
„Ootame 15. veebruariks kogukondade ideid rahvuspargi juubeliüritusteks, mida võiks koos keskkonnaametiga korraldada,“ ütleb kultuuripärandi spetsialist AVE PAULUS.
Keskkonnaamet korraldas möödunud neljapäeval Lahemaa koostöökogu, kohalike elanike ja huviliste arutelu, kuidas tähistada rahvuspargi juubelit. Koosolek toimus Palmses Lahemaa külastuskeskuses, osaleda sai ka internetikeskkonna Zoom vahendusel.
Lahemaa rahvuspargi ametlik sünnipäev on 1. juuni – asutati 1. juunil 1971 Põhja-Eestile iseloomulike loodus- ja kultuurmaastike kaitsmiseks. Lahemaa rahvuspargi pindala on 74 784 hektarit, millest ligi 60 protsenti rahvuspargi territooriumist asub Kuusalu vallas Harjumaal.
Lahemaa rahvuspargi haldaja on keskkonnaamet. Rahvuspargi juubelit plaanib keskkonnaamet koostöös Virumaa Muuseumidega tähistada esmaspäeval, 31. mail ja teisipäeval, 1. juunil rahvusvahelise konverentsiga Palmses. Sellele eelnevale nädalavahetusele, laupäevale, 29. maile ja pühapäevale, 30. maile, võiksid kogukonnad kavandada üritusi, mis pühendatud rahvuspargi 50. sünnipäevale.
Kultuuripärandi spetsialist Ave Paulus toonitas koosolekul, et kogukonnad võiksid läbi arutada ja pakkuda ideid: „Saame toetada eelarvest juubeliüritusi külades, miks mitte ka taludes või kusagil looduses. Need võivad toimuda konverentsile eelneval nädalavahetusel, aga ka maikuu jooksul või mõnel muul ajal juubeliaastal. Palume hiljemalt 15. veebruariks teada anda neist üritusest, millele on soov saada keskkonnaametilt rahalist tuge. Suuri summasid pole võimalik jagada, aga saab ehk natuke aidata.“
Ta lisas, et palub Lahemaa rahvalt abi ka juubeliks kavandatavaks raamatuks „Väärtuslik Lahemaa“. See on plaanis välja anda kinkeraamatuna, sisaldaks Lahemaa rahvuspargi 40. sünnipäevaks koostatud näituse „Väärtuslik Lahemaa“ materjale ja kogutakse juurde.
„Näitusel „Väärtuslik Lahemaa“ rääkisid Lahemaa inimesed, uurijad, looduskaitsjad paigast või uurimisobjektist, mis on neile Lahemaal oluline. Tekstide maht oli 500 tähemärki. Need tekstid 63 inimeselt ja lisatud fotod on väärt, et kaante vahele jõuda. Kavas on koguda veel lugusid, et vähemalt 100 inimest kirjeldaksid, mis on nende jaoks Lahemaal väärtuslik. Fotograafid aitavad, lisame pildid. Ootame ettepanekuid, kes Lahemaa külades väärtuste kandjatest või tutvustajatest veel võiksid rääkida millestki nende jaoks olulisest rahvuspargis – alustades merekultuuri ja lõpetades arheoloogiaga, alates suurtest mereökosüsteemidest kuni millimallikani. Näopilte raamatusse ei tule. Saatke hiljemalt 15. veebruariks mulle nimesid inimestest, kellele võiksime saata kutse, et kirjutaksid raamatu jaoks. Kel huvi, võib ka iseend pakkuda.“
Tänavune looduskaitsekuu mais on pühendatud rahvusparkidele. Seoses sellega on Ave Pauluse sõnul kavas kõigis kuues rahvuspargis ühised loome- ja kunstipäevad, sealhulgas miks mitte Viinistul ja Käsmus – tutvustada Lahemaalt inspiratsiooni saanud kunstnikke ja kirjanikke, loodud teoseid.
Ave Paulus: „Kogume ideid, lõplikult pole veel ürituste kava paika pandud. Ja selge on, et tuleb arvestada Covidi olukorraga. Juubelipidu ja konverents tulevad, kui vaja, hajutame osalejad Palmse mõisa pargis, kindlasti teeme veebis ülekandeid.“
Rahvamuusikute simman, rahvamatkad, rannakeele nädal, konverents Loksal
Arutelu teises pooles tutvustasid kohalike MTÜde eestvedajad üritusi, mida on juba juubeli tähistamiseks kavandatud.
Rannakeele Keskuse juhatuse liige Riina Laanetu teatas, et juuli alguses tuleb rannakeele nädal. Mais on plaanis tähistada Pohiranna kultuuriruum, siduda see Lahemaa juubeliga. Kas saab ellu viidud, sõltub ametkondade kooskõlastamisest.
Ansambli Lahemaa Rahwamuusikud juht Viivi Voorand ütles, et ansambel sai mullu novembris 45aastaseks, tähistamine lükkus koroonaviiruse tõttu edasi. Tuli mõte siduda pidu Lahemaa 50. sünnipäevaga. Laupäeval, 29. mail kutsutakse Palmsesse simmanile, pidu peetakse koos ansambli vilistlastega.
Eru Lahe Rannarahva Seltsi eestvedaja Linda Metsaorg rääkis, et plaan on kutsuda rahvast looduses matkama väikeste gruppidena ja juhendajateta, jagatakse kas paberil või ka digitaalselt juhis, kuidas ja kuhu liikuda, mida vaadelda, pildistada. Avaüritus kutsutud külalistele võiks olla 29. või 30. mail Viinistul ja mitte kõigile korraga, vaid gruppide kaupa. Pärispea seltsimaja taha on plaan panna näitus loodusobjektidest matkarajal.
Kaisa Linno kõneles Lahemaa Turismiühingu esindajana, et kevadel saab valmis rahvusvaheline Metsa matkarada, avaüritusena korraldatakse 12. juunil matkafestival. Matkatakse Vainupealt Oandule ja õhtul on pidu Käsmu rahvamajas.
Juubelipidustuste nädalavahetusel on plaanis panna sõitma Lahemaa turismibuss, mis teeb neil päevil mitu Lahemaa tiiru Harju- ja Virumaa vahel, peatub turistidele-matkajatele olulistes kohtades. Marsruut on paigas, kasutatakse kohalikku bussifirmat.
Ka saab Kaisa Linno sõnul valmis Lahemaa turismimarsruut Lahemaa Ring – seitse ühe päevaga läbitavat piirkonda: „Kui praegu tulevad paljud külastajad Lahemaale päevaks või sõidavad korraks läbi, siis edaspidi pakume võimalust veeta Lahemaal nädalane puhkus. Neli ringi on poolsaartel ja kolm mõisate ümbruses: Palmse, Vihula ja Kolga. Rahvuspargi juubeliks peaks valmis saama ka koduleht Visit Lahemaa.“
Lahemaa Looduskooli juht Maie Itse sõnas, et kuigi Loksale ulatub Lahemaast vaid väike ala, on Loksa gümnaasiumis paljud õpilased Lahemaa küladest ning 18. mail tuleb koolis konverents „Lahemaa, minu kodupaik“. Ettekandjad on õpilased, esinejaid on oodata ka Võsu koolist ja Tallinnast mõned õpilased, kelle vanemad või vanavanemad seotud rahvuspargiga. Selleks ajaks on plaan seada näitus inimestest, tänu kellele rahvuspark sündis või tegutsesid enne rahvusparki. Veel on Loksal sel kevadel plaan teha kohvikute päev seoses Lahemaa 50. sünnipäevaga.
Lahemaa Looduskool kavandab juubeli puhul sügisese pööripäeva paiku koolidele maastikumängu, kokku oleks 50 marsruuti ja sama palju giide. Traditsiooniline matk „Tere kevad“ on plaanis samuti siduda Lahemaa juubeliga.
Õnne Arba MTÜst Parim Paik Suurpeal lausus, et ka Suurpeal on kavas tähistada Lahemaa rahvuspargi sünnipäeva, avada rannas pink, kohas, kus käiakse päikeseloojangut vaatamas.
Lahemaa külastusala juht Timo Kangur tutvustas RMK plaane. Välja antakse vanade ajalooliste piltidega postkaardid, lisatud QR koodide kaudu jõuab salvestusteni, kus staažikad giidid Anne Kurepalu ja Saima Gordejeva pajatavad lugusid kohtadest, mis on postkaartidel. Tehakse külastusmäng Lahemaa ja Oandu külastuskeskustes. 5. juunil plaanitakse juubelile pühendatud matku ja bussiekskursioone ning jõuluaja sissejuhatuseks rahvuspargi sünnipäevaasta lõpuüritus.