Arenduskoja Leader-tegevusgrupi tegevjuht HEIKI VUNTUS, novembri keskel avate piirkonna ettevõtetele erakorralise taotlusvooru, mis on seotud Covid-19ga. Jagamisele läheb 174 240 eurot. Kas ja kuidas ettevõtted on sellest huvitatud?
„Maaeluministeerium eraldab PRIA kaudu kõigile Leader-tegevusgruppidele Covidi toetuse summad, et aidata koroonaviiruse tõttu kannatada saanud ettevõtteid maal. Selle raha jagamiseks lisasime MTÜ Arenduskoda üldkoosoleku otsusega strateegiasse uue meetme „Covid-19 tingitud majandusraskuste leevendamine“.
Arenduskoda avab taotlusvooru viieks päevaks Kuusalu, Haljala, Tapa ja Kadrina valla ning Loksa linna mikro- ja väikeettevõtetele, aga ka MTÜdele ja SAdele, kui need on koroonaviiruse leviku tõttu kahju saanud tegevusvaldkondades, mida käsitletakse ettevõtlusena. Taotleja ei tohi olla raskustes ettevõte, kellele on algatatud pankrotimenetlus või on tekkinud pankrotiolukord.
Taotlusi saab esitada E-PRIA kaudu alates esmaspäeva, 15. novembri hommikul kella 8 kuni reedel, 19. novembril kella 16.59. Juhin tähelepanu sellele teisele kellaajale, taotlusi on võimalik viimasel päeval edastada ainult kuni tööpäeva lõpuni, mitte südaööni.
Huvilisi selle toetuse vastu ikka on. Korraldasime 21. oktoobril internetis Zoomi keskkonnas infopäeva, osalejaid oli 16. Osalejate seas oli ka Kuusalu valla ettevõtteid.
Täpsema info Covidi leevendusvooru kohta leiab Arenduskoja kodulehelt, valida „Leader“ ja edasi „Esitlused“. Seal on kirjas, mille jaoks toetust saab: teenuste või toodete ümberstruktureerimiseks, Covidist põhjustatud leevendusmeetmete ja uute tehnoloogilise lahenduste kasutuselevõtuks, ka olemasolevate toodete ja teenuste jätkusuutlikkuse tagamiseks. Investeeringuid saab teha seadmete, masinate, inventari ja tarkvaralahenduste ostmiseks ning ehitustegevuseks.
Toetuse määr on kuni 60 protsenti kogumaksumusest, minimaalne toetussumma on 3000 eurot ja maksimaalne 20 000 eurot. Kodulehelt leiab projektikirjelduse kindla vormi, mille koostasime selle taotlusvooru jaoks. Tavapäraselt on tulnud ettevõtetel esitada projekti kohta äriplaan, aga seekord saab natuke lihtsamalt.“
Euroopa Liidu Leader-programmi tegevus on jaotatud perioodideks. Eelmine periood, mis algas 2014. aastal, pidi lõppema aastal 2020, uus pidi kestma 2021-2027. Kui palju on koroonapandeemia Leaderi tavapäraseid tegevusi muutnud?„Perioodi viimasel aastal oleksime pidanud korraldama koosolekuid ja koostama uue perioodi strateegia. Viirus seda ei võimaldanud. Et Leader-tegevusgruppide tegevus ei katkeks, on 2021 ja 2022 kuulutatud vaheaastateks, mida rahastatakse eelmise perioodi summade järgi, kehtivad senised strateegiad uuendatud kujul.
Arenduskojal on 2022. aastal jagada toetusteks 738 000 eurot. Juhatus otsustas, et taotlusvoorud avame 28. veebruarist kuni 4. märtsini neljale meetmele. Mikro- ja väikeettevõtete arendamiseks on jagada 428 000 eurot, kogukonna investeeringute toetuseks 210 000 eurot, kultuuripärandi hoidmiseks 40 000 eurot ning meetmele „Aktiivne ja tegus kogukond“ 60 000 eurot.
Kahele vaheaastale järgnevad uue perioodi kolm aastat ehk kokku kestab periood 2025. aasta lõpuni. Tuleval aastal peame koostama uue strateegia, korraldama selleks koos-olekuid. Kes tahab, et teda huvitav valdkond tuleks edaspidi rahastusse, jälgigu reklaame ja tulgu osalema.“
Kui palju Leader-toetusi on Arenduskoda oma tegevuspiirkonnas välja jaganud?
„Arenduskoda alustas Leader-tegevusgrupina tegevust 2007. aastal, projektidele hakkasime toetusi jagama 2008. aastast. Sellest alates on piirkonna MTÜd, ettevõtted, era-isikud ja omavalitsused kirjutanud ja esitanud kokku üle 800 rahataotlusprojekti, millest rahastuse saanud 536 projekti. Jagatud on üle 6 miljoni euro.
Ligi 300 000 euro ulatuses on praegu veel Arenduskoja kaudu rahastatud Leader-projekte töös. Kui neid selles mahus ellu ei viida, läheb jääk ümberjagamisele. Tõenäoliselt korraldame järgmise aasta lõpus jääkide jagamiseks taotlusvoorud.“
Arenduskoda on edukalt algatanud ja osalenud koostööprojektides. Kuidas nendega?
„Kaks meie algatatud ja juhitavat projekti jätkuvad, nimetame neid üleminekuprojektideks. PRIA kinnitas tulevaks aastaks 100 000 eurot Arenduskoja enda projektidele, sellele lisandub 10protsendiline omaosalus ehk 10 000 eurot.
Rahvusvaheline projekt on seotud turismi ja ettevõtlusega rahvusparkides. Jätkub „Mitmekesise säästva turismi ettevõtluse ühisarendamine“, mille tegevused toimuvad 2022. aastal Eesti-siseselt ning üleminekuprojekti raames teeme välissõite, et leida uusi partnereid. Augusti alguses lõppes sellele eelnenud projekt „Rahvusvaheline koostöö säästva turismi arenguks rahvusparkide piirkonnas“, mille abil saime 2019. aasta lõpus Lahemaa rahvuspargile Europarc sertifikaadi.
Senised partnerid on olnud rahvusparkide ja looduskaitsealadega seotud Leader-tegevusgrupid Eestist, Lätist, Leedust, Sloveeniast, Portugalist. Uus põhiprojekt nimetusega „Loodussõbralik ja jätkusuutlik ettevõtlus rahvusparkide mõjupiirkondades“ peaks käivituma aastal 2023. Projektijuht on endiselt Katrin Suursoo.
Teine on Eesti-sisene projekt ja seotud toiduteemaga. Tegevused toimuvad Põhja-Eesti toiduprojekti raames. Arenduskoja eestvedamisel on praegu Põhja-Eesti maitsete aasta, mille tegevusi korraldame koostöös viie Leader-tegevusgrupiga Harjumaalt, Lääne- ja Ida-Virumaalt. Arenduskoda on ka selle projekti juhtpartner, projektijuht on Eha Paas.
Mõlema projekti kohta leiab infot Arenduskoja kodulehelt ja Facebookist, ka Sõnumitooja on kajastanud. Võib-olla näen oma mätta otsast, aga mõlemad projektid on praktilised – lisaks seminaridele tehtud töötubasid ja vahetatud kogemusi. Lisaks osaleme Põhja-Harju Koostöökoja juhitud projektis „Pealinnast piirilinna“.“
Korraldate päris palju õppereise.
„Õppereise oleme teinud rahvusvaheliste ja Eesti-siseste projektide raames ning teiste Leader-tegevusgruppide tegevusega tutvumiseks. Gruppidega õppereise on kahe Leader-perioodi jooksul olnud vähemalt sada – Arenduskoja enda liikmetele on korraldatud 22 välisreisi ja teised olnud projektide raames laiemale ringile. Kõikide sõitude kohta on tehtud tabelid, et kes ja kus käinud. Osalejaid on olnud ligi 800, aktiivsemad on käinud mitmel reisil. Fotopangas on õppereisidest kokku ligi 10 000 pilti.“
Kui palju on Arenduskojal liikmeid?
„Praegu on liikmeid 63, neist viis on omavalitsused: Haljala, Kadrina, Kuusalu ja Tapa vald, Loksa linn. MTÜde ja ettevõtete liikmetasu on 32 eurot aastas, omavalitsused lisavad 1,50 eurot elaniku kohta aastas. Liikmemaksudest laekub aastas eelarvesse 36 295 eurot, sellega kaetakse projektide omaosalus ja ka muid kulusid. Aastaaruanded on avalikud.
MTÜ juhatus on kuueliikmeline – kaks esindajat nii ettevõtetest, MTÜdest kui ka omavalitsustest. Juhatuse esimees on Urmas Kirtsi Kuusalu valla esindajana, aseesimees Vahur Leemets MTÜst Huviklubi Nelson, liikmed Riho Tell Tapa vallavalitsusest, Helle Lootsmann MTÜst Pensionäride Ühendus Loksa Kompass, Helen Karus OÜst Toolse Puhkeküla ja Andres Nukk OÜst Nuka Kaubad. Arenduskoja edu pant on olnud see, et kõik juhatuse liikmed on olnud kaasamõtlejad ja toetajad. Jaanuaris tuleb valida uus juhatus.“