
Kuusalu uus vallavanem MONIKA SALU, Teid valiti sellesse ametisse ligi kaks kuud tagasi, Sõnumitoojale intervjuu andmiseks leidsite aega nüüd, seni ütlesite, et on väga palju tööd ja kiire. Mida teete?
„Kogu mu teadlik tööelu on olnud muudatuste juhtimine eri organisatsioonides – nii avalikus- kui erasektoris, MTÜdes, pereettevõtetes, rahvusvahelistes organisatsioonides. Kuusalu valla volinikud pöördusid minu poole, kuna tundus, et olukorrad ja protsessid on jäänud ajale jalgu.
Muudatuste juhtimise protsess eeldab esialgu pikki tööpäevi. Algab andmete kogumisest, järgneb analüüs, siis ettepanekute tegemine ja lõpeb sellega, kui muutused on realiseerunud. Esialgu tuli teha Kuusalu vallavanemana 20tunniseid tööpäevi, et vajalik info saaks kokku enne puhkuste perioodi. Tegin selgeks, millega tegelevad valla töötajad ja hallatavad asutused, tutvusin MTÜde ja ettevõtete esindajatega. Iga päev lõppes analüüsiga, kõik tuli jõuda ka struktureeritult kirja panna. Nüüd on tööpäevad juba lühemad ja peatselt saan nädalas jätta endale ka puhkepäeva.
Muudatuste juhtimise protsess lõpeb sellega, kui ettepanekud on ellu viidud ning kogu süsteem paika niiöelda loksutatud ehk, et uus olukord muutub normaalolukorraks. Selle baasilt saab uus vallajuht töö üle võtta.“
Kas see tähendab, et Te ei plaani olla vallavanema ametis kuni järgmiste kohalike valimisteni kolme aasta pärast?
„Muudatuste juhtimine kestab keskeltläbi kolm aastat. Edasi võiks eeldada 10-15 aastat head organisatsiooni, mis ei vaja muudatuste suuri protsesse, kui juhid suudavad olla arengutega kursis.
Ma ei ole siin praegu tavaline niiöelda poliitiline vallajuht, kellelt eeldatakse eelkõige häälte kogumist ja esindusfunktsiooni. Tegelen muudatuste juhtimisega, et tekiks võimalus optimeerimiseks ja suureneks Kuusalu valla kasum. Jah, ka avalik sektor peab olema kasumlik – kasum avalikus sektoris on defineeritud ühiskonna heaolu tõusuga. See ongi eesmärk – et elukeskkond Kuusalus oleks jätkusuutlik, et Kuusalu oleks atraktiivne nii koduloomiseks kui ettevõtte, see tähendab töökohtade, pidamiseks.“
Päev või paar nädalas on teil kodutöö. Mõnigi on küsinud, et mida kujutab endast vallavanema kodutöö.
„Kodukontoris olen tegelenud analüüsimisega. Kui oled isoleeritud keskkonnas, siis mõte saab töötada keskendunult ja kiiresti. Jääb mulje, ollakse harjunud, et vallavanem istub ja kuulab inimeste muresid. Kui aga tahta teha midagi enamat, kui ainult kuulata, ehk ka lahendada probleeme, siis tuleb seda teha koos spetsialistidega. Mina eeldan, et vallas töötavad ametnikud on kõik oma ala parimad spetsialistid. Seega oleks kõige tõhusam enda probleemi lahendamiseks pöörduda vastava spetsialisti-ametniku poole.
Kui inimesed soovivad ikkagi minu jutule, siis olen alati palunud eelnevalt küsimuse saata, et saaksin spetsialistidelt info – nii on see aga topelt töö. Vallavanem saab lahendada olukordi, kui on tekkinud kas spetsialistide ülene probleem või on jäänud mulje, et spetsialist ei ole õiglane.
Ma palun siinkohal vabandust, et pole suutnud inimestega nii palju suhelda, kui on tahetud. Kui jõuame muudatused käivitada ja saame töötajatega moodustada ühtse tõhusa meeskonna, saan pühenduda järgmistele teemadele ja teeme suhtluses vajaka jäänu tasa.“
Teil on laual Kuusalu valla kaart värviliste lipikutega erinevate objektide kohta, olete kõiki neid kohti külastanud?
„Tegime meeskonnakoolituse, panime Kuusalu valla kaardile olulisemad objektid. Olen palunud kohtumistel, kui märgatakse, et mõni objekt puudu, siis kaarti täiendada. Olen nüüdseks suure hulga Kuusalut jõudnud külastada. Ütlen, et Kuusalu vald on fantastiline. Siin on kõike. On Lahemaa, on randu ja metsi, soid ja rabasid, armsaid kodusid, kultuuri ja tootmist. Potentsiaali on väga palju.
Silma hakkab, et kõige suurem probleem on juurdepääsuteed kruntidele ja erateedele, on vaidlusi. Võiks olla kokkulepe, et teed lähevad üksteise kruntide servast. On tekkinud vastuolu – riigi seisukoht on, et eraomand on püha ja puutumatu, kuid teisest küljest võimaldab seadus vajadusel teemaad sundvõõrandada. Kohalikul omavalitsusel on teekonflikte väga raske lahendada. Teed võiksid olla riigimaad või vähemalt kulgeda riigimaadel. See on küsimus riigile, üle-eestiliselt oleks vaja leida lahendus. Tore oleks, kui naabrid saaksid omavahel läbi ja suudaksid leida kompromisse.
Sümpaatne on ettevõtlus rannapiirkondades – majutusasutused, sadamad Haras ja Salmistul ning Valkla turismikeskus ja teised kohad. Vald küll koristab randu, näiteks Andineemes ja mujal, kuid kogu avalik teenindus on paljuski ettevõtjatel. Näiteks on Valkla Rand investeerinud väli-WCsse, toonud selle randa kõigile avalikuks kasutamiseks ning hoiab ranna-ala korras.
Parkimine on randade juures probleem, metsaalused on autosid täis. Peame läbi mõtlema, kuidas korraldada, et kogu 120 kilomeetrit rannajoont oleks me vallas mõistlikult kasutatud. Siin käivad ka turistid, saame külastust meeldivamaks muuta ja ettevõtluse kaudu ka ressursse luua näiteks sotsiaalsete küsimuste lahendamiseks Kuusalus.
Üks Kuusalu valla pärle on Nõmmeveski eelkõige oma komplektse väärtuslikkuse osas. Seal on ühes ajalooline tööstuspärand, kaunis paekallas, looduslik rikkus ning kultuuri- ja tööstuspärand. Kahju, et paisjärv on lastud kinni kasvada, ning riik on otsustanud, et seal peab loodus võimust võtma. Tegelikult on võimust võtnud rahvamassid – sõidetakse autodega alla allika juurde. Bussitäied turiste kõõluvad kanalil eluohtlikus olukorras, rikuvad loodust ja looduspärandit. Puud kukuvad, lõhuvad jõekallast. Kui seal oleks tööstuspärand konserveeritud ja miks mitte ka näidisena käivitatud, matkarajad ja piknikukohad, siis oleks loodus kontrollitult hoitud ning ehituspärand eksponeeritud. Teist nii unikaalset kohta on raske leida ja me laseme sel lihtsalt hävineda? Miks?“
Mida Teie hinnangul Kuusalu valla haldamises tuleb kindlasti muuta?
„Laias laastus võiks öelda, et muuta on vaja töö tegemist tõhusaks ning asuda süsteemselt haldama vara. Tuleb üle minna kaasaegsetele infotehnoloogilistele lahendustele, mis viiks miinimumini käsitsi töö ja tühja ooteaja.
Ka vallavalitsuse töötajate struktuur on jäänud pikka aega samasuguseks, ajad aga on muutunud. Peame kaasama uusi spetsialiste, näiteks on vaja vallavara haldurit, kelle töö hõlmab valla hoonete ja teede halduse ja hoolduse. Kuusalu vallal puudub täna igasugune vara haldus ja hooldus-
plaan.“
Kas ametnikega seoses on tulemas muutusi?
„Jah, on. Praegu on realistlik jõuda arutelduga nii kaugele, et augusti lõpus saab volikogu menetleda ettepanekuid. Eesmärk on, et tööaega saaks kasutada ratsionaalselt, Kuusalus oleks parimad spetsialistid, mitte et spetsialistid läheksid ära mujale.
Mulle on hästi tähtis, et mu meeskonda kuuluvad asjatundjad, kes tunnevad oma valdkondi minust paremini, julgevad mõelda ja argumenteerida oma seisukohti. Juhi spetsialiteet on juhtimine. Juhi roll on luua parim töökeskkond parimatele spetsialistidele.
Muudatusi tuleb ka allasutustes. Sotsiaal- ja haridusvaldkonna töötajatelt eeldatakse, et nad on altruistid, ja seda nad kindlasti ka on, kuid nende palk ei saa olla ebamõistlikult madal selle raske ja tänuväärse töö eest.“
Tulekul on arenguseminar, toimub 23. augustil.
„See on analüüsiprotsessi vältimatu osa. Seni on Kuusalu vallas mindud temaatiliste arengukavade teed. Kuid lisaks tuleb vaadata ka tervikut, sest eelarves tuleb lähtuda ülevallalistest prioriteetidest. Tegu on töökoosolekuga, osalevad Kuusalu valla valitud esindajad nagu volikogu, komisjonide liikmed ning palgalised ehk ametnikud. Lisaks oleme palunud kohapeale osalema ka suurima mõjuga MTÜde ja ettevõtete esindajad. Esmalt kirjeldavad ametnikud seminaril üldist olukorda vallas, see on jälgitav veebis. Teises etapis töötatakse gruppides, neid juhivad vastava valdkonna asjatundjad, kes on ka kohalikud poliitikud. Grupis on ka vallaametnik, kes protokollib. Esialgu jagasime teemad kümnesse gruppi.
Seminari lõpuosa, kui tehakse kokkuvõtteid, saab taas jälgida veebis. Kõigile huvilistele avatud koosolekuna ei saa seda füüsiliselt ja sisuliselt teha. Küll aga on kõigil soovijatel võimalus osaleda otseülekannet jälgides ja töögruppidele mõtteid saates.
Võib kaaluda, kas selline seminar võiks toimuda regulaarselt kord aasta-paari tagant näiteks – olukorrad muutuvad.“
Mitu inimest on öelnud, et tahavad selgust saada Vilsandi energiamaja kohta – vahetult enne Teie valimist Kuusalu vallavanemaks ilmus Maalehes lugu, kuidas PRIA andis Te firma ehitatud energiamaja jaoks toetust 240 000 eurot, maja on turismiasutusena minimaalselt kasutatud ja müügis.
„Maja omanik on eraettevõte, mis on panustanud sinna kaks korda rohkem raha, kui oli PRIA toetus. Kordatehtud hoone väärtustab Vilsandit, enne oli see maja tondiloss. Andmed on olemas, PRIA on kolm korda kontrollinud. Selle meetme raames ei tohtinud majutusteenust osutada. Minu ettevõte korraldas seal loenguid muinsusväärtusliku hoone restaureerimisest ja energiatõhusaks renoveerimisest, ökonoomsest ja ökoloogilisest elukeskkonnast, alternatiivenergiaallikate kasutamisest. Ruume on üüritud nii seminarideks kui kontsertideks. Töötades Kuusalu vallas ei ole ratsionaalne nii kaugel ettevõtlusega jätkata.“
Veel on küsitud, kas uus vallavanem on pereinimene ja mida elus oluliseks peab.
„Mulle on kõige olulisem perekond, järgmiseks haridus ja siis lähedane sõpruskond. Meeldib suhelda tarkade, intelligentsete ja lahedate inimestega. Meeldib lugeda, loen ajaloolisi romaane, elulugusid, ka ilukirjandust. Olen väga emotsionaalne, sageli ei oska vaoshoitult suhtuda asjadesse, ikka ainult kirega. Teen intensiivselt tööd, lapsed ütlevad, pea piiri. Aga muidu olen tagasihoidlik. Mul on kolm täiskasvanud tütart ja üks lapselaps. Ei ole kooselus.
Mul on elus olnud väga raskeid aegu, need kasvatavad inimest ning andnud veendumuse ja julguse, et igast raskusest saab välja ainult tegutsedes. Infot on alati piiratud koguses, kuid lõputult ei saa jääda seda koguma. Peab julgema otsustada ja olema kindel, et see on parim. Ja otsuseid ei tohi karta ümber vaadata, kui kunagi hiljem selgub, et see polnud parim.“