka seal on kehtestatud sõidupilet.