Eelmise nädala neljapäeval kohtusid Sõitme küla Leegiranna elamuarenduse kaks elanikku ja kinnistuomanike esindajad advokaadibüroost vallamajas Kuusalu vallavanema Terje Kraanvelti, haldusspetsialisti Kair Tammeli ja keskkonnaspetsialisti Margus Kirsiga. Kõne all oli Leegiranna elamuarenduse detailplaneeringust tulenevate kohustuste täitmine, peamiselt mittetöötav kanalisatsioonisüsteem ning sealsetest majadest reovee ärajuhtimine ja purgimise korraldamine. Kohtumist soovis advokaadibüroo.
Leegiranna arendaja AP Kinnisvara andis seoses ettevõtte likvideerimisega möödunud sügisel Kuusalu vallale üle mittetöötavad vee- ja kanalisatsioonisüsteemid. Joogivett pumpab, puhastab ja müüb alates käesolevast aastast Leegiranna elanikele OÜ Kuusalu Soojus.
Biopuhastit Leegiranna arendusse ehitatud ei ole. Kanalisatsioonitorustiku omanik on endiselt vallavalitsus, kes tellis kuni aastavahetuseni reovee purgimisteenust valla kulul, see läks maksma kokku 19 000 eurot. Alates tänavu jaanuarist vallavalitsus enam purgimisteenust ei telli ning teatas kinnistuomanikele, et nad peavad ise reovett koguma ja korraldama äraveo purgimissõlme. Kordusteatis selle kohta saadeti Leegiranna arenduse veeklientidele märtsi alguses põhjendusega, et reovee suunamine loodusesse on rangelt keelatud. Teatises oli öeldud, et kanalisatsioonitorustik on suletud.
Torustik suleti vallavalitsuse tellimusel, sest on liikuvate liivade tõttu mõnes kohas paigast nihkunud ning reovesi voolab loodusesse, kui seda iganädalaselt ära ei veeta. Vallavalitsus on seisukohal, et kuni töötava kanalisatsioonisüsteemi valmimiseni peavad kinnistuomanikud koguma reovee lokaalsetesse mahutitesse. Mullu oli maaomanikel võimalus lasta paigaldada AP Kinnisvara rahastusel endale tasuta reoveemahuti, seda kasutasid üksikud. Joogivee pidevaid tarbijaid on arenduses paarikümnel kinnistul, lokaalsed reoveemahutid neist ligi pooltel. Hooned on ehitatud 40 kinnistule, kokku on Leegiranna elamuarenduses krunte 160.
Kuusalu valla keskkonnaspetsialist Margu Kirss ütles Sõnumitoojale: „Selgitasime Leegiranna esindajatele, et oleme tellinud ehituseksperdilt uuringu Leegiranna kanalisatsioonisüsteemi olukorra ja remondivõimaluste kohta. Ekspert Urmas Valgma annab hinnangu, kui palju võib torustiku remont ja töötava kanalisatsiooni lahenduse ehitus maksma minna. Kui saame aprilli alguses teada, mida ja mis hinnaga tuleks reoveeprobleemi lahendamiseks teha, on aprilli teises pooles kavas korraldada Leegiranna elanikega koosolek, kus tutvustame uuringu tulemusi ja räägime edasistest tegevustest. Selgitasime kohtumisel ka seda, et Kuusalu valla eelarves uue kanalisatsioonisüsteemi ja biopuhasti ehitamiseks raha praegu ei ole. Uuringust selgub, kas ja mida on võimalik probleemi lahendamiseks lähiajal ette võtta. Ühiskanalisatsiooni maksumuse selgumisel tuleb otsustada, kuidas edasi tegutseda ja planeerida raha olukorra lahendamiseks. Valla ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni arengukavas on Leegiranna biopuhasti ja kanalisatsioonitorustiku ehitus kavandatud 2032. aastaks. Kuni töötava kanalisatsioonisüsteemi valmimiseni peavad elanikud ise tegelema reovee purgimise tellimise ja teenuse eest tasumisega ning selle korraldamiseks võiksid asutada MTÜ.“
Kohtumisel heitsid Leegiranna arenduse esindajad vallavalitsusele ette senist kehva ja piiratud kommunikatsiooni – sealsete elanike kohtumist vallavalitsuse esindajatega taotleti eelmise aasta lõpus, kuid pole seni toimunud. Ka kritiseeriti, et kanalisatsioonitorustiku sulgemise kohta saadeti info elanikele nädal pärast torustiku kinnipanekut. See põhjustas potentsiaalset loodusreostust ja reovee uputusohu osadele majadele. Esindajad tutvustasid seadusi ja riigikohtu lahendeid, kus on öeldud, et omavalitsus peab tagama detailplaneeringuga määratud kohustuste täitmise, sealhulgas tiheasustuses elanike joogiveega varustamise ja kanalisatsiooni. Nad on seisukohal, et vallavalitsus oleks pidanud arendajalt nõudma ja kontrollima mõlema süsteemi nõuetekohast väljaehitamist. Arendaja müüs kinnistud nende sõnul koos liitumistega – vesi, kanalisatsioon, elekter. Lisaks on detailplaneeringuga ette nähtud, et rajatakse asfalteeritud promenaad, kõnniteed, tänavavalgustus ja rohealad. Veel polnud Leegiranna esindajad rahul, et info reoveemahutite tasuta soetamise kohta ei jõudnud kõigi kinnistuomanikeni, kes on sinna praeguseks elamu või suvila rajanud.
Margus Kirss: „Leegiranna probleem on keeruline, see elamuarendus algatati 15 aastat tagasi. Tagantjärele tarkus praegu ei aita, meilt oodatakse probleemi lahendamist. Leegiranna esindajad soovisid neljapäevasel kohtumisel veel, et vald jätkaks reovee purgimisteenuse tellimist ja võiks esitada elanikele veearvestipõhiseid arveid vastavalt Kuusalu Soojuse hinnakirjale, kuid selles osas me kokkuleppele ei jõudnud. Vahetame infot e-kirjadega ja kohtume Leegiranna rahvaga aprilli teises pooles.“
Leegiranna elanike esindajate sõnul ei toonud kohtumine mingeid muudatusi, kuid neile sai selgeks vallapoolne seisukoht ja vastavalt sellele saavad oma edasisi samme planeerida. Elanikud tellivad nüüd ise reovee purgimist ning ütlevad, et ootavad ära uuringu tulemused, siis selgub, kas leitakse lahendus või pöörduvad kohtu poole.