Tõuke meisterdamiseks andis detsembri alguses eetris olnud TV-saade „Ringvaade“, kus tutvustati MTÜ Vaprusehelmed algatust.
Kuusalu valla ehitusregistripidaja Rihti Väinsar korraldas reedel, 21. detsembril vallamaja saalis heategevusliku jõuluhõngulise meisterdamislõuna – tehti värvilisest polümeersavist vaprusehelmeid, mida jagatakse onkoloogiliste haigustega lastele ravi toetamiseks. Mitmesuguse kujuga värvilised helmed tähistavad erinevate raviperioodide ja -võtete läbitegemist, vastava helme või helmed annavad meditsiinitöötajad haigele lapsele protseduuride toas. Näiteks tähistab ümmargune punane helmes vereproovi sõrme otsast, sinivalgekirju operatsiooni ja oranž füsioteraapiat, vurrikujuline roheline superhalba ja roosa superhead päeva, roosavalgeroheline ring suukaudset keemiaravi jne. Kokku on värvilisel õpetuslehel 33 erinevat polümeersavi-helmest. Kui need on valmis voolitud ja keskele tehtud pärlikeesse lükkimiseks auk, tuleb helmeid kuni 30 minutit kuivatada praeahjus.
Helmed aitavad lastel paremini toime tulla valulike protseduuride ja pikkade raviperioodidega. Need seatakse nöörile ritta ning otsekui jutustavad lapse haiguslugu. USAst 15 aastat tagasi alguse saanud helmeprogramm on olnud haigetele lastele tõhus tugi.

Eestis algatas programmi eelmisel aastal MTÜ Vaprusehelmed, mille asutajate seas on mullu raske haiguse tõttu lahkunud Sanderi ema Ulvi Salundo ja õde Sigrid Salundo. Koostööd tehakse Tartu Ülikooli kliinikumi hematoloogia-onkoloogia osakonnaga.
Sander sai vaprusehelmed Saksamaal, kui oli ravil Bonni ülikooli haiglas. Tema pere nägi seal, kuidas lapsed neist hoolisid ja näitasid üksteisele. Helmed kõnelevad üle-elatust ka siis, kui eri rahvusest lapsed ei saa keelebarjääri tõttu omavahel rääkida.
MTÜ Vaprusehelmed eesmärk on rakendada programm ka Eesti haiglates, et vaprusehelmed aitaksid edaspidi meiegi riigis ravitavaid vähihaigeid lapsi. Et programm täies mahus käivitada, on eritähenduslikke helmeid vaja haiglatesse suures koguses. MTÜ eestvedamisel on neid meisterdatud viimaste kuude jooksul paljudes koolides, lasteaedades, töökollektiivides. Kes soovivad osaleda ja annavad sellest MTÜ Vaprusehelmed eestvedajatele teada, saavad täpsed juhised helmeste tähenduste, kujude ja värvide kohta. MTÜ Vaprusehelmed Facebooki-lehelt leiab infot programmist ja ka sellega liitunutest.
Rihti Väinsar: „Olin vaprusehelmeste temaatikaga Facebooki kaudu tuttav, kuid detsembri alguses nägin samal teemal pikemat lõiku saates „Ringvaade“. See pani tegutsema, võtsin ühendust MTÜga Vaprusehelmed, sain juhised. Jagasin helmeste kohta infot vallamaja kolleegidele, kes oli kohe nõus hea eesmärgi nimel kampa lööma. Polümeersavi leiab suurematest marketitest ja kunstitarvete kauplustest, ka e-kaubandusest. Kokku valmistasime jõulupühade eelsel reedel paarsada helmest. Valmis helmed liiguvad esimesel võimalusel MTÜ Vaprusehelmed eestvedajatele ja lastele jagamiseks.“