
Vaba improvisatsiooni õppinud pianist teeb klaveril muusikat lisaks klahvidele ka keelte abil.

Detsembris ilmunud sooloplaadil „Radadel“ ei mängi Kehra Kunstidekooli klaveriõpetaja Farištamo Eller valmiskirjutatud muusikat, vaid improviseerib. Ta selgitab, et improvisatsiooni tehakse erinevat moodi, mõned pianistid on õppinud improviseerima barokistiilis. Tema kasutab stiili, mille nimi on vaba improvisatsioon. Ta ei kasuta klaveril üksnes klahve, vaid ka keeli, mängib ka nii-öelda klaveri seest – klaveri kaas on lahti, pedaal all ning mängija tõmbab sõrmede või mõne abivahendi abil üle keelte. Farištamo Eller kasutab abivahenditena näiteks pärleid, kummipalli, ketti, klaasi.
Plaadi väljaandmisel oli abiks ta sõber, helilooja Sven Sosnitski, kes ka kujundas – plaadiümbrisel on Farištamo Elleri märkmed, mida tegi plaadimaterjali üle kuulates ja lugudele pealkirju mõeldes. Plaadil on pealkirjad inglise keeles, algselt olid eestikeelsed: „Inglise keelde sai tõlgitud, et plaadiümbris ei läheks väga sigrimigriks ning kuna paljud mu kolleegid ja muusikud, kellele võiks see huvi pakkuda, on mitte-eestlased.“
Autor oletab, et klassikalised muusikud ei ole tema muusikale parim publik, pigem meeldib see kunstnikele või teistele avatud meelega inimestele, kelle mõtlemine pole kinni raamides.
„Minu ämm kuulas seda huviga, samuti mehe vend. Üks kunstnik on tõeline fänn, ostis viis plaati ja lubas sõpradele kinkida,“ sõnab Farištamo Eller.
Plaadi tiraaž on 300, osta saab seda praegu vaid autorilt. 1. veebruaril on kunstidekoolis plaadi esitlus.
Õppis Šveitsis
Improvisatsiooni õppis Farištamo Eller pärast Eesti muusikaakadeemia lõpetamist kaks aastat Šveitsis Baseli muusikaülikoolis, sai sellel erialal oma teise magistrikraadi.
„Improvisatsioon on looming, käed hakkavad ise mängima. Üks mu õppejõud ütles – kui improviseerimise ajal suudad midagi sõnastada, oled juba hiljaks jäänud. See pole teadlik protsess, mängimise ajal juhib sind muusika,“ ütleb ta.
Šveitsis küsiti mitu korda, kas tal plaati pole. Kui eelmisel kevadel käis üks tema Šveitsi õpetajatest Eestis meistrikursust tegemas, julgustas ka tema plaadi tegemist käsile võtma.
„Ta soovitas selleks ansambel kokku panna. Mõtlesin, et kuna mul pole julgust muusikuid kokku kutsuda, teen hoopis sooloplaadi. Nagunii see viis, kuidas mina klaveril improviseerin – kõik need kõlavärvid ja muu, on väga lai maailm,“ jutustab Farištamo Eller.
Ta ütleb, et kuigi ka Eestis tegeldakse vaba improvisatsiooniga, on siinsetel pianistidel see rohkem traditsioonilisem ja klahvidepõhine: „Eestis eriti ei lubata klaveri seest mängida, kardetakse, et see lõhub pilli. Eks paljud lõhuvadki, sest ei tea, mida klaveri sees tohib teha, mida mitte. Šveitsis on neile, kes tahavad klaverit mängida ka seestpoolt, loeng-koolitus, mille lõpus antakse tunnistus ning siis on selline mängimine lubatud.“
Plaadimaterjali salvestas ta möödunud suvel muusikaakadeemia kammersaalis, üks pala on ka kontsertsalvestus 1. juulil teatri- ja muusikamuuseumis toimunud esinemiselt: „Mängisin kahel päeval tundide kaupa. Materjali oli palju, valik sai tehtud, et oleks võimalikult mitmekülgne. Kuna plaadi nimi on „Radadel“, on lugude pealkirjades läbiv teema teekond. Enne salvestamist käisin Saaremaal, olin palju mere ääres.“
Harjutab ja õpetab
Kuigi improvisatsioon sünnib kohapeal, tuleb ka seda pidevalt harjutada, et saada uusi võtteid ja ideid. Farištamo Eller harjutab klaverit iga päev. Peale selle on ta Kehra Kunstidekooli klaveriõpetaja, annab erialatunde 1.-5. klassi lastele ja mõnele täiskasvanule. Ühel tüdrukul on hakanud klaverimäng palju paremini minema, pärast seda, kui ka tema ema hakkas seda õppima, rõõmustab ta.
Laste sundimise asemel eelistab õpetaja nendega rääkida: „Kui ei viitsita tundi tulla, püüan vestelda ja motiveerida. Kui selle tulemusena tuleb tundi motiveeritud laps, siis ta ka õpib.“
Improvisatsiooni Farištamo Eller oma õpilastega veel ei õpi, küll aga luuakse muusikat – 8. märtsil on koolis õpilaste omaloomingukontsert.
„Alguses kahtlesin, kas nad on sellest huvitatud, kuid tuli välja, et nad kõik on fännid. Nemad ise mängivad, mina aitan kirja panna,“ sõnab klaveriõpetaja, kes on tegev ka klaveriduos KEAMO, kus saadab laulja Merike Poomi klaveril.