Kuusalu valla juhtiv hoolekandespetsialist ALVI KARP, kui suur on vallamaja sotsiaalteenistuse koosseis?
„Meil Kuusalu vallas on haridus- ja sotsiaalteenistus, mina olen sotsiaalvaldkonna juhtivspetsialist ja Anu Kirsman on haridusvaldkonna juhtivspetsialist.
Sotsiaalvaldkonnas on täiskohaga töötavaid ametnikke kuus: mina, hoolekandespetsialistid Aigi Reinomägi ja Õnne Arba, sotsiaaltoetuste spetsialist Ene Rebane ning kaks laste heaoluspetsialisti – Helle Soots ja Kristiina-Raivi Vilepaju.
Veel on meil viis töölepinguga hoolekandetöötajat, kes töötavad erineva koormusega. Andreas Piibemann ja Jane Malm on perede tugiisikud. Koduteenuse osutajatel on kokku 2,5 täiskoormust: Rutt Hirvo töötab Kolga piirkonnas ja Pärispea poolsaarel, Ene Vagiström Kuusalu ja Kiiu piirkonnas ning Pilvi Lõhelaid on ka isiklik abistaja ja täisealiste tugiisik.
Lisaks on käsunduslepinguga tööl kümme tugiisikut erivajadustega lastele, igal lapsel on oma tugiisik. Tänapäevane täpne sõnastus on suure hooldus- ja abivajadusega laps. Laste tugiisikute tööd korraldab laste heaoluspetsialist Kristiina-Raivi Vilepaju, perede tugiisikute tööd korraldab laste heaoluspetsialist Helle Soots.“
Miks Kuusalu vallas pole enam lastekaitsespetsialiste?
„Muutsime lastekaitsespetsialistide ametinimetuse laste heaoluspetsialistiks eelmise aasta 1. septembril. Päris paljud omavalitsused on samuti seda teinud. Sõna „lastekaitse“ on negatiivse kõlaga, „heaolu“ on täpsem ja iseloomustab paremini töö sisu – tegu ei ole inspekteerimise ega lastekasvatuse õpetamisega, vaid töötatakse selle nimel, et lapsel oleks hea kasvada ja areneda.“
Kui paljude noorte probleemidega laste heaoluspetsialistid tegelevad Kuusalu vallas?
„Eelmise aasta jooksul tuli neil lahendada umbes 150 lapsega seotud probleeme. Näiteks hooldusõiguse küsimused, koolikohustuse mittetäitmine, ka perevägivald või lapsevanemate puudulikud vanemlikud oskused. Samuti noorte vaimse tervise probleemid ja kahjuks ka suitsiidikatsed, mida oleme suutnud ära hoida ja määrata abi.
Helle Soots käib koolides rääkimas ja jagab kontakte ning on juhtumeid, kus lapsed ise on pöördunud ja teatanud oma kodustest probleemidest või vaimse tervise muredest.
Pärast koroona-aastaid on abivajadused kasvanud – elu on kiire ja raske, lapsevanematel on vähe aega laste jaoks, lapsi ei kuulata.
Peale 10 tugiisikut vajava lapse on veel teised suure abivajadusega lapsed, lahendada tuleb nende abivajaduse, kooli ja transpordiküsimused, neid on vallas ligi 80.“
Kui palju on Kuusalu vallas kokku inimesi, kelle abistamisega sotsiaaltöötajad tegelevad?
„Toetuste spetsialist tegeles eelmisel aastal ligi 1000 taotlusega, mis esitati sotsiaaltoetuse saamiseks. Toetusi taotlesid umbkaudu 500 inimest. Lisaks oli sadakond toimetulekutoetuse taotlust, taotlejaid oli 17 leibkonda aasta jooksul. Kui lisada juurde abivajadusega lapsed, üldhooldekodudesse paigutatud eakad, eestkostel olevad isikud ehk endise Valkla hooldekodu psüühiliste erivajadustega kliendid, ka vanglast vabanenud, siis saame kokku kuni tuhat inimest.“
Kas sotsiaaltoetusteks määratud rahast piisab või tuleb sageli ära öelda?
„Kuusalu valla eelarvest kulus möödunud aastal inimestele makstavateks sotsiaaltoetusteks 204 000 eurot. Alanud aasta vallaeelarve projektis on 212 000 eurot. Mullu kulus vallaeelarvest sotsiaalteenustele kokku suurusjärgus 655 000 eurot, sellest 345 000 eurot läks üldhooldusteenusele, millest riiklik toetus oli 190 000 eurot. Käesoleva aasta eelarve projektis on suurusjärgus 830 000 eurot, millest 500 000 on üldhooldusteenuse kuludeks.
Sotsiaaltoetused on kahesugused – taotleja sissetulekust sõltuvad ja sõltumatud. Kõikide toetuste andmise puhul on tingimus, et taotleja peab olema Kuusalu valla elanik. Kui tegu on sissetulekust sõltuva toetusega, tuleb taotlejal esitada enda ja pereliikmete pangakontode kolme eelneva kuu väljavõtted. Toetuste spetsialist Ene Rebane selgitab välja taotleja majandusliku olukorra ja teeb toetuse eraldamise otsuse arvestades vallavalitsuse sotsiaalkomisjoni ettepanekuga.
Varem arutas ja otsustas toetuste andmist vallavolikogu sotsiaalkomisjon, kuid otsused sündisid aeglasemalt ja suurel komisjonil lasus vaikimise kohustus, sest tegu on privaatse teabega inimeste kohta. Vallavalitsuse sotsiaalkomisjon on väiksem, sinna kuuluvad sotsiaalvaldkonna ametnikud ja vallavanem Terje Kraanvelt. Mida väiksem on teadjate ring, seda paremini on andmed kaitstud.
Äraütlemisi on olnud vähe, sest inimesed enne uurivad, kas neil on õigus sotsiaaltoetust saada. Kui selgub, et ei saa, siis reeglina ei esitatagi taotlust. Taotleja väljaminekute kohta me ei küsi, aga kui on võetud liiga palju kiirlaene, siis soovitame võlanõustaja teenust. Kuusalu valla koostööpartner on MTÜ Võlanõustajad. Võlanõustamisteenus on inimesele tasuta.
Kui tuleb taotlejale ära öelda, teeme seda kirjalikult ja motiveeritult. Kuusalu vallas on kohalik toimetulekupiir 400 eurot leibkonna liikme kohta kuus, arvestame netosisetulekut ehk reaalset laekumist, kui maksud on maha arvatud. Need leibkonnad, kelle kuusissetulek on alla 400 euro inimese kohta kuus, loetakse Kuusalu vallas sotsiaaltoetuste maksmise mõttes riskigruppi kuuluvateks.
Sissetulekust sõltuvad sotsiaaltoetused on Kuusalu vallas laste toidutoetus, osalustasu toetus, tervisetoetus, küttetoetus, ühekordne toetus, vältimatu abi toetus ning huvihariduse, huviringi ja laagri toetus.“
Oleme Sõnumitoojas päris palju kirjutanud Kuusalu valla sotsiaaltranspordist, hiljuti tegite riigihanke kolmeks aastaks.
„Hanke võitis ja kolmeaastase lepingu sõlmisime Koplimetsa OÜga, kellega oleme koostööd teinud viimased 5 aastat ja oleme väga rahul, sest klientide tagasiside on positiivne. Sotsiaaltransporditeenuse saamiseks tuleb iga aasta alguses teha uus kirjalik avaldus või võib ka meile helistada. Uurime, millistel tervislikel põhjustel soovija ei saa kasutada isiklikku või ühistransporti, milleks teenust vajatakse ja kui sageli. Teeme otsuse, saadame selle kliendile ja edaspidi võib sotsiaaltranspordi tellija suhelda juba otse firmaga, leppida kokku sõiduajad.
Suur palve on, et Koplimetsa OÜ töötajatele Tiina või Toomas Peensalule helistataks tööpäevadel ja tööajal, mitte õhtuti ega nädalavahetustel, sest ka neile tuleb võimaldada puhkeaega, et jaksaksid oma tööd teha ikka puhanult ja rõõmsalt.“
Kui palju sotsiaaltransport maksab kliendile ja vallale?
„Et võimaldada võrdset kättesaadavust, maksavad valla sotsiaaltransporditeenuse kliendid edasi-tagasi sõidu eest 25 eurot hoolimata nende elukoha kaugusest sihtkohani. Vald maksab ülejäänud osa. Riigihanke järgi on teenuse maksumus nüüd 1,77 eurot kilomeetri eest, mis tähendab et näiteks 100kilomeetrine sõit läheb maksma 177 eurot, millest sõitja tasub 25 eurot ja ülejäänud 152 eurot maksab vald. See on päris kallis teenus, sest autojuht abistab minekul ja tulekul, saadab vajadusel kuni arsti- või protseduurikabinetini, registreerib arstiaja ja muud sellist.
Möödunud aastal kulus vallaeelarvest sotsiaaltranspordi teenusele 95 000 eurot, kliente oli kokku 100 ringis. Uude eelarvesse kavandame 100 000 eurot.
Riigi seaduse järgi peab omavalitsus tagama sotsiaaltransporditeenuse ainult neile isikutele, kellele on määratud puue. Meie lähtume reaalsest abivajadusest. Seda teenust võivad tellida kõik liikumisraskuste või keerulise tervisliku seisundiga inimesed, ka need, kel on olemas pereliikmed, kuid elavad kaugel ega saa vajadusel ise sõidutada.“
Kas samamoodi on ka koduteenuse osutamisega?
„Jah, ka koduteenuse määramisel vaatame abivajadust. Perekonnaseadus ütleb, et oma abivajavat vanemat või last peab ülal pidama. Kui teised pereliikmed elavad kaugel ega saa aidata, aga abi on tarvis, läheb appi koduteenuse osutaja. Käiakse kodus puid tuppa toomas, ahju kütmas, lund kühveldamas. Kõige rohkem soovitakse poeskäimist ja apteegist ravimite ostmist, aga soovi korral sõidutatakse ka juuksurisse või füsioteraapiasse. Osadele viiakse koju sooja toitu. Toidukraami, ravimite, juuksuri ja muu sellise eest tasub loomulikult inimene ise.
Koduteenuse hind on abivajajale 4 eurot tunni eest. Samas maksab vald koduteenuse osutajatele palka, seega on teenus tegelikult palju kulukam. Koduteenus on juhtumipõhine ning arvutame välja, kui suures mahus seda inimesele osutatakse. Koduteenusel on praegu ligi 40 vallaelanikku, enamasti üksikult elavad eakad, aga on ka abielupaare.
Meie mure on, et koduteenuse osutajad sõidavad tööajal oma isiklike autodega. Oleme küsinud neile autosid, aga seni pole see olnud võimalik.“
Millega veel sotsiaalteenistuses tegelete?
„Eelmisel aastal kulus palju aega hoolekandereformi ettevalmistamisele ja elluviimisele. Üldhooldekodudes on praeguseks Kuusalu vallast 60 eakat elanikku.
Tegeleme veel töövõime hindamisega, aitame täita taotlusi. Kriminaalselt karistatud inimesi suunatakse üldkasulikule tööle, ka seda tuleb meil korraldada, tööd aitab leida teede- ja majandusspetsialist Madis Praks. Eelmisel aastal oli üldkasulikul tööl 5 inimest.
Koostöös päästeametiga tegeleme projektiga „Kodud tuleohutuks“, vaatame üle ja valime küttekolded, mida selle abil korda teha.
Üks oluline ülesanne on kriisiabi korraldamine õnnetuste korral. Teeme koostööd kriisiabi keskusega. Kriisiabi andsime eelmisel aastal kuuele perele, igale pereliikmele eraldi. Abilised tulevad kaugemalt, kuulavad ja toetavad, annavad juhiseid. Kriisiabi teenus on kriisi sattunutele tasuta.
Kõige tähtsam on, et kui Kuusalu valla elanikul tekib abivajadus, võtta julgelt meiega ühendust ning vaatame, kas ja kuidas saame aidata. Töötame vastavalt toetuste eraldamiseks ja teenuste osutamiseks kehtestatud korrale.“
Kuusalu valla sotsiaalteenistus
Juhtiv hoolekandespetsialist Alvi Karp, tel 5196 8482.
Hoolekandespetsialist Aigi Reinomägi, tel 5191 4206.
Hoolekandespetsialist Õnne Arba, tel 5308 3087.
Sotsiaaltoetuste spetsialist Ene Rebane, tel 5249 9503.
Laste heaoluspetsialist Helle Soots, tel 5906 9983.
Laste heaoluspetsialist Kristiina-Raivi Vilepaju, tel 5305 2804.
Täpsemad kontaktandmed leiab Kuusalu valla kodulehelt.