
„Olen nõus selle ise ära koristama, kui süüdlane end üles annaks,“ lubas Anija valla elanik MARGUS MIIDLA.
Möödunud kolmapäeval käis Kaunissaare elanik Margus Miidla koos naisega kodukandi metsade vahel jalgrattaga sõitmas. Nad olid Kaunissaare-Kiviloo teel umbes kilomeetri jagu vändanud, kui nägid tee servast mõnikümmend meetrit eemal metsa all suuri prügikotte. Ühe mahasõidu juurde metsa oli viidud umbes 30 kahesajaliitrist kilekotitäit peamiselt ehitusprahti ja tööriistu.
„Mugavalt metsa tagurdades on keegi prügikotid metsa alla ladunud oodates, millal suudab loodus katta silikoonipudelid, kulunud tööriistad, penoplasti ja saepuru. Ma ei suuda uskuda, et meie seas, arvatavasti Anija vallas, elavad ajudeta inimesed,“ märkis Sõnumitooja poole pöördunud Margus Miidla.
Pealt avatud kilekottidest paistva TEP-plaatide, tõrvapapi ja saepuru järgi oletas ta, et tegu on koduremondi, ilmselt vana maja renoveerimisel tekkinud ehitusjäätmetega. Kõige mõistusevastasem on leidja hinnangul saepuru kilekottidega metsa alla vedamine: „Ma saan veel aru, kui see oleks niisama metsa alla laotatud, siis olnuks kahju palju väiksem. Aga osta rull kilekotte, viia ja jätta saepuru kilekottidega metsa, selle peale annan tulla. Kui sa rumal inimene juhtud seda lugema, ole hea, mine lõika kilekotid katki ja laota saepuru metsa alla laiali. Ühte kotti korja kokku kilekotid ja kõik mittelagunev ning vii see prügikasti. Kui sul veel sarnast prahti tekib, siis ära vii seda metsa. Küsi vallavalitsusest nõu, mida sellega teha.“
Margus Miidla kinnitas, et on valmis ebameeldiva leiu ise ära koristama, kui reostaja julgeb oma teo üles tunnistada.
„Tahan teda näha ja küsida, kuidas tal üldse tuli niisugune idee, mis on tema elus ja kasvatuses valesti käinud,“ põhjendas ta.
Kus on, sinna tuuakse juurde?
„Hull on, et kui praht metsa alla jääb, siis varsti tuuakse sinna telerid ja vannid, kempsupotid ja muu ebavajalik ning nii muudkui koguneb. Tooja räägib veel oma sõbrale, kuhu sodi viis, ja siis tuleb järgmine,“ nentis Margus Miidla.
Ta jutustas, et möödunud aastal ehitas RMK Kaunissaare ja Kiviloo vahele varem raskesti läbitavate metsateede asemele suurepärased kruusakattega teed, kus on mõnus ratastega sõita ja loodust nautida. Kuid sellega kaasnevad samad probleemid, mida möödunud nädalal avastatu tõestas: „Neilt teedelt on tehtud millegipärast väga palju mahasõite metsa. Sellised mahasõidud on reostajatele ideaalsed – lihtsalt tagurda järelkäru metsa ja tühjenda sisu sinna.“
Prügihunniku avastaja pakkus välja, et Kaunisaare-Kiviloo teeotsa võiks panna liikumisanduriga kaamera, mis teeb igast möödasõitvast autost pilti. Siis on võimalik kontrollida, kui metsateele keerab auto täis järelkäruga ja veidi aja pärast sõidab tühja käruga tagasi: „Või siis teha nii, nagu Rohke Debelakk raadio libauudistes ütles – metsa prahi viimise saab lõpetada, kui metsad maha raiuda.“
Informeerige vallavalitsust
Anija vallavalitsuse järelevalve spetsialist Mihhail Lopatkin lausus, et sellistest avastustest tuleks anda teada vallavalitsusele kas valla kodulehel oleva lingi „Teavita probleemist“ kaudu, helistada või saata e-kiri. Kui vallavalitsusele on prügi ebaseaduslikust ladustamisest teatatud, käivad keskkonnaspetsialist ja järelevalve spetsialist kohapeal asja fikseerimas.
„Alustame menetlust. Kui õnnestub leida süüdlane, peab ta reostatud territooriumi korrastama ning maksma trahvi, kui on algatatud väärteomenetlus. Kui aasta jooksul rikkujat avastada ei õnnestu, menetlus lõpetatakse ning territooriumi peab korrastama maaomanik,“ selgitas Mihhail Lopatkin.
Füüsilist isikut, kelle süü prügi ebaseaduslikus ladustamises on tõendatud, saab karistada kuni 300 trahviühiku ehk 1200 euro suuruse rahatrahviga, juriidilist isikut kuni 3200eurose trahviga.
Valla järelevalve spetsialistil õnnestus möödunud aastal avastada kaks eraisikut, kes võõrale territooriumile prügi viisid. Ühel juhul oli pealtnägijaid, teisel korral leiti prahi seast tooja andmed. Mõlemal korral oli tegu oma valla kodanikega.
Teine probleem on Mihhail Lopatkini sõnul elanikega, kes ladustavad oma prahti eramaa kõrval asuvale võõrale territooriumile, näiteks viivad autoromud või muud jäätmed kodu äärde metsa alla: „See on väga levinud Aegviidus, Kehras Põrgupõhjas, Vikipalus, talude juures. Esialgu me sunnimeetmeid ei rakenda, kuid oleme inimestele teada andnud, et suve jooksul tuleks võõras territoorium sinna ebaseaduslikult ladustatud prahist puhastada.“
Valla keskkonnaspetsialist Astrid Promet lisas, et ehitusprahi ja suurte jäätmete äraandmiseks tuleb tellida prügifirmadelt konteiner või Big-Bag koti teenus või viia need Jõelähtmel asuvasse jäätmete taaskasutuskeskusesse. Sügiseks peaks valmima Kehra jäätmejaam.
Ohtlike jäätmete kogumiseks korraldab vallavalitsus üldjuhul kord aastas kogumisreide, viimati oli see möödunud laupäeval, 15. juunil.