Torupillipäevad tõi Kuusalu valla küladesse iirlased ja hollandlased

3939

Laupäeva õhtul jämmisid väliskülalised ja Lahemaa rahvamuusikud koos Kukerpillidega Palmse kõrtsis.


Laupäeva õhtul Palmse kõrtsis: IKE VOLKOV Kukerpillidest, 16aastane FIACHRA O’MAOLAGAIN Iirimaalt ning ANNELIIS PAIDE ja VIIVI VOORAND Lahemaa Rahwamuusikutest. Foto Triin Olvet

„Torupillimäng on meile läinud südamesse ja rõõmuga võõrustame Lahemaa torupillipäevalisi,“ ütlesid Turbuneeme külavanem Veiko Ponn ning ta abikaasa Ulvi, kui pakkusid pühapäeva, 31. juuli lõuna paiku oma koduõues poolesajale pidulisele lõhesuppi ja kama. Täiesti tasuta ja heast südamest. Tänutäheks jäi neile ka tänavu torupillipäevade plakat osalenute allkirjadega, aias tehtud ühised pildid ning kiituseks lauldud laul.

Lahemaa Rahwamuusikute kauaaegne viiulimängija ja Eesti hinnatud jazzlaulja KADRI VOORAND, Lahemaa ansambli uus viiuldaja KARL ERIK MÄRTSON ning hollandlane GERRY BOOR perekond Ponni õuel Turbuneemes.
Lahemaa Rahwamuusikute kauaaegne viiulimängija ja Eesti hinnatud jazzlaulja KADRI VOORAND, Lahemaa ansambli uus viiuldaja KARL ERIK MÄRTSON ning hollandlane GERRY BOOR perekond Ponni õuel Turbuneemes.

Eelmise päeva õhtul olid nad Palmse kõrtsis varakult kohal, kuulasid kontserti ja lõid tantsu.

Lahemaa torupillipäevad toimusid kaheksandat korda, neid peetakse üle aasta. Esimesed kolm korraldas Lahemaa rahvuspargi administratsioon koostöös ansambliga Lahemaa Rahwamuusikud. Kui rahvuspargi haldamine läks üle keskkonnaametile, on eestvedaja rollis olnud viiel korral Lahemaa ansambli asutaja ning juht Viivi Voorand.

Ta meenutab, et torupillipäevad on sündinud ajaloost innustust saades – eeskätt seetõttu, et Kuusalu kandis on tegutsenud mitu kuulsat torupillimängijat, kelle pillilood on üles tähendatud ja arhiivides alles hoitud. Oma rolli mängis ka Eesti Folkloorinõukogu idee, et jätkuks Lõuna-Eesti tuntud torupillimängijate perekonna Tauli algatatud torupillipeo traditsioon.

Vii­vi Voo­rand: „Ot­si­me ja kat­se­ta­me, et to­ru­pil­li­de­ga saak­sid koos män­gi­da ka par­mu­pil­lid, lõõtspillid, viiu­lid ning miks mit­te kand­led. To­ru­pil­li­lau­lud on nal­ja­kad ja ku­ju­ta­vad en­dast sa­ge­li sõ­na­män­ge, neid lau­la nii, et keel sõl­mes. Eri­ti uh­ked ja vää­ri­kad on tant­sud to­ru­pil­li saa­tel. To­re on to­ru­pil­li­päe­va­del oma pi­kaaeg­se­te sõp­ra­de­ga koos muu­si­kat te­ha ja üks­teist kuu­la­ta.“

Tänavu oli torupillipäevade raames Kuusalu ning Vihula vallas kokku 6 kontserti. Laupäeval oldi Palmses ning pühapäeval Vihasoos, Viinistul, Käsmus, Võsul ja Altjal. Publikut jagus igale poole ning oli ka neid, kes käisid mitmel kontserdil. Neljapäeval ja reedel esinesid iirlased Viljandi Folgil ja Manija saarel, reedel avasid hollandlased šoti torupillidega Muhu merepäevad.

Lahemaa torupillipäevade uhkus ja rõõm on esinejad Iirimaalt ning Hollandist. Neillidh (Neil) Mulligan esineb torupilliga, mida ei puhuta, vaid õhku pumbatakse kaenla all hoitavasse pauna. Seekord tuli koos poja Fiachra O’Maolagaini ja tütre Caoimhe Ni Mhaolagainiga, kes mängisid viiulit. Tütar näitas ka, kuidas tantsitakse vana iiri soolotantsu Seannos. Neil Mulligan on välja andnud kolm sooloalbumit, esinenud paljudel festivalidel üle maailma ning televisioonis, teatris, filmis.

Hollandi vana torupillimuusikat tutvustas Jeroen de Groot koos laste Eva-Lotta ja Thor Jellega. Tema on osalenud ka esimestel torupillipäevadel ning paljudel järgnevatel: „Olen kogu Euroopa läbi sõitnud, Eesti on koht, kuhu tahan ikka tagasi. Tore on pilli mängida Lahemaa ansambliga, mis on spontaanne, kasvav ja arenev, iga kord on uusi liikmeid juurde tulnud. “

Jeroen de Groot korraldab oma kodumaal torupillipäevi ja -kontserte ning musitseerib kolmeliikmelises ansamblis Hailander. Esinemisi tuli mingi aeg juba kuni 70 aastas ning pidi hakkama vähendama, praegu on neid aastas 30-40 ehk peaaegu igal nädalal.

Suurte šoti torupillide ja ruuduliste kiltidega paelusid publiku tähelepanu taas hollandlased Gerry Boor, Nathalie Dirkzwager ja Ko Verkaik.

Gerry Boor osales kolmandat, ta kaaslased  teist korda. Gerry Boor kinnitas, et on valmis tulema jälle: „See on väike, aga imetore festival, saab teha teistega koos torupillimuusikat ning tutvuta uute huvitavate inimestega. Säästame esinemistega teenitud raha, et jälle Tallinna lennata, kui kutsutakse.“

Lahemaa Rahwamuusikute üks uuemaid liikmeid, Ulve Märtson Kuusalust tõdes: „Mul on hea meel, et sain torupillipäevadest osa, aga samas oli kahju, nagu oli ka Kuusalu kihelkonnamängude ajal Viinistul, et paljud inimesed jäid sellest ilma, kuna ei tulnud kohale.“

Arhitektid Aleksander ja Tiina Skolimowski Pudisoo külast sõitsid torupillipäeva kontserdile Võsule.

Aleksander Skolimowski kiitis, et kontsert oli kihvt: „Suur tänu korraldajatele, et näitavad teiste maade muusikutele meie maad ja rahvast. Üllatas, et Hollandis on šoti torupill nii populaarne, kokku on orkestreid 35 ringis. Võibolla ei olnud esinemiskoht Võsu bussijaamas kõige paremini valitud, vaatasin, vallamaja juurde mereranna poole oleks vast sobinud paremini. Segasid teel sõitnud autod ning sealsamas seisnud buss. Ei usu, et vallamaja juurde oleks kogunenud vähem rahvast, nägime, kuidas paljud tulid ekstra kontserdi pärast.“

Lahemaa Rahwamuusikute üks staažikamaid muusikuid, Raivo Nurmsalu Vihasoost kiitis eelkõige seda, kuidas Palmse kõrtsis sai jämmida ehk ühiselt pilli mängida koos ansambliga Kukerpillid – torupillipäevade traditsioonilise simmanibändiga.

Torupillipäevad toimuvad Eesti Folkloorinõukogu egiidi all. Toetajate seas on Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskus, Virumaa pärimuskultuuri programm, Kuusalu ja Vihula vallavalitsus ning paljud teised. Külalised ööbisid Käsmu külalistemajas Rannamännid poole hinnaga.

Eelmine artikkelPerila külas piiratakse juurdepääs varisemisohtlikele mõisahoonetele
Järgmine artikkelCO2 projektiga remonditakse Kuusalu, Raasiku, Anija valla ja Loksa linna 9 objekti