
Tänu maalitud piltidele teohoovi luukidel oleme nüüd muuseumina möödasõitjatele rohkem nähtavad. Oleme rõõmsad, et saame külastajatele rääkida, kuidas need toredad maalid on teinud meie omad koolinoored,“ lausus Kolga muuseumi fondihoidja Nele Reial reede, 16. juuni keskpäeval muuseumi ees toimunud avapeol. Samal päeval tähistas Kolga muuseum 16. sünnipäeva.
Pildid maalisid aknaluukidele rühmatööna Kolga kooli 5. klassi õpilased pärandivaderite üle-eestilise projekti raames. Kolga kool on projektis osalenud alates 2015. aastast, kohalik projektijuht on õpetaja Melika Kindel.
Ta rääkis, et piltidega aknaluugid said valmis veidi varem, kuid üleandmine kavandati muuseumi sünnipäevale. Piltide valmimisele aitasid kaasa ajalooõpetaja Helen Mikiver, kes käis koos 5. klassi õpilastega kõigepealt Kolga muuseumis ideid kogumas, ning kunstiõpetaja Cornelia Kerm, kes juhendas maalimist. Projekti kaasati 5. klass seetõttu, et ajalootundide üks põhiteema oli kodukoha ajalugu. Pildid maalisid 5. klassi õpilased Katrin Aasmets, Helena Jõgi, Triine Jänes, Villem Laas, Johann Lillenberg, Liisi-Marii Mürk, Alger Paju, Aron Reidla, Alissa-Mirell Reinvelt, Johan Tammets, Janely Tuuletare, Karolin Vaarpuu, Madis Valk, Andreas Veersalu, Älis Veersalu ja Eva Velström.
Idee tuli Kolga muuseumi juhatajalt Ulvi Meierilt, kes otsis lahendust, kuidas teha muuseumi sissekäigu vastas üle tee asuva teohoovi varemete luugid nähtavamaks. Üks mõte oli kaunistada need Kuusalu kihelkonna seelikutriipude mustriga. Kui ta rääkis oma soovist Melika Kindelile, otsustati kaasata õpilased pärandivaderite projekti raames. Selle projekti käigus on Kolgas ka varem kujundatud puidust aknaluuke – viis aastat tagasi tegid õpilased maalitud luugid Kolga mõisa kasutuseta seisnud aednikumaja seitsmele aknaavale.
Teohoovi luukidel paluti kujutada muuseumiga seotut – kas sealseid museaale või mõisa kohta kuuldud legende. Maalide avamisel tutvustasid õpilased, mida ja miks piltidel kujutasid.
Ühel maalil on talumaja, hobune ja täpiline piimanõu, mis on ka üks muuseumieksponaat. Teisel maalil on kujutatud põrsast ja piimakaussi. Ulvi Meieri räägitud legend kõneleb, kuidas 12aastane Tõnis jõi künast põrsastele söögiks pandud rõõska piima ning kui mõisapreili sellest kuulis, sai Tõnis võimaluse süüa kolm korda päevas mõisa teenijate lauas.
Kolmandal maalil on kass, tort ja autod. Kolga muuseumis on vanade mänguasjade nurgas automudelid. Neljandal pildil on rüütlimõõgad, endiste mõisnike Stenbockide vapisarved ja roosid.
Kunstiõpetaja Cornelia Kerm kiitis, et projekt oli huvitav ja ka teomaja järgmisele neljale luugile võiks edaspidi koos õpilastega pildid maalida. Melika Kindel kinnitas, et pärandivaderite projekt jätkub tuleval õppeaastal.
Maalide avamisel tänati abilisi. Nordi Houses KT andis aknaluukide jaoks puitmaterjali, Campkit OÜ töömehed valisid lauad ja lõikasid parajasse mõõtu, 8. klassi õpilased tegid õpetaja Mart Almersi juhendamisel luugid valmis ja panid maalitud luugid avamispäeva hommikul paika.
Avamisel olid kohal ka Nordic Houses KT juht Argo Saul ja Campkit juht Urmas Paomees ning MTÜ Kolga Mõis esindaja Meelis Rondo.
Pärandivaderite projekt pakub koolilastele võimalust talgutega panustada oma kodupaiga kultuurilooliste paikade püsimajäämisse.