
Kontserdil „Aprillikuu eri“ mängisid Kehra kunstidekooli õpetajad pillidel, mida olid harjutanud vaid mõne kuu.
Kitarriõpetaja mängis klaverit, klaveriõpetajad tuubat või kannelt, kandleõpetaja viiulit, viiuliõpetaja akordionit või tšellot, flöödiõpetaja plaatpille, plaatpilliõpetajad flööti ja metsasarve, puhkpilliõpetaja kontrabassi – selline oli teisipäeval, 11. aprillil Kehra kunstidekooli saalis toimunud õpetajate kontsert. Tavapärasest erinevat pilli mängisid 12 õpetajat. Publiku ette astusid ka kolm täiskasvanud õpilast – Tiina Teppan, kes õpib kunstidekoolis klaverit, ning akordionimängu õppivad Anne Tammaru ja Kristi Huusi.
Kuigi vahepeal läks mõnel esinejal pillimäng pabistamise tõttu sassi või tükkis naer peale, saatis kõiki esitusi publiku – peamiselt oma kooli õpilaste – maruline aplaus. Iga esinemise järel esitasid kontserti juhtinud õpetajad Kaidi Russing ja Farištamo Eller kolleegidele küsimusi. Kontserdi lõpetas „Ühislugulaul“ AEA ehk Aprillikuu Eri Ansambli esituses – õpetajad mängisid „valedel“ pillidel ja laulsid omaloomingulise laulu.
Kolm kuud harjutamist
Uute pillide õppimise ja kontserdi idee tekkis Kehra kunstidekooli õpetajatel kooli jõulupeol.
„Mängisime koos plaatpilli, sellest tekkis palju elevust. Samas oli see väga õpetlik – kui muidu tundub, et mis see plaatpilli mängimine nii väga on – võtad kepikesed ja lööd, siis tegelikult polnudki lihtne. Siis mõtlesime, et miks mitte õppida erinevaid pille ja teha omaette kontsert,“ jutustas viiuliõpetaja Kaidi Russing.
Lepiti kokku, et kontsert toimub naljakuul aprillis. Aasta alguses valisid õpetajad pillid ning hakkasid käima kolleegide juures harjutamas või õppisid ise.
Kaidi Russing võttis klassinurgas seisnud tšello: „Olin seda vaadates mõelnud, et võiks proovida. Nüüd oli motivatsioon pill kätte võtta. Koolis meil tšello eriala pole, õppisin iseseisvalt, kasuks tuli, et olen õppinud viiulit – tehnika on sarnane. Aga ise on keerulisem õppida, kui tahad pillimängu korralikult selgeks saada. Põhiasju uurisin ka Youtubest.“
Flöödiõpetaja Eda Jürisoo õppis Ülle Raua juures plaatpille ning õpetas kolleegile plokkflööti. Pool tunnist kulus flöödi-, pool plaatipilliõppele.
„Lootsin, et plaatpill on lihtsam, kui mõni teine, mille õppimine võtab väga kaua aega. Harjutada sain umbes korra nädalas, kuna pill on suur, ei saa seda koju vedada. Väga tore oli, tegelikult sain selgeks päris raske loo,“ lausus Eda Jürisoo.
Ülle Raud lisas: „Minu esitus oli ehe näide sellest, et ka kodus tuleb harjutada. Flööti mängida on tunduvalt raskem, kui plaatpille. Oi, kui palju võhma võtab puhumine! Lugu tundus nii pikk, et mul ei jätkunud õhku. Pea käis ringi, huuled olid valusad.“
„Uskumatult raske pill, vaatan vaskpuhkpillimängijaid nüüd täiesti teise pilguga,“ sõnas kontserdil metsasarve puhunud plaatpillide õpetaja Kadi Voosel.
Klaveriõpetaja Oksana Lohinova, kes õppis kontserdiks nii kannelt kui plaatpille, jutustas, et koos pillimänguga õppis ka eesti keelt – ta tuli Ukrainast Eesisse 8 kuud tagasi ning suhtleb nüüd eesti keeles: „Mõtlesin kohe, et tahan õppida kannelt – kui mul on juba keelekümblus, olgu ka kultuurikümblus, õpin eesti rahvuspilli. Ukrainas on tegelikult veidi sarnane instrument banduura, mida mängitakse samuti keeltel, kuid mina seda kahjuks ei oska. Kandle harjutamisel läksid sõrmed esmalt väga valusaks ja punaseks. Plaatpilli õppimine oli pisut kergem, seal on nootide asukoht sama, mis klaveril. Ka mul endal oli kaks kolleegist õpilast, Mare Villemsoole õpetasin mina klaverit, tema mulle eesti keelt.“
Järgmine esinemine – kooli juubelil
„Tore, et suur osa õpetajaid võtsid osa, kuigi oli ka neid, kes jätsid pilli õppimise pooleli. Ehk said nad nüüd julgust ja jätkavad,“ ütles Kaidi Russing.
Üks, kellel jäi harjutamine pooleli, on kunstidekooli direktor Ene Kerb.
„Alustasin küll viiuliõppimist, paar-kolm tundi käisin, siis jäi käsi haigeks ning enam polnud ka aega. See on väga tõsine töö, vajab süvenemist, selles mõttes on meie õpetajad ikka väga tublid. Kontsert oli väga lahe,“ kiitis ta.
Koolijuht arvas, et kuigi muusikaõpetajaile teeb uue pilli õpingud kergemaks see, et tunnevad nooti, on iga pill teistest erinev ning õppimine raske: „Vaatan nüüd õpilasi kohe teise pilguga, viiuli mängimine on minu jaoks täielik müstika.“
Ka teised õpetajad leidsid sama. Ei tea, kas me nüüd just leebemaks muutume, aga mõistvamaks ehk küll, arvas Kaidi Russing. Ta oletas, et kindlasti motiveeris kontsert ka nende õpilasi rohkem pilli harjutama: „Kui kuulad vaid täiuslikku mängu, pole see nii hariv, kui teiste vigadest õppimine.“
Klaveriõpetaja Farištamo Eller, kes mängis naljakuu kontserdil tuubat, kinnitas, et õpilastele meeldis kontsert väga. Nii tema kui teised õpetajad lubasid uute pillide õppimist jätkata. Ene Kerb lubas, et järgmine taoline esinemine on sügisel, kui kunstidekool saab 55. aastaseks: „Selleks ajaks õpin ka mina midagi, kuigi viiulit ilmselt mitte, see on liiga raske.“