Omavalitsusjuhtide kulutused ametisõitudele ja töökõnedele mobiiltelefoniga

1081

Kõige rohkem kulub maksumaksja raha Loksa linnapea ametiautole ja telefonikõnedele.

Loksa linnavolikogu liige Ilmi Ternovskaja esitas linnavalitsusele teabenõude, kui suured on  linnapea Värner Lootsmanni ametiauto ülalpidamiskulud ja kui palju on linnale maksma läinud tema mobiiltelefoni kõned.

Linnapea vastas detsembris, et ajavahemikul 1. jaanuar-31. juuli 2015 olid sõiduauto ülalpidamiskulud kokku 6879,87 eurot, sealhulgas kindlustus 302,46 eurot. Mobiiltelefonikõnede maksumus oli 818,81 eurot.
Ilmi Ternovskaja edastas koopia vastusest Sõnumitoojale ja tundis huvi, kui palju kulutavad oma ametiga seotud autosõitudele ja telefonikõnedele Ida-Harju teised omavalitsusjuhid.
Värner Lootsmann ütles enda kulutusi kommenteerides, et need vastavad linnavolikogu otsustele, põhikulu on olnud autoliising. Linnapea ametisõite hüvitatakse sõidulehe alusel, tasudes 0,30 eurot iga läbitud kilomeetri eest, limiit oli kuni 2015 maikuuni 256 eurot kuus. Alates maist tõstis volikogu limiiti 335 euroni kuus. Loksa linn liisib linnapea töösõitudeks sõiduautot Mercedes Benz. Linnapea mobiiltelefoni kõnede hüvitamiseks ei ole Loksa volikogu limiiti kehtestanud.
Anija vallavanem Arvi Karotam on siiani sõitnud isikliku autoga Mercedes Benz. Kaks aastat tagasi kinnitas volikogu vallavanemale isikliku auto kasutamise kompensatsiooniks kuni 200 eurot kuus, vallavanem peab ametisõitude sõidupäevikut.
Arvi Karotam märkis, et tegelikud ametisõitudeks tehtud kulutused on olnud peaaegu kaks korda suuremad ning need on ta tasunud oma palgast. Vallavalitsus on esitanud volikogule eelnõu vallavanemale ametiauto soetamiseks, seda menetletakse jaanuarikuu istungil. Vallavanem ütles, et ka  vallavalitsusele kuuluva auto kasutamisel on ametisõitude eest tasumise aluseks sõidupäevik, see garanteerib tehtud kulutuste läbipaistvuse. Mobiiltelefonikõnede limiit vallavanemale on 50 eurot kuus, 2015. aasta esimesel poolaastal olid tema ametikõnede kulud kokku 203,76 eurot. Vallavanem kasutab isiklikku telefoni, number kuulub vallavalitsusele.
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi sõidab isikliku sõiduautoga Nissan Qashqai. Töösõitudel läbitud iga kilomeetri eest makstakse talle sõidupäeviku järgi kompensatsiooni 0,30 eurot. Aasta 2015 esimese 6 kuuga tasuti vallavanemale ametisõitude kompensatsiooniks vallaeelarvest kokku 2074,80 eurot. Ametikõnesid hüvitatakse kuni 60 eurot kuus.
Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi kasutab ametisõitudeks kahte autot – „Särtsu täis“ kirjaga elektrioautot ning pikap-tüüpi väikest veokit-maasturit. Elektriauto kasutamise eest saab ta vallaeelarvest kompensatsiooni, maasturi kasutamiseks on talle tagatud võimalus kütuse ostmiseks valla kulul. Vallavanemale hüvitatakse isikliku sõiduauto kasutamise kulud 400 euro ulatuses kuus, kütuselimiit on 200 liitrit.
Vahel on ta oma elektriautot laadinud vallamaja seinas olevas laadimispunktis, kuid sõnas, et Raasiku valla kaks laadimispunkti – Arukülas ja Raasikul – rajati sotsiaaltöötajatele eraldatud sini-valgete Mitsubishi elektriautode laadimiseks: „Need pole avalikud laadimispunktid. Ise olen laadinud sellest pistikust paar korda, kui aku on nii tühi, et koju Jürisse või avaliku laadimispunktini ei jõua.“
Ta lisas, et Raasiku vallale lähim avalik laadimispunkt asub Jüris.
Raasiku eelmine vallavanem Aare Ets sõitis vallale kuulnud Peugeot’ga, mille vallavalitus müüs ära 2014. aastal. Raivo Uukkivi sõnas, et auto remontimiseks võetud hinnapakkumine oli niivõrd suur, et ei tundunud mõistlik.
Oma telefoniarved maksab Raivo Uukkivi ise: „Kulutan alla 20 euro kuus, summa sõltub pigem parkimise eest tasumise intensiivsusest, mitte kõnelemisest.“