
Laupäeval, 23. oktoobril oli rahvusvaheline põlislooduse päev, mida Eesti Loodusturismi Ühing ja Eestimaa Looduse fond soovitasid tähistada matkaga Eesti karges sügises. Kõrvemaa matkajuht, VisitKorvemaa veebilehe looja Marilin Pehka kutsus sel puhul Kõrvemaa aktiivsed ja ettevõtlikud naised varahommikusele päikesetõusumatkale.
„Kutsusin naisi, sest enamasti just naised panevad oma mõtetega uutele asjadele aluse ning on seetõttu rohkem valmis sellistele väljakutsetele sõrme andma. Nad on romantilisema meelega kui mehed, naudivad veidi teistmoodi asju, ehk ka varast ärkamist isegi ilma trotsides,“ lausus Marilin Pehka.
Ta saatis kutse hommikusel päikesetõusumatkal osalemiseks Anija valla ja Kõrvemaa piirkonna 25 turisminduse ja käsitööga tegelevale või teisiti kogukonda panustavale aktiivsele naisele. Kuigi eelmisel päeval oli tõeline sügistorm ning matkapäevaks ennustati vihmasadu, ei soovinud korraldaja seda ära jätta ega edasi lükata. Matkajaid oli lisaks talle veel viis: Eesti Looduse- ja Loomateraapia keskuse juhataja Kristi Raava, psühholoog ja terapeut Annika Klemets, Pillapalu Forest Retreat keskuse perenaine Birgit Naur, treener ja spordifanaatlik Marju Tempel ning massöör ja terapeut Laura Nirgi.
„Ideest vaimustunuid oli rohkem. Paljud ei saanud seekord tulla, mõni ütles, et pole hommikuinimene, ootab järgmist kutset. Kuid looduseinimese jaoks on päeva algus ja lõpp, päikesetõus ja -loojang just need erilised hetked, mida kinni püüda, siis on muutused looduses kõige eredamad. Varahommikul on vaikne, mõne aja pärast hakkavad linnud laulma. Õhtul jälle vastupidi jääb tasapisi kõik vaikseks,“ jutustas Marilin Pehka.
Kõrvemaa naiste 7kilomeetrine jalgsimatk kulges mööda RMK künklikku Jussi loodusrada: „Võtsime kõige tavalisema ja tuntuma marsruudi, kuigi me ei kõndinud ainult mööda loodusrada, vaid tegime ka kõrvalepõikeid, mugandasime retke selliselt, nagu ise tahtsime. Linajärve ääres pidasime piknikku, mina tegin ka kiire sulpsu vette.“
Enne matka küsis korraldaja teistelt, kas pikniku tarvis varutud koduleivad-saiad, kohalik mesi ja musta pässiku eliksiir ja tee pakkida kaasa või näksivad pärast sauna, kuna õues on vilets ilm: „Minu üllatuseks ütlesid naised, et võtame kaasa. Nad olid valmis loodust nii palju nautima, et pidasime pikniku seenevihmas.“
Marilin Pehka sõnul räägiti matka ajal põhiliselt naistejutte ning kahetunnise retke lõpuks olid kõik jõudnud arusaamisele, et sellised kokkusaamised peavad jätkuma, sest kasvatavad kogukonnatunnet ning tekitavad ägedaid ideid koostööks. Arvati, et ühistegevused võiksid olla vähemalt kord kuus: „Kõrvemaa naistekad võiksid hõlmata tervislikku liikumist ning uute teadmiste ja oskuste omandamist. Meie matkal osalenud Marju Tempel, kes on suur spordifanaatik, pani südamele, et naised leiaksid rohkem aega iseenda tervise jaoks ning liiguksid rohkem. Meie naistekatel ongi alguses kavas matk, seejärel käime oma piirkonna tegijate juures, tutvume, kes millega tegeleb ja ka õpime midagi uut.“
Novembris soovib Marilin Pehka viia naised päikeseloojangumatkale Koitjärve rappa ning seejärel Pillapalu Forest Retreat keskusesse, kus Birgit Naur tutvustab musta pässiku jookide tegemist. Kes soovib Kõrvemaa naiste tegemistes hakata kaasa lööma, peaks ühendust võtma Marilin Pehkaga, kontaktid on VisitKorvemaa kodulehel.