
Kolga muuseum avas laupäeval, 20. mail üle-euroopalisel muuseumiööl näituse „Leiud“ – kohalikest arheoloogilistest leidudest. Rahvast käis sel päeval muuseumis palju, ligi 150. Oli neidki, kes on muuseumiööl osalenud igal aastal, ka ringkäigul mõisa peahoones, kus tutvustatakse majaga seotud legende.
Näituse avamisel oli kohal Tallinna Ülikooli ajaloo instituudi teadur Villu Kadakas, kes on väljapanekule toonud leiud 2015. ja 2016. aasta suvel koos tudengitega Kolga mõisa pargis läbiviidud arheoloogilistelt uuringutelt.
2015. aasta suvel leidsid arheoloogid suurema kogumi musta glasuuriga kaetud reljeefseid renessanss-stiilis kahhelkivide tükke, mis on pärit ilmselt 16.-17. sajandi vahetuse ajal ehitatud ahjust.
2016. aasta arheoloogilistel kaevamistel saadi leide, mis pärinevad ilmselt 16.-17. sajandist: samasuguseid ahjukahlite ja tarbekeraamika kilde, üks Rootsi 1/6 öör 17. sajandi teisest poolest ja väike rauast suurtükikuul.
Näitusel on keraamiliste kildude juurde lisatud pildid samalaadsetest toidunõudest, et vaataja kujutaks ette, missuguse esemega võib olla tegu.
Arheoloogid otsisid kahel suvel Kolga kloostrimõisa jäänuseid. Sooviti täpsustada keskaegse kloostrimõisa hoonete asukohta ja ulatust. Suur osa Kuusalu kihelkonna maid kuulus 13.-16. sajandini Rooma tsistertslaste kloostrile.
2015. aastal tehti arheoloogilisi kaevamisi mõisa esise auringi läänenurgas, mullu uuriti auringi põhja- ja idaosas. Uuringud kinnitavad, et mõisasüdame loodeosas on keskajal paiknenud suur, tavapärase mõisa mahte ületav kivihoonete kompleks. Selle ulatuse, rajamisaja, arhitektuuri täpsustamine seisab ees.
Kolga muuseumi juhataja Anu Karjatse kommenteerib, et näitusele pandud tarbenõude kildudest hakkas eriliselt silma 17. sajandis pärit kausi põhja ornament – kellukas. Samasugust laadi kellukamotiivid on Kuusalu kihelkonna rahvarõivastel, mis pärinevad 19. sajandist.
„See ei pruugi olla ajalooline tõde, aga panime killu kõrvale pildi kihelkonna rahvarõivastest, mille käistele on tikitud samasugused kellukad, ja ka mitmed tikandijoonised. Kes teab, võibolla saadi inspiratsiooni mõisa tarbenõudel nähtud motiividest,“ ütles ta.
CORNELIUS TAMME ja detektoristi leiud
Veel on näitusele seatud Kolga mõisa tegutsenud restauraatori Cornelius Tamme leiud. Tema töötas mõisas siis, kui see kuulus Kirovi kalurikolhoosile.
Muuseumi varahoidja Ulvi Meier kirjeldab, et Cornelius Tamm uuris sisuliselt prügihunnikuid, need leiud ei ole eriti vanad, kuid kõnelevad omast ajast.
Näitusel on veel esemeid Käsmu muuseumist ning Loksal elava detektoristi leiud Loksa ja Kuusalu vaheliselt maa-alalt. Anu Karjatse sõnul toob Loksa mees muuseumisse leiud, mida tal vaja pole. Näiteks pronksist odaots ja mitmesuguseid kriibitud münte, neist vanim 1732. aastast. Ka rinnanõelu ja muid esemeid. Mees pole oma nime muuseumile avalikustanud ega enda kontakte andnud.