Ligi üheksa aastat Kolgas elanud kunstnikepaar tõi mõisa peahoonesse näituse „Mütomaania“.
Kunstnik Jüri Mildeberg meenutas möödunud pühapäeva pärastlõunal Kolga galeriis näituse avamisel, kuidas samades ruumides oli varem kauplus. Mildebergid tulid Kolga alevikku elama 1991. aastal just sel ajal, kui toidukraami oli poodides napilt.
„Mulgi kapsa purgid olid riiulisse laotud kunstipäraselt ja külmletis oli hunnik veisekopsu. Kohalikud naised kommenteerisid, et saab teha kopsupirukat,“ kirjeldas ta.
Piret Mildeberg lisas, et olid lahedad ja segased ajad, Kolgas oli kõige parem need üle elada.
Ta ütles, et on hea meel avada näitus Kolga mõisa peahoones, kohtuda endiste töökaaslaste ja sõpradega.
„Jürilt on näitusel skulptuurid. Minul on tööd, mis 2014. aastal tegin Eesti Lastekirjanduse Keskuse näituse jaoks, olen neid kaasajastanud. Tuginenud olen Maaema kujule, see töö me selja taga kujutab unistust, mida maainimene tahaks – jumalanna, kelle rinnad annaksid iga päev eri sorti jooke ja oleks natuke ka naine, keda saaks lüpsta. Võiks panna nurka ikooni asemele,“ selgitas ta muigamisi „Mütomaania“ töid.
„Siin on ka kodukäijad, koosnevad tšekkidest, ühed on kroonidega maksmisest, teised eurodega. Kasutasin graafika tegemisel linooli, mis on siitsamast kõrvalmajast, lasteaiast. Kui remonti tehti, sain põrandalinooli endale, jagub mulle elu lõpuni ja ka lasteastele.“
Näituse avamisele tulnud Kaja Martinson, Kolga lasteaia juhataja, selgitas Sõnumitoojale, et varem olid nende majas ka algklassid, selle majatiiva esiku põrand oli kaetud vana Mistra-vaibaga, alt paistis linoolpõrand. Mildebergide lapsed olid väikesed, käisid lasteaias ja koolis, Jüri Mildebergile hakkas linool silma ning palus, kui asutakse remonti tegema, ei visataks ära, vaid antaks neile.
Kolga kooli endine direktor Enn Siim rääkis lehele, kuidas Mildebergid Kolka elama sattusid. Kolga koolile oli vaja kunstiõpetajat, Virve Kermi kaudu kutsuti Piret Mildeberg kooli tööle. Pere tuli Tallinnast, oma korterit Kolgas esialgu polnud ning elasid korteris, mille kolhoos oli andnud Enn Siimule. Korteriperemehel tuli ka endal teinekord seal ööbida.
Peagi täitub paarkümmend aastat, kui kunstnikud kolisid Kolga kortermajast talumajja Läsna külasse, Lääne-Virumaa ja Harjumaa piirile. Kaks aastat hiljem selgus, et sealtsamast hakkab kulgema keskpolügooni piir.
Suurepärane koht „Mütomaania“ lugudele
Näituse tutvustusse on autorid kirjutanud: „Näituse nimi koosneb kahest eritähenduslikust sõnast – mütoloogia ja maania. Mütoloogia kui müütide jutustuse teadus ei vaja suuremat tutvustamist, tegu on uskumuste, muinaslugude ja pärandiga üldisemalt. Sõnaga „maania“ seostub psühholoogiline seisund, hullus ja ebaadekvaatsus, mis puudutab pigem persooni. Jutustame Kolga mõisas lugusid tontidest, jumalustest ja kodukäijatest. Palju näinud ja kannatanud Kolga mõisa peahoone on suurepärane koht meie lugudele.“
Spetsiaalselt Kolga galerii jaoks tegi Piret Mildeberg endise ahju augu kohale suure Hobuse-mõisapreili – lähtus legendist, et üks Kolga mõisapreili pidas end hobuseks, talle tehti väike vanker, millega jooksis pargis ringi.
Kolga Mõisa Galerii perenaine Kadri Metstak sõnas, et mõisa lagunema kippuvad seinad sobivad uskumatult hästi kunsti eksponeerimiseks, kuigi võiks arvata vastupidist: „Kunst töötab siin taustal, sobitub ja saab mõttelist mõõdet juurde.“
Näitust „Mütomaania“ näeb Kolga galeriis mais ja juunis.
Galerii kunstipärane kaup
Maikuus on Kolga mõisa peahoones asuv galerii avatud nädalavahetustel, suvekuudel alates neljapäevast pühapäevani.
Müügil on kohalike käsitöömeistrite kunstipärast toodangut, disaini. Galeriis on ka Põhja-Eesti kohaliku toidu lett. Selle hooaja uudiskaup on kunstnik Aavo Ermeli kujundatud külmkapimagnetid Kolga mõisa piltidega.
Galerii teine perenaine Riina Laanetu lausus, et turiste-matkajaid liigub juba päris palju, kui paar nädalat tagasi hakati galerii ruume tuulutama, oli kohe uudistajaid.