UKU PRAKS on Teeme Ära talgupäeval Kuusalu söögikohas PORK ja skaneerib vanu pilte.
Kui Kuusalu küla elanik Priit Adler asus otsima vanu fotosid Kuusalu viadukti ja ringtee piirkonnast ning andis sellest sotsiaalmeedias teada, hakkas ta saama huvitavaid pilte ja ka infot, kellel neid veel võiks olla. Sündis idee pakkuda Teeme Ära talgupäeval kohalikele inimestele võimalus tuua oma fotod skaneerimiseks-digitaliseerimiseks. Kokkulepe sündis Kehra endise õpetaja Uku Praksiga, kes teeb koostööd Rasmus Merivooga ja on skaneerinud ajaloolisi fotosid Facebooki grupi Kuusalu Ajalugu jaoks. Pildid antakse toojale tagasi.
Priit Adler soovis piirkonna kohta fotosid seepärast, et on vana aiandi vastas Kivivälja kinnistul välja ehitanud endisest pumbajaamast kiirsöögikoha. Reedeti toimub hoones lihamüük. Nüüd avatakse 1. mail seal kiirsöögikoht PORK.
Fototalgute plakatile on lisatud foto purskkaevust ja lehtlast, mida Kuusalus enam ei ole – need lammutati, kui Kuusallu ehitati neljarealine maantee ja viadukt. Ehitama hakati 1975. aastal, valmis sai olümpiamängudeks 1980. aastal.
Uku Praks, kelle lapsepõlvekodu oli Kuusalu lähedal, jutustas Sõnumitoojale, et mäletab nii purskkaevu kui ka lehtlat, samuti ETKVLi söögikohta, mis asus maantee ääres ja kutsuti Oru lossiks või valgeks majaks. Seda paika Kuusalu külje all nimetati Oruks.
„Oru lossiks kutsutud söögikoht asus seal, kus Kuusalu alevikust Rakvere poole sõites jõuab tee välja maanteetrassile, praegusest bensiinijaamast veidi Rakvere poole. See oli kuulus koht, sai ka pitsikaupa alkoholi osta, suurte veoautode juhid tellisid sealt võileiva ja sada grammi, istusid veidi ja sõitsid edasi. Meie käisime poisikestena sealt kommi ja limonaadi ostmas. Mäletan klaasist letti, väikeseid laudu.“
Lehtla oli ehitatud Oru lossist Kuusalu oja poole, selle juures olid purskkaev, istepingid ja betoonist vaasid. Uku Praks kirjeldas: „Nõukogude aja alguses tehti teede äärde uhkeid asju. Kiiu mõisa taga olid Lenini ja Stalini kujud pandud istuma diivanitele. Teede ääres oli pioneeride kujusid pasunatega, korvpallureid pall kaenlas, helgesse tulevikku vaatavaid pioneere, valgeid paviljone.“
Kui Priit Adler postitas Facebooki foto lehtlast ja purskkaevust, hakati küsima, kus need asusid. Peagi postitati sinna juurde USA satelliidifoto sellest kohast aastast 1966 – nii Oru lossiks kutsutud söögikoht, purskkaev kui ka lehtla on äratuntavad.
Uku Praks toonitas, kui Teeme Ära talgupäeval pilte tuuakse, tuleb arvestada, skaneerimine võtab aega, kui vanu fotosid on kodus palju, siis võiks teha enne valiku. Oodatud on pildid, mis pakuvad avalikku huvi, sest need avalikustatakse – kunagised tööprotsessid, avaliku elu tegelased, suuremad üritused, endised hooned ja paigad, mis nüüdseks muutunud. Pildid palub tuua valges ümbrikus, peal tooja nimi ja kontaktid.