
Kuusalu vallas on lasteaedades ja koolides töötavad tugispetsialistid koondatud kohalikku noorimasse allasutusse – augustis 2019 loodud Kuusalu Hariduse Tugikeskusesse. Tööruumid asuvad Kuusalu Tervisekeskuse teisel korrusel, kus kasutatakse nelja tuba: kontoriruum, nõupidamiste- ja koolituste tuba ning kaks nõustamis- ja teraapiakabinetti.
Töötajaid on praegu 14: koordinaator-psühholoog, 2 logopeedi, 5 eripedagoogi, 2 psühholoogi, psühholoogi assistent, sotsiaalpedagoog, tervishoiutöötaja ning juhtumikorraldaja-noorte heaolu spetsialist.
Tugikeskuses alates asutamisest sisuliselt juhataja ametis olnud koordinaator ja psühholoog Annika Agu-Aasrand tõdeb, selle valdkonna töötajaid võiks vallas olla tunduvalt rohkem, et kõik noored saaksid varakult abi, kuid rohkemaks pole raha ja riik ei toeta.
Aastas on fikseeritud keskmiselt 2500-3000 juhtumit ehk laste ja noortega seotud probleemidega tegelemist, nende vanemate või ka õpetajate nõustamist. Selgitatakse välja lapse õppimise või käitumisega seotud probleemid, võimalused tema arengu ja toimetuleku toetamiseks ning aidatakse probleeme lahendada. Peamiselt töötatakse lasteaedades ja koolides, tugikeskuse ruumides saadakse kokku, kui on vaja ühiselt arutada.
Annika Agu-Aasranna sõnul võttis paar aastat aega, et tugikeskuse koostöö haridusasutustega käima saada, nüüdseks on töörütm paigas ning suurim muutus seoses tugikeskuse loomisega on, et kohapeal on kõik võimalik tehtud enne, kui noor suunatakse abi saamiseks üleriigilise Rajaleidja võrgustiku spetsialistide juurde. Varem oli sageli vastupidi – kui noorega tekkisid probleemid, saadeti ta koolist või lasteaiast Rajaleidja mõnda maakondlikku keskusesse ning seal uuriti esmalt, mida on koolis või lasteaias nende probleemide lahendamiseks tehtud.
„Muresid ja raskusi on kõigil inimestel, see on elu osa. Kui täiskasvanud käivad tööl, siis on elementaarne, et räägitakse ka sealsetest muredest. Koolis käimine ja teadmiste omandamine on laste töö ning samamoodi tekivad murekohad ja raskused. Noortega tuleb neist rääkida ja aidata lahendada, sest sageli ei oska nad ise sõnastada ega end aidata. Kui õigeaegselt märgata, piisab vahel paarist konsultatsioonist ja selgitamisest ning saame seda pakkuda meie tugikeskuse spetsialistidega kodu lähedal,“ lausus koordinaator.
Peamised probleemid on õpi-, suhtlemis- või käitumisraskused, ärevus, kurnatus, koolikohustuse mittetäitmine.
Koolipsühholoog Astrid Rõuk tegi Kuusalu keskkooli 7. ja 9. klassi õpilaste seas küsitluse MTÜ Helge Kool koostatud küsimustikuga, milles uuriti, kuidas noored on kooliga rahul, millega koolis toime tulevad ja millega mitte. Vastustest ilmnes, et paljud õpilased on kurnatud – vaimselt ja ka füüsiliselt väsinud.
Annika Agu-Aasrand: „Sageli on näha, et noortel pole päevakava paigas – ajule ei anta aega puhata, päeva jooksul kogutud infot maha laadida, sest uneaeg jääb lühikeseks. Kooli õppekava on koostatud arvestades laste vanust ja eakohaseid võimeid ning üldjuhul tulevad õpilased õppetööga toime. Kui nad osalevad aktiivselt õppeprotsessis, siis on võimelised nõutavad teadmised omandama. Raskused tekivad sageli aga sellest, et peale õppetöös jagatava info saavad noored väga palju ja kontrollimatult infot telefonist või muust nutiseadmest. Aju on üle töötanud, nad on unetud, ei jää magama, sest kuigi minnakse voodisse, töötleb aju kogutud infot veel pikka aega. Koolipäevadel magatakse vähem, kui peaks ning tekib unevõlg, laupäeval-pühapäeval magatakse kella 14-15ni. Meie sõnum lapsevanematele on, et kontrollige, kas ja kuidas nende lapsed magavad, mis kell päriselt uinuvad. Inimesed ja nende vajadused on erinevad, kuid tööjõudlus sõltub suuresti sellest, kui väsinud me oleme ja kas baasvajadused on täidetud.“
Ta kirjeldas, et mida aeg edasi, seda enam on noortega seotud probleemide üks põhjus ka asjaolu, et ei osata teha nii-öelda pärisasju ega pühenduda tegemistele, mis nõuavad enda kokkuvõtmist ja võivad osutuda raskeks.
„Inimene on loodud tegutsema, avastama, üllatuma, kuid oluliselt rohkem on juba noori, kes ei saa aru ja on mures, miks neil on keeruline täita natuke raskemaid ülesandeid. Kui lükatakse näpuga aina edasi nutiseadme ekraani, kus kõik asjad on ette valmis tehtud, siis puudub oskus ise teha. Paljud noored ei triigi pesu, õmble nööpi ette ega tee muid selliseid töid, mis õpetavad loovust ja toimetulekut.“
Tänapäeva järjest kiirem elu põhjustab pinnapealsust. Ka suhted perestruktuuris kipuvad teinekord olema pinnapealsed, ei taheta ega jõuta asjadega minna süvitsi, sest pole aega ja on raske, tõdes Annika Agu-Aasrand.
„Laps vajab tuge, et sõnastada probleeme ning täiskasvanu tuge, et neid lahendada. On väga oluline, et saaks abi ja tuge õigeaegselt. Kuid täiskasvanud on sageli hõivatud, pole aega märgata, mõnikord pole ka teavet, kuidas käituda, kui lapsel on mure. Või üritatakse peres ise toime tulla. Julgustan, andke teada, rääkige meile, saame aidata. Me ei süüdista kedagi ja töötame konfidentsiaalselt, probleemid ja mured pole midagi erandlikku ning mida varem saame lahendada, seda parem. Koos on alati lihtsam edasi minna, kui püüda üksi hakkama saada. Me kõik tahame elada õnnelikult, aga on loomulik, kui vahel tööd ja ettevõtmised ei õnnestu või õnnestuvad mõne aja pärast,“ rõhutas ta.
„Tunneme rõõmu, kui saame noortele tuge pakkuda. Aga see on võimalik ainult siis, kui lapsevanemad ja teised pereliikmed tahavad noort mõista ja kuulata ning usaldavad tugikeskuse töötajaid ja õpetajaid. Lähtume soovist töötada nii, et laps tunneks ennast koolikeskkonnas hästi. Paljusid asju on võimalik ennetada.“
Kuusalu Hariduse Tugikeskuse töö kohta leiab infot aadressil haridusetugikeskus.kuusalu.ee. Keskuse juhtlause on: „Armasta ennast ja lähedasi.“
Kuusalu Hariduse Tugikeskus
Koordinaator-psühholoog Annika Agu-Aasrand, logopeedid Katrin Kirsila ja Kadri Kuuse, psühholoogid Astrid Rõuk ja Natalja Krassilnikova, psühholoogi abi Kateryna Kovtun, sotsiaalpedagoog Suanne Rüütel, tervishoiutöötaja Tatjana Niit, juhtumikorraldaja-noorte heaolu spetsialist Kalli-Marion Sass ning eripedagoogid Terje Välkmann, Piret Kukk, Reet Soosaar, Elo Siska ja Tiina Piksar.
Koduleht: haridusetugikeskus.kuusalu.ee.