
Kümnevõistleja Taavi Tšernjavski ütleb, et on hoolega treeninud kogu eriolukorra aja. Ta on üks Eesti 13 tipp-kergejõustiklasest, kes said pärast eriolukorra väljakuulutamist Eesti Olümpiakomiteelt võimaluse treenida Audentese spordihallis.
„Oleme koos Kristjan Rosenbergi ja Risto Lillemetsaga Eesti kümnevõistluse koondise kandidaadid, meid treenib Art Arvisto. Kui eriolukord välja kuulutati ja spordisaalid suleti, tegime treeneriga mu treeninguplaani ümber. Jooksin oma kodukülas Kolgakülas ja avastasin seal uusi radu, kive loopisin Turbuneemes. Kui alustasin väikese poisina, tuli samuti treenida olemasolevate vahenditega, nüüd jõudsin juurte juurde tagasi. Kasutada olid ka Viinistult pärit sõbra Asko Külmsaare spordiklubi jõuvahendid – kangid ja raskused, sangpommid, topispallid. Nädala tegin kodukandis trenni, siis saime minna Audentese spordisaali. Käesoleva nädala esmaspäevast on võimalus treenida Kadrioru staadionil, seni käisime jooksmas Kadrioru pargis.“
Taavi Tšernjavski on Instagramis postitanud videoid ja pilte, kuidas kodustes tingimustes võtta kasutusele lõbusaid treenimisviise. Näiteks kükkide tegemine, 20kilogrammine koer süles – 15 kükki teed, siis hakkab juba raskus tunda andma, märgib ta. Või vägikaikavedu koeraga – kui neljajalgne abiline on tubli, annab seegi koormust. Nende videote treeningupartner on Turbuneemes perekond Piikmanni segavereline kolli Larry, abikaasa Silvia Tšernjavski vanemate koer.
Treenib lapsi
Instagramis on 25aastase Taavi Tšernjavski postituste jälgijate seas peale sõprade ja heade tuttavate ka oma noored fännid ehk ta õpilased, kes käisid teda plakatitega ergutamas veebruari alguses Lasnamäe spordihallis toimunud rahvusvahelisel seitsmevõistlusel.
Taavi Tšernjavski treenib Spordiklubis Elite Sport ja on klubile kuuluva Erki Noole Spordikooli treener. Õpilasi on ta kolmes treeningurühmas kokku ligi 50 – noorimad on 5-6aastased ning ka 1. ja 2. klassi lapsed.
„Eelmisel kevadel lõpetasin Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis tervisedenduse õppekava. Nüüd on mul ka treeneri kvalifikatsioon, sain abitreeneri kutsetunnistuse. Treenime lapsi mänguliselt, paneme kõik kümnevõistluse alad mängudesse. Ka 5-6aastastega harjutame juba teibaga, nad hoiavad teibast kinni, tõmbame nad matile maanduma. Ideid treeninguteks leiab internetist, saab teistelt treeneritelt, mõtleme ise välja. Vaatame ja katsetame,“ räägib ta.
„Eestis on kümnevõistlus populaarne spordiala. Kümnevõistluse tippsportlaste ja elanike suhtarvuna on Eesti maailmas esikohal. Väikesel Eestil on rahvusvahelise tasemega 9 kümnevõistlejat, teistest riikidest on sama arv vastu panna vaid Saksamaal ja USA-l.“
Eesti meistrivõistlused loodetavasti augustis
Tallinnas veebruaris peetud rahvusvahelisel seitsmevõistlusel tuli Taavi Tšernjavski viiendaks. Eesti meistrivõistluse arvestuses sai sel võistlusel pronksmedali 5910 punktiga, isiklikku rekordit suurendas 148 punktiga. Sisehooaja maailma edetabelis on ta 16. kohal.
„See on mu tipp, seni olen olnud esimese 30 seas,“ sõnab ta.
Paar päeva pärast eriolukorra väljakuulutamist oleks pidanud sõitma treeningulaagrisse Küprosele. Kümnevõistluse maailma karikasarja esimene etapp pidi algama 22. aprillil Itaalias Lanas. Praeguseks on selge, et kõiki võistlusi on edasi lükatud, ka suveolümpiamängud ja Euroopa meistrivõistlused tõstetud järgmisesse aastasse. Juuni lõppu planeeritud Eesti meistrivõistlused peaksid tulema augustis.
„Osad sportlased on aktiivse treenimise lõpetanud, kuid meie grupp on motiveeritud. Kasutan treenimiseks ära iga võimalust, mis avaneb,“ kinnitab Kuusalu valla tuntuim kergejõustiklane.
„Eelmisel sügisel oli mul õlavigastus. Talvel sain seitsmevõistluses võistelda, kuna odaviset alade seas pole. Aprillis olnuks kümnevõistlus veidi riskantne, aga eriolukorra tõttu sai odaviske treeningud edasi lükata. Eriolukord andis võimaluse õlga pikemalt ravida.“