Kohalike müüjatega jõululaadad olid veel Kehras, Raasikul, Arukülas.
Möödunud nädalavahetusel säras Kolga tennisehall kolm päeva järjest tuledes, autod tulid ja läksid ning kohati oli parkimisega kitsas. Tuldi müüma, ostma, esinema, kuulama-vaatama.
Jõululaat avas Kolga tennisehallis uksed viiendat korda – kestis15.-17. detsembrini. Erinevalt mitmel pool mujal peetud jõululaatadest on seal lisaks müügilettidele lava, tantsuala ning lauad-toolid publikule – ühed esinejad lõpetavad, teised alustavad.
Juubelilaada kultuuriprogramm oli tihe ja peakorraldaja Janne Kerdo MTÜst Kolga Arendus ütles, et tuli ka üllatusesinejaid. Laupäeval tõid näiteks Vihasoo segakoor ja bänd Vihasoo Vinged kaasa lauluansambli Naistrio Miraaž Jõgevamaalt Pala külast.
Janne Kerdo: „Kutsume esinejaid, aga paljud pakuvad end ise. Kuusalurahva Teater avaldas soovi, tulid muusikalise tervitusega. Naisrahvatantsurühm Viimikud olid me laadal esinemas esimest korda. Kolga õpetajate näitetrupp tuli laadale spetsiaalse esietendusega. JJ-Street tantsuklubi tantsijad sõitsid kohale Keilast, Tabasalust, Rakverest, Kuusalust, Loksalt ja ka Kolgast. Arutasime korraldustoimkonnaga, et tuleks toetada neid noori vähemalt sõidukulude osas.“
Laadaraha kulub kaugemalt tellitud solistidele, laupäeval esinesid Kandlemees Sander, Ervin Lillepea ja Siiri Känd, pühapäeval lasteteater Lepatriinu. Laupäeval oli seal ka Kolga raamatuklubi 25. kokkusaamine, rääkima oli kutsutud Voldemar Kolga. Õhtul mängis tantsuks ansambel Hark.
Reedesel tantsuõhtul musitseeris Juminda Poolsaare Bänd. Kokku käis laadal lauljaid, tantsijaid, pillimängijaid paarisaja ringis. Mõnigi laadaline tõdes, et koju eriti ei jõudnudki.
Kui palju rahvast laadale kokku tuli, täpselt arvet ei peetud. Laadapääsmena olid müügil loteriipiletid, neid osteti 300, kuid see polnud kohustuslik. Janne Kerdo arvates võis laadalt kolme päevaga läbi käia 700 inimest. Kõige enam oli rahvast reedel.
Loterii auhindu loositi välja pidevalt, fortuunadena aitasid kohalikud lapsed. Auhinnad saadi laada sponsoritelt ning müüjatelt, kellel palutakse kohamaksu asemel panustada kingikotti.
Pühapäev oli pühendatud lastele – traditsiooniline ühine pannkoogihommik, päkapikkude töötoad, lasteetendus ning jõuluvana, kellel jagus pakke kingikotist, mille aitas täita iga-aastane sponsor – firma Bambona. Sponsorid olid veel Meira, Dunker, Metroprint, Saku Õlletehas, Gurmee Catering ning Kuusalu vald 700 euroga.
Koos pannkookide söömisega toimus taas kohalik moosikonkurss, seekord sai maitsta ja hinnangut anda kümnele moosile. Kõige enam meeldis maiustajatele Ulvi Ranna keedetud mustika-kirsi moos.
Müüjaid oli laadal kokku 40, enamasti kohalikud talutootjad. Alati on olnud käsitööga kohal Iisaka talu rahvas, Leonella Sootaga oma meepurkidega, Kadakamäe talu lihatoodetega, perekond Luige Loksalt keraamikatoodetega, Kai Valdmann koduleibadega. Osad müüjad vahetusid eri päevadel. Kohal oli Maret Kasemets Kolgaküla Tallist, lapsed said tasuta sõita hobuvankriga.
Traditsiooniliselt koguti annetusi loomade heaks, seekord Uuri loomakliinikule vajalike diagnostikaseadmete soetamiseks, et piirkonna loomadele saaks kiiresti abi anda.
Laadal mõnusalt laua taga aega veetnud vanemad prouad jutustasid, et nemad lähevad õhtul siis koju, kui hakkab tants ja trall.
Pille Luige Loksalt tunnustas, et laada korraldajad teevad igal aastal ära suure töö: „Kes midagi ise on organiseerinud, see teab, kuidas iga pisiasjaga on vaja tegeleda.“
Ettevalmistused algavad kohe, kui laat saab läbi, sõnas Janne Kerdo: „Paneme korraldustiimiga ehk meie perega – mina, poeg Enrico, Andres Heinver – ja sõpradega kirja mõtted, mida edaspidi silmas pidada, kitsaskohad ja ideed. Tegelen laadaga sisuliselt kogu aeg, keda näen, küsin, kas tuleb laadale, lepime kokku esinejaid. Kui Andres Heinver ja Urmas Osila laadaidee välja käisid, plaanisid veel pikemat – viiepäevast, pakkusin, et kestaks kolm päeva. Ei uskunud siis, et jõuame viienda laadani ja teeme ka edaspidi. Rõõm on, et laata oodatakse ja siia tullakse. Öeldakse, et rahvast ei saa kodust välja, aga saab küll.“
Laadad arukülas ja raasikul
Raasiku vallas oli jõululaatade nädalavahetus detsembri alguses. Laupäeval, 9. detsembril Aruküla rahvamajas, kus oli kümmekond müüjat, esines Kehra Nukk näidendiga „Valge muinasjutt”.
Samal päeval oli turg ka Raasiku õlletehase ruumides ja hoovis. Lisaks laadakaubale sai degusteerida õlut-kalja, tutvuda tehasega.
Pühapäeval, 10. detsembril peeti laata Raasiku rahvamajas. Müüjaid oli paarkümmend. Traditsiooniliselt korraldas Raasiku noortekeskus õnneloosi, teenitud tulu läheb RaKu talvelaagri korraldamiseks.
Esinesid Kehra Nukk ning huvikooli Pääsulind viiuliõpilased. Kohvikut oli tulnud tegema Kaer.
Jõululaat Kehras
Kehra rahvamajas oli jõululaat eelmise nädala laupäeval. Rahvamaja alumine korrus oli müüjaid täis – saal, fuajee, koridor. Kauplejad olid nii kohalikud kui kaugemalt, üle Eesti.
Põhirõhk oli käsitööl ja mahetoodangul. Laadalisi oli arvukalt. Päeva jooksul võis laadalt läbi käia umbes 300 inimest. Meelt lahutas lõõtspillimängija Tarmo Kivisilla.
Kuusalus jõululaat 12. korda
Kuusalu jõululaata korraldavad Tiiu Lepnurm ja Tiiu Aasa. Toimumisaeg on alati sama – detsembri teine pühapäev. Müüjaid ja laadalisi oli seekord vähem. Uute kohalike müüjatena olid kohal Kuusalu kooli kaks õpilasfirmat, Juminda poolsaare MTÜ Pohiranna müüs käsitööd. Loenduse järgi käis laadalisi 900 ringis.