Kuusalu vallas on 14 tugiisikut, kes aitavad erivajadustega lapsi lasteaias, koolis või kodus.
Tänu tugiisikute süsteemi töölepanekule võib Kuusalu valla koolides ja lasteaedades ette tulla olukordi, kus peale õpetaja on tunnis erivajadusega lapse tugiisik. Peale tugiisikute on Kuusalu keskkooli ja Kolga kooli 1. klassides tööl abiõpetajad, kes toetavad klassiõpetajat ja õpilasi.
Valla haridus- ja lastekaitsespetsialist Anu Kirsman kommenteerib, et tugiisikute süsteemi rahastavad riik, vald ja sotsiaalkindlustusameti projekt puuetega laste tugiteenuse arendamiseks-pakkumiseks.
Projekti sihtgrupis on kuni 17aastased raske ja sügava puudega lapsed-noored, vald on sõlminud hankepartneriga koostöölepingu. Koostöösse on kaasatud ka lapsevanemad. Kui lapse vanem või hooldaja teeb taotluse, antakse ühe lapse kohta aastas 4918 eurot tugiisiku teenuse, lapsehoiu või selleks vajamineva transpordi kulude katteks.
Peale selle annab riik raske puudega lapsele aastas 402 eurot, sügava puudega lapsele 1800 eurot toetavate teenuste jaoks, ka seda toetust saab taotleda lapsevanema avaldusega. Vajadust teenusele hinnatakse lapsele eelnevalt koostatud juhtumiplaani alusel. Näiteks on nii võimaldatud lapsele ratsutamisteraapiat, füsioteraapiat, psühholoogilist nõustamist.
Sotsiaalkindlustusameti rahastatava tugiisiku teenuse kohta lausub Anu Kirsman, et seda on väga vaja, aitab puuetega lastel lasteaias ja koolis toime tulla: „Näiteks on lapsel aktiivsus-tähelepanuhäire, tal on õppimis- ja käitumisraskused, või on lapsel kuulmishäire, mõni muu erivajadus. Varem kulus õpetajal klassis palju aega ja jõudu selliste lastega tegelemiseks, nüüd on lapsel kõrval tugiisik. Juba näeme, kuidas tänu sellele lapse seisund muutub, polegi mõnel enam vaja ainetunnis kõrval olla, piisab, kui tugiisik on temaga vahetundide ajal koos.“
Tugiisikute tööülesanded pannakse paika koostöös lasteaia ja kooliga, need võivad aja jooksul muutuda. Initsiatiiv on tugiisiku palkamiseks tulnud nii valla lasteaedadest-koolidest kui ka lapsevanematelt.
Alustati ligikaudu aasta tagasi, esialgu paari tugiisikuga. Praegu on neid kokku 14, tugiisikuga lapsi on Anu Kirsmani sõnul Kuusalu valla peaaegu kõigis lasteasutustes.
„Kahjuks on nii, et vallamajja ei saadeta infot, kui lapsele on määratud puue. Ka ei ole meil infot ega ülevaadet oma valla kõigist puuetega lastest ega ka sellest, kellele võiks taotleda puude määramist. Julgustame lapsevanemaid meiega ühendust võtma ning loodame abi haridusasutuste töötajatelt,“ toonitab ta.
Seni ei ole tugiisikuid taotletud Loksa linna lasteasutustes käivatele Kuusalu valla lastele. Anu Kirsman julgustab, kui mõne lapse puhul tuntakse kodus, et oleks vaja abi, võtta temaga ühendust. Teenusele suunamise otsuse teeb sotsiaalkindlustusamet, iga lapse kohta koostatakse juhtumiplaan.
Sügisest alustas kooskäimist Kuusalu valla erivajadustega laste vanemate tugi-grupp. Kohtutakse kord kuus, arutatakse kindlat teemat, esineb spetsialist, on ka aega kogemusi vahetada.
Anu Kirsman: „Grupis on paarkümmend lapsevanemat. Erivajadustega lapse vanemad on sageli kurnatud ja jäänud oma murega üksi. Selline kooskäimine on andnud neile tuge, saab enda lapsega seotud lugusid rääkida, teiste lugusid kuulda. Plaanime veel sel kevadel teha oma grupiga perepäeva.“
Lisaks on Kuusalu vallas tööl lastega perede tugiisik. Seda tööd teeb Kristiina-Raivi Vilepaju, praegu nõustab ta nelja peret. Tema tegeleb lapse vanematega, et tagada lastele peredes heaolu. Kohati on ta nagu lisalapsevanem – nõustab majanduslike probleemide korral, aitab taotleda perele toetusi ja muud sellist.
Mullu sügisel alustatud tugiisikusüsteemile anti riigilt projektiraha 2016. aasta lõpuks kokku 10 366,58 eurot, vallaeelarvest eraldati 27 730 eurot. Tänavu on teenuse osutamine kasvanud, kui palju selleks raha kulub, selgub aasta lõpuks.