Autor ja peaosatäitja on Kolga kooli loodusainete õpetaja LAURA PÜRJEMA.
Kolga mõisa valitsejamaja saal, mis mahutab 40 vaatajat, oli kahel viimasel nädalal muudetud teatrisaaliks – kohalik K.U.B.U. teater mängis seal neljal korral algupärast teatritükki „Uus raadio“. Näidendi autor on Kolga õpetaja, kooli pedagoogide teatritrupi T.Õ.N.N. näitleja Laura Pürjema, kes teeb lavastuses kandva rolli ning on pälvinud jõulise ja julge mänguga publiku imetluse.
Lavastas Juhan Kubu. Mängivad veel Kolga muuseumi juhataja Ulvi Meier, kes on vanema kolleegi rollis, ja Madis Kubu, kes on Juhan Kubu teatritrupiga teinud kaasa ka varem.
K.U.B.U. teater on varasematel aastatel kandnud nime Paju Teater – mitmel suvel tehti teatrit Hirvli külas Paju talu rehehoones. Veel varem on mängitud Kolga Kohalikud Emigrandid nime all. Harrastusnäitlejad on trupis vahetunud, kaasatakse Kolga ja ümbruskonna külade inimesi. Uue tükiga tullakse Juhan Kubu sõnul välja siis, kui on soov rahvale midagi öelda.
Lavastuse „Uus raadio“ ajendiks nimetab ta tõsiasja, et kõrgharidusega naisõpetajaid on maal sageli raske leida sobivat elukaaslast. Näidend räägib sellest humoorikas võtmes.
Autor Laura Pürjema ütles, et on aastaid kirjutanud enda lõbuks luuletusi ja muudki hingelt ära, avaldanud seni pole. Poolteist aastat tagasi käis Kolga koolis kirjanik Mika Keränen, kes viis läbi loovkirjutamise tunni. Kõigile anti sama teema, kirjutatu tuli teistele ette lugeda. Sellest ajast hakkas Kolga õpilaste näiteringi Kohal-olijad ja õpetajate teatritrupi T.Õ.N.N. lavastaja, eesti keele ja kirjanduse õpetaja Terje Varul ärgitama, et kirjutaks mõne näidendi.
„Uus raadio“ on Laura Pürjema kolmas näidend, mis jõudnud lavastuseni. Näidendiga „Kes?“ ja „tmt ehk tujud mitte tunded” osalesid Kohal-olijad eelmisel aastal edukalt kooliteatrite festivalidel. Näidend „Kes?“ pälvis mullu sügisel nime all „Võõrandumine“ Eesti Teatri Agentuuri 2018. aasta laste- ja noortenäidendite võistlusel eripreemia.
Hiljuti valmis neljas näidend, mis on taas noorteteemaline, kirjutatud Aegviidu kooli näiteringi juhendaja Marian Rütmani tellimusel. Laura Pürjema märgib, et tal on ka poolikuid näidendeid, mis ootavad lõpetamist.
Lavastust „Uus raadio“ mängitakse korra veel – tuleval laupäeval Kehra muuseumis, renoveeritud raudteejaamas. Seejärel sõidab Madis Kubu mõneks ajaks Eestist ära.
LAURA PÜRJEMA on pärit Aegviidust, õppinud Kehras
Laura Pürjema on õpetanud Kolga koolis loodusaineid 2013. aastast. Enne seda töötas pedagoogina Kihnus. Ta on pärit Aegviidust, keskkooli lõpetas Kehras.
Ta jutustab, et lapsena tegi kaasa Aegviidu kooli näiteringis, Kehra koolis ja ka hiljem näitlemisega ei tegelenud. Harrastusnäitlejana hakkas mängima õpetajate trupis T.Õ.N.N. Näitlemine ja kirjutamine on tema viimase aja suur hobi.
„„Uus raadio“ etenduste tagasiside on olnud positiivne ja publik toetav. See, et olen peaaegu kogu aja laval, pole kurnav, partnerid on väga hästi toetanud,“ kommenteerib näidendi autor ja lisab, et tema jaoks pole vahet, kas mängib enda või kellegi teise kirjutatud tükis.
„Kui näidend on valmis, siis elab ta juba oma elu. Proovide käigus tekst täienes ja muutus, arutasime koos. Võib öelda, et lavastus on tiimitöö.“
Näitlejad kiidavad humoorikat teksti
Ulvi Meieri näitlejadebüüt oli kuus aastat tagasi, kui Hirvli külas Paju Teatris mängiti „Meie elu 4:3“. Ta tõdeb, oligi mõelnud, et võiks taas mõnes lavastuses osaleda.
„Elame Juhan Kubuga samas majas. Kui tänavu varakevadel Juhan kutsus, et teeks jälle teatrit, olin kohe nõus. Näitlemine on mu jaoks eneseületus, aga samas annab hea tunde, et saan hakkama, ning võimaluse argirutiinist välja tulla,“ sõnab ta.
„Me näitejuhi Juhan Kubu lavastused pole vaatajale kerged. See on taotluslik, ta soov on panna vaatajaid mõtlema. Selliseks, nagu publik nägi, kujunes „Uus raadio“ proovide käigus. Esialgu oli plaanis mängida nelja näitlejaga, lõpuks hakkas Laura Pürjema mängima kaksikosa. Ta on väga andekas, teeb suurepäraselt mõlemad rollid.“
Ulvi Meier märgib, et sel ajal, kui ta koolis õppis, olid õpetajad ranged, printsipiaalsed, tõsised. Kui luges esimest korda „Uus raadio“ teksti, naeris südamest ja imestas, et noor inimene suudab sedasi kirjutada ning et õpetajad tegutsevad ja räägivad näidendis, nagu täiesti tavalised inimesed.
Ka Madis Kubu tunnustab, et autoril on suurepärane huumorimeel: „Eelkõige oli proovides ja ka etendustes lõbus, kuigi lugu on ju traagiline. Laura Pürjema on peene huumoriga, tema tekst on väga hea algmaterjal, mis täienes proovide käigus, lisatud on ka teisi tekste.“
Head näitlejad ja teatrile sobiv koht
Kuusalurahva Teatri näitleja ja mänedžer Enn Kirsman: „Mulle meeldis etendus väga. Kuigi mehena jäid mulle etenduses lahatud naiste maailma teemad pisut võõraks, ei seganud see üldse näitlejate suurepärast mängu nautimast. Millised pilgud, kandvad pausid, suurepärane partneritunnetus! Ka esinemiskoht Kolga mõisa valitsejamajas oli hästi valitud. Soovin K.U.B.U. teatrile pikka iga, kõrget lendu ja rohkearvulist publikut.“
Vihasoo lasteaia-algkooli õpetaja Lüüri Korman kiidab samuti lavastust: „Oli äratundmist, alati pole elu küll nii utreeritud, kuid lavastus on tehtud sedasi, et need, kes omavad õpetaja tööst stamparvamust, hakkaksid mõtlema. Mind vaimustab, et Laura Pürjema on noore inimesena sedavõrd mitmekülgne, produktiivne ja andekas. Meeldis, et küllaltki tõsine teema tuuakse välja huumori kaudu. Autor valutab südant selle üle, kuidas noor õpetaja leiaks endale väärilise elukaaslase. Mulle oli väga positiivne üllatus ka Ulvi Meier, tean, et ta on varemgi lavastustes mänginud, ma ei olnud näinud. Näitlejad mängisid hästi loomulikult. Lavastus on huvitav, vahva leid on tuua sisse mängukaru sümboolika.“
Kehra muuseumi juhataja, Kehra kooli endine eesti keele ja kirjanduse õpetaja Anne Oruaas: „Kindlasti tasub tulla seda tükki Kehrasse vaatama, tuleb viimane etendus. Kajastatakse teemat, millega ma ise pole kokku puutunud, kuid olen kõrvalt näinud. Õpetajal pole lihtne mehele saada. Sellest räägitakse tükis otse ja ausalt, väheke irooniliselt. Kuigi trupp tuleb Kehrasse, käisin vaatamas Kolga valitsejamajas, see koht on eriline ja teatriks sobiv. Laura Pürjema oli mu õpilane, kooli ajal tundus, et tal oli eeldusi teadustööks ja oli loogiline, et õppis kõrgkoolis loodusaineid. Nüüd näitab ta end palju loomingulisemast küljest.“
LAURA PÜRJEMA toimetusele saadetud intervjuu iseendaga „Autopsium pedagogicumehk vallalised naised kõlbavad ainult õpetajateks.“
Mis asi?
„MÕK – Muutunud Õpetaja Käsitlus ehk inimest on üheplaaniline hinnata tema ameti põhjal. Sarnase saatuse käes vaevlevad ka arstid ja politseinikud. “Kohe näha, et pedagoog.”
See vastik eit, kes lapsi kiusab, on ikkagi inimene, kes soovib, et ta ära kuulataks. Ja see sama inimene tunneb, soovib, unistab, mäletab, kahetseb, igatseb, armastab, vihastab, loobub… Nii uskumatu kui see ka tundub.
Aga me läheme edasi, hoolimata minevikus tehtud valikutest. Ja astume püstipäi, kuigi vahel on meie klaasist majas keegi käinud rauast saabastega. Mõnikord oleme hullud üliemotsionaalsed tavakodanikest naised, saatanlik helk silmades.“
On see kõik päris?
„Midagi on päris, aga suurem osa on fantaasia, mis on innustust saanud tegelikkusest.“
Ja nüüd?
„Nüüd pole muud, kui õppida selgeks uue raadio nupud, et kuulutada: „Jah, olen õpetaja! Aga ma olen palju muudki.””