
Kehra gümnaasiumi 10. klassi õpilased Mirjam Salumäe, Laura Restov ja Karl Rasmus Uibo kinnitasid, et kasutavad neile antud õigust ja osalevad 15. oktoobril Anija vallavolikogu valimistel. Kuigi oma valiku saab teha ka e-hääletades, arvasid noored, et esimesel korral lähevad valimispäeval jaoskonda valimissedelit täitma – on põnevam. Nad on kursis, kes kandideerivad Anija vallavolikokku ja märkisid, et nende hulgas on palju tuttavaid nimesid.
„Näiteks Keskerakonna nimekirjas on perearstid ja käsipallitreenerid,“ sõnas Karl Rasmus Uibo.
„Minul on Reformierakonnas palju tuttavaid,“ lisas Laura Restov.
Kindlat otsust, kelle poolt hääletada, noored veel teinud ei ole. Ütlesid, et koolis klassikaaslastega valimisteemadel ei ole räägitud, pigem kodus vanematega, aga lõpliku otsuse teevad ikkagi ise.
„Mina arvan, et otsus sünnib koostöö põhjal – olen valla noortevolikogu liikmena päris paljude kandidaatidega teinud koostööd ning arvestan, kui hästi on see sujunud. See tähendab, et nad saaksid noortevolikogule olla abiks ka volikogus,“ märkis Laura Restov.
Mirjam Salumäe oletas, et valib inimest, keda teab või kellest on kuulnud.
Karl Rasmus Uibo: „Mina üritan vaadata, mida nad varem on teinud. Näiteks vallavanem, kes samuti kandideerib. Esmatähtis on inimene, aga vaatan ka nimekirja, arvestan, et minu hääl võib minna kellelegi teisele samast nimekirjast.“
Kuigi mõnes erakonnanimekirjas on tema jaoks palju tuntud nimesid, ei soovi ta nende poolt hääletada, kuna siis on suurem tõenäosus, et võimule saab mõni erakond: „Pigem eelistan kohaliku omavalitsuse puhul apoliitilist valimisliitu, minu meelest ei peaks kohalikesse asjadesse kiskuma päevapoliitikat.“
Noored kinnitasid, et valimisreklaame nad huvi pärast loevad, kuid nende otsust lubadused ei mõjuta. Küll aga võrdlevad nad kandidaatide-nimekirjade varem antud lubadusi sellega, mida nad on lubatust ära teinud.
„Mina arvan, et seni on Anija vallas üsna head tööd tehtud, ellu on viidud päris palju projekte. Ei tea, kas keegi suudaks paremini,“ arutles Karl Rasmus Uibo.
Mirjam Salumäe nõustus: „Arvan ka, et meie vallal on läinud päris hästi. Muudatusi on viimastel aastatel olnud rohkem kui varem.“
Laura Restov oli pisut kriitilisem: „Muutusi on, kuid noori ei kuulata piisavalt. Käisime vallamajas rääkimas, mida soovime, kuid suur osa ideid laideti maha. Näiteks tegime ettepaneku panna Alavere bussiajad klappima rongide sõidugraafiku ja koolitundide lõppemise ajaga, et piirkonna lapsed saaksid bussiga Kehrasse rongile või kohe pärast kooli koju. Tihti peavad nad tunnist ära bussile kiirustama või seda kaua ootama. Meile vastati, et buss sõidab ning ühe-kahe inimese pärast pole mõtet sõiduaegu muutma hakata.“
Uue volikoguga seotud suurim ootus on tal, et noori võetaks rohkem kuulda ning volikogu või vallavalitsus hakkaksid regulaarselt noortevolikoguga kohtuma.
„Kui noortel on ideed, räägivad nad meile, meie saame need viia vallamajja. Või pakub vallavalitsus välja omi ideid, mida meie saaksime aidata teha,“ selgitas ta.
Karl Rasmus Uibo: „Kehra võiks saada ilusaks aedlinnaks. Selleks tuleks parandada haljastust. Asume Tallinnast heas kauguses – meie elanikud saavad linnas tööl käia. Paljud tahaksid elada linnakärast eemal, ses mõttes võiks Kehrat laiendada. Olen kuulnud, et Põhja tänavale on planeeritud uusarendus, neid võiks tulla veelgi. Kui Kehra kasvab, on siia vaja rohkem teenuseid. Näiteks normaalne restoran, mis pole koolimaja küljes.“
Laura Restov pakkus, et Kehras võiks olla ka avalik WC: „Kui Sohvik on kinni, pole kusagile tualetti minna, kui ei ole kehrakas.“