MTÜ Õnne Maja loobus Kolga Rahva Maja kasutamislepingust.
MTÜ Õnne Maja senine juht Katrin Lellep teatas veebruari alguses Kuusalu vallavalitsusele, et MTÜ võõrandatakse ja juhatus vahetub. MTÜ on esitanud taotluse lõpetada Kolga Rahva Maja tasuta kasutamise leping, mis sõlmiti 2010. aastal, 2015. aastal pikendati kuni aastani 2030.
Kuusalu vallavalitsus on lepingu lõpetanud, maja on praegu valla hallata. Kuusalu valla tänavuses eelarves on Kolga Rahva Maja ülalpidamiskuludeks 5000 eurot.
Katrin Lellep selgitas Sõnumitoojale, et MTÜ Õnne Maja tegeleb mitme projektiga. MTÜ uus juhatus ei soovi Kolga rahvamaja haldamist jätkata, tuli leping vallaga lõpetada.
Ta lisas, et maja vallale üleandmisest on räägitud pool aastat, nüüd viidi protsess lõpule: „Oleme MTÜga Õnne Maja selle hoone väärtust tõstnud ning olen Kolga seltsieluga endiselt seotud, valmis nõu ja jõuga aitama. Samas, käes on aeg, kus nooremad võiksid tegutsemise üle võtta.“
Kolga Rahva Maja on ümber ehitatud vanast vallamajast, hoone üks pool on Euroopa Liidu toetusrahadega renoveeritud, seal tegutseb kaugtöökeskus, ruume kasutavad seltsielu üritusteks kohalikud elanikud. Teise poole remont on lõpetamata, teha on suur osa sisetöid. Viimati, 2014. aastal, sai MTÜ Õnne Maja riigieelarvest 7500 eurot poliitilist katuseraha, ehitati valmis poolelioleva majaosa vaheseinad.
Möödunud reedel saatsid Annika Blum ja Virve Kerm Kolga Keraamikaklubist, Kolga Kaugtöökeskuse juht Kadri Seeder ja Uuri külast Maria Prääts Kuusalu vallavalitsusele pöördumise – nad soovivad panustada Kolga Rahva Maja arengusse ja teha vallaga koostööd maja täielikuks kasutuselevõtuks, sellest võiks saada kohalikele huvigruppidele multifunktsionaalne keskus.
Nad annavad pöördumises teada, et on valmis moodustama eraldi MTÜ, mis võtaks maja sisutegevuse ja ümberkaudsete elanike kaasamise enda kanda. Vallavalitsuselt paluvad seisukohta, kas ja millal oleks võimalik lahendada hoone vee-, kanalisatsiooni- ja kütteprobleemid.
Maja tuleviku küsimust on arutatud kogukonnaga, osalesid Kolga muuseumi ja noortekeskuse esindajad, eraldi on räägitud Kolga mõisa omanikuga. Kaugtöökeskus on huvitatud ruumide kasutamisest ka edaspidi ning valmis jagama neid koolitusteks, koosolekuteks, kogukonnaüritusteks. Kütteks kasutatakse kaminat, soov on, et ühendataks Kolga kaugküttega.
Majja on valmis ümber kolima Kolga keraamikaklubi, mis praegu kasutab Kolga lasteaia vana pesukööki, ent sinna mahub korraga kuni 5 inimest, huvilisi on rohkem. Edaspidi võiks Kolga Rahva Majas olla keraamikakeskus.
Maria Prääts on algatanud idee teha pooleliolevasse majapoolde kogukonnaköök – õpitoad, kogukonnakohvik ürituste ajaks.
Algatusgrupp märgib, et maja kasutamisest huvitatuid on veelgi – MTÜ Estlander kasutas seda Ekströmi marsi staabina, marssi plaanitakse ka edaspidi korraldada Kolgas. Kui katusealune välja ehitada, saaks sinna ööbimiskohtasid.
Ka pakuvad nad Kuusalu valla koolide tugikeskuse asukohta Kolga Rahva Majja. Hoones võiksid tegutseda veel Kolga eakad, raamatuklubi, noorkotkad, noortekeskus, külakino. Samad kasutamisvõimalused on olnud kirjas ka MTÜ Õnne Maja koostatud arenguplaanides Kolga Rahvamaja Kohta.
Sel kevadel on valla heakorratöötajad korrastanud Kolga Rahva Maja ümbrust, maha võtnud võsa, edaspidi võiks jõekaldale tekkinud peoplatsil pidada Kolga karapit ja muid vabaõhupidusid.
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi ütles, et algatusgrupi pöördumine alles saabus, vallavalitsus hakkab seda menetlema: „Vallavalitsus on huvitatud, et Kolgas kohapeal tekiks huvigrupp, kes võiks maja haldamise üle võtta.“