Kuusalu vallavolikogus oli siiani 9 alatist komisjoni: revisjonikomisjon, arengukomisjon, eelarvekomisjon, ehituskomisjon, haridus- ja noorsootöö komisjon, keskkonnakomisjon, kogukonnakomisjon, sotsiaalkomisjon ning kultuuri- ja spordikomisjon.
Eelmisel kolmapäeval vastu võetud otsuse järgi on edaspidi 6 alatist komisjoni: revisjonikomisjon, eelarve- ja arengukomisjon, keskkonna- ja ehituskomisjon, ühistegevuse komisjon, sotsiaalkomisjon ning haridus- ja noorsootöö komisjon. Sellise jaotuse poolt olid kõik 19 volinikku.
Otsuse vastuvõtmisele eelnes pikem arutelu ning alternatiivse eelnõu ja muudatusettepaneku läbihääletamine.
Valimisliit Üks Kuusalu Vald esitas istungile eelnõu, mille järgi oli kavas moodustada 5 komisjoni. Valimisliit Ühine Kodu esitas alternatiiveelnõu 6 komisjoni loomiseks.
Istungil tegi Ingeldrin Aug valimisliidust Üks Kuusalu Vald muudatusettepaneku lähtuvalt alternatiivsest eelnõust. Ta selgitas, et peab Ühise Kodu jaotust põhjendatuks ja sobivaks.
„Meie pakkumine oli teha haridus- ja kultuuritöö komisjon, kuid oleme nõus, et haridus- ja noorsootööd arutataks eraldi komisjonis, et haridus ei jääks tahaplaanile, ning kultuurivaldkonda käsitletaks ühistegevuse komisjonis. Ka nõustume, et sotsiaalkomisjon oleks eraldi ning meie pakutud majanduskomisjoni asemel oleks eelarve- ja arengukomisjon,“ põhjendas ta.
Urmas Kirtsi valimisliidust Ühine Kodu selgitas alternatiivettepanekut, kus lisaks 6 komisonile oli ettepanek määrata revisjonikomisjon 5liikmeline ning komisjonides arvestada seaduses sätestatud proportsionaalsuse põhimõtet ehk volikogusse valitud poliitiliste jõudude esindatust.
„Meie arvates ei ole võimalik komisjone komplekteerida, kui ei ole kindlaks määratud liikmete arvu. Novembri alguses jõustus kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muudatus, et volikogude komisjonide moodustamisel arvestatakse erakondade ja valimisliitude osakaalu volikogus. Nimekirjad teevad vastavalt jõudude vahekorrale ettepaneku, kes on nende esindajad komisjonides. Ka need, kes osalesid valimisprotsessis, kuid ei saanud volikogu kohta, on avaldanud soovi osaleda poliitikas ja olla komisjonides. Komisjonis võib olla ka spetsialiste, aga siis on tema esitanud konkreetne nimekiri,“ selgitas Urmas Kirtsi.
Volikogu esimees Marti Hääl kommenteeris, et poliitikute osas arvestatakse jõudude osakaalu, osa komisjoni liikmeid kinnitatakse vastavalt valla põhimäärusele komisjonide esimeeste ettepanekul. Loodetevasti kaasatakse ka spetsialiste.
Alternatiivse eelnõu poolt olid 8 volikoguliiget, vastu 11. Proportsionaalsuse põhimõte ja komisjoni liikmete arvud jäid otsusest välja.
Valimisliidu Üks Kuusalu Vald esitatud eelnõule tehtud muudatusettepanekute poolt olid kõik 19 volinikku.
Kuusalu vallavolikogu järgmine istung tuleb kolmapäeval, 29. novembril, siis valitakse komisjonide esimehed ja aseesimehed.