![42 Ahelreaktsioonimasinad](https://sonumitooja.ee/wp-content/uploads/2022/10/42-Ahelreaktsioonimasinad-696x392.jpg)
Reedel, 21. oktoobril toimus Kehra gümnaasiumis Eesti Tehnoloogiakasvatuse Liidu korraldatud üle-eestiline festival „Noor insener“. Kooli võimlasse seati ja ühendati omavahel koolides ehitatud 24 ahelreaktsiooni masinat. Esimene masin hakkas tööle kuulikese abil, mis pani edasi liikudes ahelreaktsioonina järjest tööle kõik masinad. Kui tekkis tõrge, aitasid masinaid ehitanud noored kuuli käsitsi edasi. Viimasesse masinasse jõudmiseks kulus kuulikesel 7-8 minutit.
Neist 24 ahelreaktsioonimasinast 11 olid teinud Kehra gümnaasiumi noored õpetaja Toomas Tanne juhendamisel ning ühe Aegviidu kooli õpilased, kelle õpetaja on Monika Avalaid.
„Teeme neid tehnoloogiatundides 8. ja 9. klassiga. Kaks masinat olid uued ning 9 eelmistel aastatel festivali jaoks tehtud, renoveeritud ja uuesti käima pandud,“ ütles kooli tehnoloogiaõpetaja Toomas Tanne.
![](https://sonumitooja.ee/wp-content/uploads/2022/10/42-Kehra-noored-insenerid-300x169.jpg)
Ka ahelreaktsioonimasinate raamid tegid noormehed tehnoloogiatundides ise. Raamide mõõdud on suurendus satelliidist EstCube 2. Toomas Tanne märkis, et ahelreaktsioonimasina tegemine on suur töö, kui nädalas on kaks tehnoloogiatundi, kulub selleks umbes pool aastat: „Kõige keerulisemad on üleminekud ühelt elemendilt teisele. Kohad, mis on päästikud järgmistele elementidele, kipuvad kõige rohkem alt vedama. Selleks tulebki korduvalt katsetada, et masin korralikult tööle saada.“
Festivalipäeval mängiti 24 masina ahelreaktsioon läbi kaks korda. Lisaks oli võimalus katsetada tehnoloogiatundides valmistatud kuuli-, laua- ja osavusmänge. Koolimaja ees oli avatud mobiilne töökoda, tehnoloogiaõpetaja Lauri Soosaare juhendamisel sai meisterdada kuulimängu.
„Noorel inseneril“ oli osalejaid kümnest koolist, peale Kehra ja Aegviidu koolide olid Harjumaalt esindatud Saku gümnaasium, Vaida põhikool ja Tallinna 21. keskkool, lisaks paar kooli Viljandist, Valgamaalt ja Tartust.
Festival toimus 3. korda. Esimene oli 2018. aastal Tallinna Lauluväljakul, teine aasta hiljem Viljandis. Kehras õnnestus see korraldada kolmandal katsel, kahel eelmisel aastal on koroona tõttu edasi lükkunud.
„Festivali eesmärk on propageerida inseneeriat ja leiutamist. Ahelreaktsioone tekitavate lahenduste loomine pakub üheaegselt tegevust nii ajule kui kätele,“ sõnas Toomas Tanne.
Kehras toimunud festivali ülekanne on Youtube´is järelevaadatav.