Internetti on laetud üle 600 foto, mis üles võetud Kuusalus 30 kuni 25 aastat tagasi.
Kuusalu Filmiklubi juht, filmimees Rasmus Merivoo sattus paar aastat tagasi kohaliku hobifotograafi Mati Toropi koju ja nägi seal Kuusalus pildistatud fotode negatiive. Sellest tekkis mõte, et vanad filmirullid tuleks ellu äratada, talletatud sündmustest ja inimestest teha uued fotod.
Kui saadi sotsiaalmeedia kaudu teada, et Kuusalust pärit Kehra õpetajal Uku Praksil on kodus aparaadid, millega skaneerida fotonegatiividest digifotosid, palus Rasmus Merivoo temalt abi.
Uku Praks oli valmis aitama, nüüdseks on üle 600 mustvalge foto digitaliseeritud ja laetud fotokeskkonna Flickr kasutaja Kuusalu Filmiklubi lehele. Fotod on teemade kaupa: Kuusalu remonditehas, kaubamaja, rahvamaja, keskkool, kirik, tenniseväljakud, Vabadussõja mälestussamba taasavamine 1988, krooni saabumine 1992, esimene lauritsajooks, Kuusalu pasunakoor 120, laulupäev Kuusalus 1991.
Rasmus Merivoo: „Alustasime Mati Toropi fotodest. Vahva on neid vaadata, avastab palju põnevat. Nüüdseks on tegu ajalooliste piltidega, sinna on talletatud Kuusalu alevik ja inimesed kolmkümmend aastat tagasi. Osasid objekte pole enam või on saanud uue näo. Rubriiki „Kuusalu elu ja inimesed“ panime pildid perekondlikest sündmustest. Näeb, kuidas nõukogude aja lõpus ja taasiseseisvumise alguses riides käidi, milline oli soengumood.“
Ta toonitab, et ootab vanu fotosid juurde, kel neid on, andku teada: „Ei maksa häbeneda. Suuri sündmusi on ikka jäädvustatud, aga perekonnapiltidelt näeb väikesi huvitavaid detaile.“
Fotodele on võimalik jätta kommentaare, kui tuntakse koht või inimesed ära. Täiendada võib ka lugudega, kui vana foto tuletab meelde toreda juhtumi. Kui endal on kirjutada keeruline, lubab Rasmus Merivoo, et temaga võiks võtta ühendust, rääkida lugu ära ja see pannakse kirja.
„Mul on hea meel, et Mati pildid on inimesi inspireerinud ka oma vanu fotosid saatma. Martin Rootalu saatis foto Kuusalu rahvamajast aastal 1930,“ rõõmustab ta.
Kuna mustvalged filmilindid said tehtud, hakkas Uku Praks skaneerima Mati Toropi värvinegatiive. Ka need laetakse Flickerisse. On plaanis korraldada huvitavamatest fotodest Mati Toropi autorinäitus. Vahva koht sellise näituse jaoks oleks Rasmus Merivoo sõnul näiteks tehase väravamaja. Ka on soov teha filmiklubile oma koduleht ning kolida fotod lõpuks sinna.
MATI TOROP: „Viskasin kaks kilekotitäit minema.“
Mati Torop töötas Kuusalu tehases põllutöömasinate remondilukksepana, hiljem remontis automootoreid. Ta meenutab, et tehases oli fotode ilmutamiseks pimik, temagi käis seal mustvalgeid pilte tegemas. Kui seoses Eesti taasiseseisvumisega oli Kuusalu autoremonditehases omanikuvahetus ja segased ajad, siis paluti tal pimik tühjaks teha.
„Öeldi, et vaata, mida sealt on vaja ja mida mitte. Kaks kotitäit negatiive viskasin ära, aga paarikümne fotoga film jäi alles, olin pannud kõrvale. Seal on näha, kuidas tehas seest välja nägi, on mootoritsehhi töötajaid ja mootoreid,“ kirjeldab Mati Torop.
Ta jutustab, et sai pildistamise huvi lastekodust. Lapsepõlvekant on Kanepis. Saaremaal õppis Kingissepa maakutsekoolis, oli praktikal Kuusalus. Kui kutsekooli lõpetas, suunati 1964. aasta märtsis Kuusalu tehasesse tööle.
„Mul on olnud FED-fotoaparaat, ka Zenit. Esmalt ilmutasin tehase pimikus, siis ostsin kohvri ilmutusvahenditega. Ilmutasin, kuivatasin, lõikasin oma vannitoas. Kui tulid värvilised fotod, tuli need viia linna,“ meenutab hobifotograaf.
„Paluti pildistama perekondlikke sündmusi, kokku olen pildistanud 17-18 pulma, sama palju matuseid. Lisaks koolilõpetamisi ja spordivõistluseid. Mind kutsuvad teatud ringkonnad operaator Kõpsuks või valla kroonikuks. Viimasel ajal pildistasin nutitelefoniga. Rasmus Merivoo kinkis digikaamera, aga selle ekraan oli katki, kõiki detaile sealt ei näinud. Nüüd on mul tahvelarvuti,“ kõneleb Mati Torop, kes on Kuusalu kandis toimuvatel üritustel alati kohal, pildid laeb Facebooki.
Paar nädalat tagasi Kuusalu valla tänupeol sai Kuusalu koroonaklubi asutajaliige ja võistluste korraldaja, hobifotograaf Mati Torop vallavalitsuselt tänukirja.