Alates 1. märtsist on Kehras ligi poolteist aastat tagasi avatud turul uus haldaja – Anija valla kultuurikeskus.
Kultuurikeskuse juhataja Veiko Veiert ütles, kuna seni turgu opereerinud Anija valla kommunaalettevõte Velko AV tegeleb aasta algusest vaid soojamajandusega, pakkus vallavalitsus, et turu haldamise võiks üle võtta kultuurikeskus.
„Olime nõus. Turg on üks kultuuri osa ning oleme juba varem turuplatsil korraldanud laatasid,“ lausus Veiko Veiert.
Kultuurikeskus palkas turu administraatoriks kohaliku elaniku Inga Vojakova, kes avab hommikuti ja sulgeb kauplemispäeva lõpus turuväravad, müüb kauplemispileteid, jälgib, et turg oleks puhas ja korras: „Tema aitab teha ka turundustööd, et müüjad ja ostjad saaksid Kehra turult positiivse kogemuse ja tuleksid ka edaspidi.“
Kultuurikeskuse juhataja tõdes, kui Kehra turu avamisele järgnenud kuul-paaril oli koht üsna populaarne ning müüjaid-ostjaid piisavalt, siis praegu neid napib.
Argipäeviti on külastajaid juhuslikult, peamiselt müüakse turul riidekaupa, laupäeviti on müüjaid 3-5 ning ka ostjaid pisut rohkem kui argipäevadel: „Sellega, et leida kauplejaid, tuleb järjepidevalt tegeleda. Kuna müüja pettub praegu väga ruttu, kui müüki ei ole, siis ta rohkem ei tule, sest Kehrast 30minutilise sõidu kaugusel on 400 000 potentsiaalset ostjat. Paljud, kes ümbruskonnas müümas käivad, ei pruugi teadagi, et Kehras on turg. Või arvavad, et see on kauplemiseks kallis koht, kuigi nii see pole.“
Hinnad on kauplejaile alates turu avamisest olnud samad ning kultuurikeskus ei plaani neid tõsta. Kolmel varikatusega välimüügiletil, kus on kokku 36 kauplemiskohta, maksab müügikoha meeter 1 euro päev. Oma inventari korral maksab müügiala käsitöö, istikute ning toidukaupade müümisel 5 eurot, tööstuskaupade müümisel 10 ning toitlustamiseks ja teenuste pakkumiseks 15 eurot. Tasuta saavad kaubelda Anija vallas elavad pensionärid, kes soovivad müüa omakasvatatud aiasaadusi, enda korjatud metsasaadusi ja käsitööd, samuti Eestis registreeritud õpilasfirmad.
Kehra turu neljast kioskist, mida on võimalik rentida alaliseks kauplemiseks, on rentnik praegu vaid ühel, selles müüakse riidekraami.
Kultuurikeskuse juhataja Veiko Veierti sõnul on praegu kioskeid võimalik rendile saada väga soodsalt kas või ainult üheks päevaks: „Kui keegi tahab püsivalt müüma tulla või kaks-kolm korda nädalas, siis kioskid ootavad. Neid on võimalik kasutada aastaringselt.“
Kehra turg on avatud teisipäevast laupäevani kella 8-14, kuid lahtiolekuajad võivad muutuda vastavalt turumüüjate soovidele: „Võibolla hakkame turgu õhtuni lahti hoidma, võibolla hakkame tegema ka ööturgu – sõltub sellest, kas müüjad on valmis kaasa tulema. Kui müüjad on olemas, küll tulevad ka ostjad.“
Kultuurikeskus jätkab Kehra turul ka vähemalt kord kuus laatade korraldamist. Laupäeval, 1. aprillil on kevadlaat, sinna on paari päevaga registreerunud rohkem kui kümmekond kauplejat.
Kultuurikeskuse juhataja arvates võiks turul hakata korraldama ka kindla suunitlusega laadapäevi, näiteks vanakraamilaata, niinimetatud kirbuturgu: „Kutsun inimesi üles – kui on ettepanekuid, andke julgesti teada. Ka siis, kui keegi soovib ise turul mõnd laata korraldada või on tema tutvusringkonnas inimesi, kes tahaksid siia müüma tulla – andke teada ja lepime kokku.“
Kehra turu reklaamimiseks on loodud eraldi Facebooki leht, valmimisel on ka koduleht.