
Vallavanem tutvustas ettevõtjate ümarlauas „Meretee-maatee“ projekti ja kutsus üles kaasa mõtlema.
Kuusalu valla ettevõtjaid kogunes 28. novembril Kuusalu vallamajas toimunud ümarlauda paarkümmend. Kohtumine kestis kaks tundi.
KredExi osas aeg maha
Esmalt kõneles vallavanem Monika Salu KredExi üürimajade ehitamise programmist, kuhu vallavalitsus kutsus valla partnerina osalema ettevõtjaid – KredExi kaudu saaks uute elumajade rajamiseks või olemasolevate rekonstrueerimiseks kuni poole vajaminevast rahast, teise poole lisaks omavalitsus koos partneritega. Toetus on mõeldud tööjõu mobiilsuse suurendamiseks, ka selleks, et tagada madalamapalgalistele spetsialistidele ja vähekindlustatud sihtgruppidele kaasaegne eluase. Toetusvoor avati 3. detsembril, taotlusi on võimalik esitada 4. veebruarini. Taotleja peab eelnevalt läbi viima hanked, tegema analüüsid. Omavalitsusele antakse toetust kokku kuni 2,5 miljonit eurot.
Poolteist kuud tagasi toimunud kohtumisel selgus, et Kuusalu vallas on ettevõtteid, kus ollakse üürielamute programmist huvitatud ja tahetakse oma töötajatele kortereid. Vallavanem küsis ettevõtjate ümarlauas, kas tegeleda sellega edasi või lükata tulevikku.
Nii Nordic Housese, SR Veod kui ka Balti Spooni esindajad uurisid, kas Kuusalu vald on valmis omalt poolt rahaliselt panustama. Vallavanem selgitas, Kuusalu vald soovib kümmet korterit, kuid rahaga pole võimalik programmis osaleda. Ettevõtjad kommenteerisid, et neil tasuks osaleda, kui vald maksaks oma 10 korteri eest ise või ei sooviks kortereid.
„Valla ja ettevõtjate vahelised konsultatsioonid mobiilse tööjõu ja sotsiaalkorterite rajamiseks arvestasid, et vald panustab avaliku rahaga meetme kaudu 50 protsenti ja ettevõtjad ülejäänud 50. Vald oleks vastu soovinud 10 korterit ja kõik ülejäänud korterid, vähemalt 25, oleks jäänud ettevõtjatele. Ent praeguse ehitusturu tingimustes ei ole ettevõtetele ikkagi atraktiivne, kui vald saab vastu neljandiku või vähem kortereid. Seega võtame aja maha, arutame järgmisel aastal, et juhul, kui meetmed uuesti avanevad ja ehitusturu olukord on muutunud, võime teema uuesti analüüsiks lauale tõsta. Vald hakkab ilma ettevõtjateta taotlema Kredexist 12 majutuskoha toetust sotsiaal-
eluruumideks,“ lausus Monika Salu.
Valdade ühisprojekt „Meretee-maatee“
Teine teemadering käsitles septembris käivitatud projekti „Meretee-maatee“ ja sellega seoses ka Salmistu sadamat kui Kuusalu valla üht mereväravat. Vallavanem rääkis, et projekti arutatakse koos naabervaldadega, kel samuti merepiir. Projekti raames võiks välja arendada ligipääsud mere poolt nii, et külalised jõuaksid kohalike ettevõteteni, oleksid matkarajad ja söögikohad. Projekti elluviimist võiks toetada Leader-programm, kavas on sellest kõneleda Arenduskoja Leader-grupi nõupidamisel.
Nõustajana ümarlauas osalema palutud Monika Karu, kes on EASi turismiarenduskeskuse arenduste projektijuht, tõi turismialase eduka koostöö näitena esile Ida-Virumaa Arenduskeskuse juurde loodud Ida-Viru Turismiklastri, mille tegevust toetatakse Leader-programmist. Seal alustati viis aastat tagasi, edukuse üks oluline võti on tugev eestvedaja.
Monika Karu: „Teie piirkonnal on parem potentsiaal, kuna Tallinn on lähemal. Projekt tuleks käivitada võimalikult kiiresti, paari aasta pärast on raskem toetusraha leida. Tähtis on näha suurt pilti. Enne turundamist on oluline mõelda, mille poolest olete erinevad, ning lisada tooted, lood.“
Monika Salu lisas, et Haljala vald on turismivaldkonna arendamiseks moodustanud sihtasutuse. Tuleks arutada, kas selline tegevusformaat sobiks ka Kuusalu valda, kas turismiradade ja sadamate arendamiseks luua eraldi sihtasutus ja kes oleksid partnerid.
„Viskan mõtted õhku, need vajavad läbimõtlemist. Ehk kutsuda ühisele arupidamisele ka Haljala valla turismisihtasutuse ja Ida-Viru Turismiklastri esindajad?“ lausus vallavanem.
Ta märkis veel, et tema meelest peaks ka ettevõtjate ümarlaud edaspidi olema ettevõtjate endi korraldada – hakkaksid toimuma samamoodi nagu valla vabaühenduste ümarlaud. Esialgu ilmselt kutsub ettevõtjate ümarlaudu kokku vallavalitsus, kuni leiduvad need, kes selle ülesande üle võtavad.