„Oleme aastate jooksul pakkunud üle 50 000 nõustamise. Selle taga on olnud inimesed – keegi on saanud tuge, keegi julgustust edasi liikuda või kinnitust oma mõtetele,“ ütles Harjumaa ettevõtlus- ja arenduskeskuse (HEAK) juhataja Hannes Ojangu keskuse 25. sünnipäeva tähistamisel neljapäeval, 14. septembril Saku vallas Üksnurme külas asuvas Rehe küünis.
Peamiselt ettevõtjaid, kodanikuühendusi, omavalitsusi, ettevõtlikke noori ning turismivaldkonnas tegutsejaid nõustava HEAKi juhataja lisas, et 25 aasta jooksul on korraldatud ka üle 550 ürituse, kus on koolitatud korraga suuremat hulka inimesi. Klientide tagasiside on kümne palli skaalas olnud väga harva alla 8, mis näitab Hannes Ojangu hinnangul, et keskus on suutnud pakkuda seda, mida kliendid vajavad: „Mitte igakord ei pruugi meilt kuuldu olla positiivne, mõnikord oleme öelnud, et selliste ideedega pole mõtet edasi liikuda. Kuid ka niisuguse tagasiside eest on paljud alustavad ettevõtjad olnud tänulikud ja ehk jätnud mõnegi rumaluse tegemata.“
2. juunil 1998 Harjumaa Omavalitsuste Liidu, Keila linna ja AS Eltek asutatud sihtasutus Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus kasvas välja 1995. aastal Keilas loodud MTÜst Harju Ettevõtluskeskus. Kuni 2002. aastani HEAKi juhtinud Anne Tang meenutas, et MTÜ alustas tegevust väikeses toas Keilas Harju KEKi majas, keskenduti alustavate ettevõtjate konsulteerimisele: „Toetusmeetmeid siis ei olnud, alustasime teadmiste jagamisega, kuidas luua osaühingut või alustada tegevust FIEna. Kutsusime asjatundjaid viima läbi koolitusi, nende käigus saime ka ise targemaks. Meil polnud palgalisi töötajaid peale minu. Tegime projekte, millele taotlesime ja ka saime toetusi.“
Anne Tang lisas, et tunneb inimesi, kes on öelnud, et tänu ettevõtluskeskusele sai temast ettevõtja: „Või pigem inimene, kes lõi endale töökoha. See oli tol ajal väga oluline asi, et inimene, kellel polnud tööd, aga olid oskused, tahtmine ja initsiatiiv, suutis kõigepealt luua endale töökoha ja siis aidata teistel tööd saada.“
HEAKi esimene juht meenutas ka, et koostöös omavalitsustega käivitati 1998. aastal Harjumaa väikesadamate projekt, kuhu kaasati rahvusvahelised konsultandid Rootsist ja Soomest. Käidi läbi ja koostati põhjalik ülevaade kõigist Harjumaa sadamatest alates Ristnast kuni Loksani, avaldati trükis sadamate kaartide ja kirjeldustega.
2003-2006 juhtis HEAKi Annela Orasi, 2006-2013 Kaupo Reede. Praegu EASi ja KredExi ühendasutuses töötav Kaupo Reede meenutas, et kõige kummalisema äriideega pöördus HEAKi ajal tema poole üks vene proua: „Ta ütles, et on kunstnik. Maalis konnasid, kes sooritavad kopulatsiooniakte. See oligi ta äriidee.“
Kose vallavanem Demis Voss, kes oli HEAKi juhataja 2013-2018 ning töötas enne seal 8 aastat konsultandina, tunnistas, et tema lemmiksõna sellel ajal oli „projekt“. Ta ütles, et tehtud sai palju kasulikku, kuigi klientide küsimustele, kas tema algatust toetatakse, tuli väga sageli vastata eitavalt: „Nii jäi näiteks Sakku tegemata jäähokihall. Seda pole ka praegu, aga asjad võtavadki aega.“
Vabaühenduste konsultant Külli Vollmer nimetas HEAKi ühe olulise tegevusvaldkonnana ka tulevaste ettevõtjate õpetamist ehk noortetööd. Keskus viib läbi Harjumaa noorte ettevõtlikkusteadlikkuse programmi ning HEAKil on tema sõnul üsna suur roll, et Harjumaa koolides on õpilasfirmad ja toimuvad õpilasfirmade laadad.
Alates 2018. aastast HEAKi juhtiv Hannes Ojangu: „Mõnikord saab üksi kiiremini, kuid kambakesi jõuab kaugemale. Arenduskeskus on oma klientide – ettevõtjate ja kogukondade, MTÜde ja kohalike omavalitsuste – teenistuses. Aitame nõu ja jõuga, nii teadmiste kui teatud protsesside vedajana, vahel oleme ka lepitaja rollis, et ettevõtlus ja ettevõtlikkus Harjumaal ikka areneksid.“