ANTS AAMAN seenior
Sven-Olav Paavel esitas lõppenud aasta 23. septembri Sõnumitoojas tänuväärse tagasivaate Kuusalu, võib julgesti öelda, et kuulsa arsti Ernst Koppeli elukäigust. Minus jäi kripeldama soov lisada kirjasõnasse selle värvika isiksuse kohta rahva mällu jäänud huumorit ning sügavmõttelisi märkusi.
Põhjendan oma julgust sellega, et olen olnud doktori patsient. Meie perekonna lähisugulane oli doktori katse- ja aretusmesilas assistent ning minu ema ja Ernst Koppel suhtlesid omavahel vabas sina-vormis. Tagatipuks sõidutasin nõukogude aja lõpupoole mõne aasta Kuusalu ambulatooriumi meedikuid koduvisiitidele.
Niisiis, lisaks kirele, edule ja suursaavutustele mesinduses aretuse vallas, oli Ernst Koppel ka kirglik maletaja ja suutis lõuendile jäädvustada kauneid õlimaale. Kaasaegsed mäletasid teda haige hamba valutult väljatõmbajana. Kui kibedas hambavalus patsient iseloomustas kord oma hambavalu nõnda, et hammas lausa lõhub nagu hull, pärinud doktor täpsustust: „Kas nõnda, nagu hobune lõhub, või nõnda, nagu puid lõhutakse?“ Naisel jäi jahmatusest suu ammuli ja juba olnudki hambatangid suus ning pärast hambakoha desinfitseerimist hakanud valu kaduma.
Teinegi meenutus. Kui üks doktorile teada-tuntud vanaproua, kes nooruses lõbusat eluviisi ja ehk liighoogsat elunautimist harrastas, oli kõik vanaduses kimbutavad tervisehädad ära kurtnud, soovinud doktor teada, palju neid toredaid talvesid turjal ka istub. Saanud vastuseks, et üle kaheksakümne, lausunud doktor kokkuvõtvalt lohutuseks: „Eks siin maises elus ole mürtsu juba küll tehtud…“ Toogi vanaproua tunnistanud pärast mõningast pahandamist tõdemust tublist mürtsu tegemisest.
Mesila aias tekkinud puhkehetkedel oli assistentidele teada Ernst Koppeli alatine rõõmus ettepanek: „Poisid paneme nupud püsti!“. Et malemäng ühepoolset rõõmu valmistas, sest harva sai keegi matsi viigistatud ja võitu mitte kunagi, püüti mängust ka kõrvale viilida.
Markantse loo Ernst Koppelist rääkis minu emale Kuusalu arstide perre kuulunud kauaaegne ämmaemand, proua Klipberg, keda minugi sündimise puhul hobuvankril tuhatnelja kihutades Aaviku tallu sõidutati.
Lugu juhtus doktori Kuusallu saabumise algaastatel. Kuna doktor Koppeli abikaasa Kuusalus peaaegu ei viibinudki, teati, et doktor valmistab endale ise toitu ning on seejuures äärmiselt privaatne. Proua Klipberg otsustas doktorile üllatuse valmistada ja kutsus lõunale.
Proua kattis laua parimate nõudega, mis tal olid, püüdes peensusteni täita kõrgeima etiketi nõudeid ning valmistas eriti hõrgu pannipreksu (munahüübe peekoniviilukestega), mis podises pannil kuumal pliidil.
Ernst Koppel istus osundatud aukohale, proua Klipberg võttis doktori kohalt laualt puhtusest särava parimast portselanist praetaldriku, tõstis sellele tagasihoidliku portsjoni auravat rooga ning asetas ootusärevalt ja õhevil olles doktori ette… Ernst Koppel tõusis, võttis taldriku ja heitis koos toiduga söögitoa avatud aknast õue.
Minestuslaadses seisundis olnud ämmaemand kuulis järgnevat rahulikku selgitust nagu läbi une: „Pole mingit vajadust anda söödavale toidule kõikvõimalikke saastumisvõimalusi haigustekitajatega, tõstes toitu kuumutusprotsessist mitteosavõtnud nõudele. Toitu tuleb valmistada kohe ärasöödavas koguses ja süüa otse toiduvalmistamise nõust.“ Seepeale võttis Ernst Koppel kuuma pliidi pealt podiseva panni, asetas peenele laudlinale tühja taldriku pannile alla, sõi isukalt kõhu täis, tänas väga maitsva toidu eest ja lahkus.
„Oh jumal, oh jumal” hüüdnud proua Klipberg teda vapustanud mälestust veel aastaid hiljem minu emale ilmekalt ette kandes. „Doktor sõi otse pannilt?!!“
Teise märkimisväärse juhtumi rääkis mulle Kuusalus oma elu- ja töötee käinud velsker, proua Hõilme Siir. Kuusalu meedikute naisperel olnud puhketoas parajasti käimas klatšisugemetega hoogne jutuvada, mis lõppenud nagu noaga lõigatult, kui äkitselt märgati, et doktor seisab ilmselt juba mõnda aega sisenemisuksel. Proua Hõilme Siir ütles, et ta kirjutas samal päeval üles lause, mille Ernst Koppel neile väga selgelt dikteeris: „Meedikute jutuaineks puhkehetkel olgu kunst, kirjandus VÕI SIIS ka meditsiin.“
Sellesse, Ernst Koppeli, deviisi on kätketud aegadeülene eeskuju.
1956. aasta suvel viis ema mind doktor Ernst Koppeli vastuvõtule, sest pidin septembris kooli minema ja oli tarvilik, et doktor mind koolikõlblikuks tunnistaks. Pärast mõningast vestlust hindas doktor minu koolisobivust järgmiselt: „Ilus poiss, pikad ripsmed nagu vasikal.” Võib-olla kirjutas doktor ka ema kätte antud tõendile nõnda – ladina keeles. Igatahes rikkus see hinnang minu jututuju, sest talupoisina olin näinud mitmegi vasikapea äralõikamist ja vasikapeast süldi tegemist ning süldist kurvalt vastu-vaatavat vasika silmamuna.
1958. aasta talvel tõi mu isa Ernst Koppeli hobureel vanaema Juuli seisundit hindama. Doktor küsitles minu koolimuljeid põhjalikult ja mäletan ka emale öeldud hinnangut vanaema kohta. „Haiguse kulg on pöördumatu, saame leevendada vaevusi“. 1960. aasta jaanuaris vanaema Juuli lahkus…
Kuusalu ambulatooriumi meedikuid sõidutades sattusin haigla kolikambrisse ja nägin seinal suurt õlimaali Kuusalu haigla pargist. See pilt on mulle mällu sööbinud. Selgus, et maali autor on Ernst Koppel. Valus on uskuda, et see maal prügimäele saadeti. Kuna doktor Ernst Koppelit tabas äkksurm ning tal siin sugulasi ega pärijaid ei olnud, võib ju mõneski Kuusalu kandi kodus olla doktor Ernst Koppeli maal. Oleks ju imeline, kui miks mitte alanud aasta lõpus saaks jõuluvana ühegi neist oma kingikotist Kuusalu rahvamajas aukohale panna.
Nakkushaiguste perioodil ja muus olmeelus oli doktor Ernst Koppel äärmiselt ettevaatlik. Kandis haiguste ajal alati mitmekordset marlimaski, mida mõnedki kaltsukandmiseks nimetasid (näib, et kõik siin ilmas kordub). Väiksemagi ohuvõimaluse puhul astus doktor saanist või reest välja ja läbis halva teelõigu jalgsi. Perult käitunud hobuse rakendisse keeldus ta üldse istumast.
1959. aasta 27. mai ilusal hommikul oli Ernst Koppel koos Kuusalu meditsiiniperega Kuusalu bussijaamas ootamas sõitu tähtsale koolitusele Tallinna. Buss sõitis ette, kuid doktor tundis järsku rinnas teravat, halvavat valu ja istus bussijaama pingile. Noorukesed velskrid sattusid segadusse, kuid doktor suunas neid julgustavalt bussi astuma, öeldes: „Minge, minge, teie peate sel koosolekul kindlasti osalema. Küll mina siin endaga hakkama saan.”
Nõnda mäletas jällegi velsker, proua Hõilme Siir. Kuid paraku seekord väga isikupärane doktor ei saanud enam endaga hakkama ja Kuusalu bussijaama pingilt 65. eluaastal võttis surm ta omale.
Ilmselt vanaema matusel külmetasin ja haigestusin raskelt angiini ning siis tõi isa hobureel 1960. aasta veebruaris minule appi äsja TRÜ lõpetanud Kuusalu uue arsti, doktor Tiiu Pentjärve, kelle Kõnnu kandi noormees Ivo Allmägi mõned aastad hiljem tanu alla viis. Doktor Tiiu võttis Kuusalu rahvas ruttu omaks ja hinge, nagu doktor Tiiugi võttis Kuusalu rahva.
On unustamatu, millise mure ja osavõtuga noor Tiiu Pentjärv minu haigusesse suhtus. Palavik oli üle 40 kraadi ning kõige suurem oht oli kurgu täielikul kinnipaistetamisel, mille puhul pidanuks arst mehaaniliselt sekkuma, et haige ei lämbuks. Vähemalt kolm tundi istus noor nägus arst nagu armas ja hoolitsev vanem õde minu voodiserval, tehes kõik endast oleneva minu seisukorra kergendamiseks ning oodates haiguse kulgemises väikestki pööret. Alles pimenedes asuti hobusega Kuusalu poole tagasiteele. Mäletan, et põhjalikult kaaluti kahte võimalust, kas minu viimist hobusega Kuusalu haiglasse, mis ligi miinus kahekümne kraadise külmaga mõistlik polnud, või doktor Tiiu ööseks Aaviku tallu jäämist, mida jällegi takistas arsti mure Kuusalu haiglas olevate haigete pärast, sest polnud tol ajal mingit sidepidamise võimalust maal.
Tänu saatusele sain need noorukiea õrnhellad mälestused täismehena doktor Tiiu Allmägile tänutundes vahetult tagasi anda.
Head uut aastat kõigile!