
„Kui nägin, et ta jookseb mulle järele, arvasin, et need on mu elu viimased sekundid,“ ütleb JAANIKA TRUVE, kel oli maakodu juures Perilas ehmatav kohtumine karuga.
Laupäeva, 13. aprilli õhtul poole kaheksa paiku jalutas Jaanika Truve, kelle maakodu on Raasiku valla Perila külas, Jägala-Pirita kanali ääres.
„Kõigepealt nägin üht kitse. Huvitaval kombel ei kartnud ta mind, tuli väga lähedale. Olin lõpetanud telefonikõne tütrega, kui märkasin, et teisel pool kanalit on karu. Mitte väike mõmmik, vaid suur täiskasvanud elukas, ilusa koheva karvaga, umbes seitsme koera suurune,“ jutustab ta.
Naise jalad hakanud justkui iseenesest jooksma, kui oli teinud mõned kiired sammud, nägi ta, et karu alguses jooksis ja seejärel ujus üle umbes 5 meetri laiuse kanali tema suunas. Jaanika Truve pressis end läbi võsa ja üle kraavi heinamaale ning jooksis paarisaja meetri kaugusele naabrite juurde: „Kui naabriõue jõudsin, võttis kuri koer tagumikust kinni, aga mõtlesin – tühja sest, vähemalt ellu jäin. Teadsin küll, et karu on inimesest alati kiirem, aga jooksin vist mõttega, et kui ta ründab, siis ma vähemalt ei näe, kuidas selja tagant tapab.“
Naabrite noorperemees viis šokis naise autoga tema maakoduni, kust ta kohe minema sõitis. Mõni päev hiljem käidi koos abikaasaga otsimas karu jälgi, et saada teada, kui kaugele loom teda jälitas: „Nägime jälgi kanali ääres kohas, kus ta vette tuli ning ka võsa ääres, millest jooksin läbi. Nii et vähemalt võsani tuli mulle järele.“
Kummalist üksikut puud, mida Jaanika Truve 13. aprilli õhtul teisel pool kanalit nägi ja oli ka korra varem tähele pannud, siis enam ei olnud. Seetõttu oletab, et võis puuks pidada teda jälginud kahel käpal seisnud karu.
Teiste naabritega vesteldes kuulis ta, et üle-eelmisel aastal murdis karu loomakasvatajast naabri vasika, kes oli läinud karjusest välja rohu sisse magama, ning mitmel aastal on karu lõhkunud silopalle. Ka naabrimees, kelle juurde ta 13. aprillil karu eest jooksis, olevat aastaid tagasi seal karu näinud.
Kohtumine karuga hirmutas Jaanika Truvet sedavõrd, et maakodus ta enam käia ei julge: „Minu meelest tuleks inimest ründav karu maha lasta, ta on ju ohtlik. Saatsin Raasiku vallavalitsusele, jahiseltsile ja keskkonnaametile fotosid karu jälgedest, lubati asjaga tegeleda, aga midagi ei tehta.“
Kuna karujahi hooaeg algab 1. augustil, tuleks tema arvates väljastada Perila karu laskmiseks eriluba.
Karuspetsialist PEEP MÄNNIL – karu kardab inimest
Metsloomade küttimiseks erilube väljastava keskkonnaameti jahinduse spetsialisti Uno Treieri kinnitusel on Tallinna ümbruses taolisi ootamatuid karuga kohtumisi igal kevadel, samuti marjade valmimise ajal, kuid kedagi rünnanud karu ei ole.
Keskkonnaagentuuri juhtivspetsialist, Eesti kõige suuremaks karude asjatundjaks nimetatud Peep Männil kommenteerib Perila karulugu kuuldes, et karu inimest kindlasti ei varitsenud ega tule kunagi pikema maa pealt inimesele lähemale teda hirmutama: „Karu jookseb inimesest kolm korda kiiremini ning oleks selle daami kindlasti kätte saanud, kui tal oleks see plaan olnud.“
Sellel, miks hakkas karu Jaanika Truvele järele jooksma, võis Peep Männili hinnangul olla mitu põhjust – kas oli kusagil lähedal emakaru poegadega või oli tegu noore loomaga, kes tuli uudishimust lähemale. Vana isakaru seda tema kinnitusel kindlasti ei tee. Kõige tõenäolisemaks peab Peep Männil seda, et karu inimest ei näinudki, jooksis täiesti juhuslikult samas suunas: „Neid juhtumeid on küll, kus karu jookseb inimese suunas ja inimene arvab, et karu ajab teda taga, kuid tegelikult on lihtsalt ta suund täiesti juhuslikult inimese poole. Kui teda näeks, pööraks ümber ja laseks jalga. Karul ei ole väga hea nägemine ning kui ta inimese lõhna ei tunne, võib tema suunas joosta küll, kui teda miski häirib või põgeneb kellegi-millegi eest.“
Peep Männili kinnitusel pole ei Eestis ega mujal Euroopas olnud ühtegi juhtumit, kus suur karu oleks inimest eemalt jälitanud ja rünnanud. Peale olukordade, kus haavatud loom püüab elu päästmiseks jahimehi rünnata, on karu ainsad rünnakud inimeste suhtes olnud väga lühikese distantsi pealt, kui inimene on kogemata sattunud poegadega emakaru lähedale ning karu poegi kaitseb: „Eestis pole näiteks naisterahvast karu mitte kordagi rünnanud, nii et naised võivad veel eriti rahulikud olla.“
Ta lisab, et karude territooriumid on väga suured, karu ei ela kellegi maja taga metsas, vaid liigub ringi mitmekümne kilomeetri raadiuses. Karude spetsialist märgib veel, et hirmul on sageli suured silmad ning Perilas Jaanika Truvet ehmatanud karu ei olnud inimese suhtes agressiivne: „Saan aru, et inimene hakkas kartma, aga pole vaja hirmu tunda. Karu ei näe inimeses saaklooma, ta kardab inimest väga.“
Peep Männil selgitab, et eriloa karu laskmiseks annab keskkonnaamet jahiseltsile juhul, kui loom tekitab korduvalt olulist kahju, lõhub näiteks mesitarusid, või käitub väga ebaloomulikult ja inimese suhtes korduvalt agressiivselt: „Praegu pole küll põhjust eriluba anda, see oli juhuste kokkusattumus, et inimene ja karu olid ühel ajal samas kohas. Pealegi seda karu sealkandis kindlasti enam pole.“
Kohalikud jahimehed – piirkonnas on 3-4 karu
Peningi jahiseltsi juht Andrus Nadel arvab kodukandis nähtud käpajälgede põhjal, et Jaanika Truvet hirmutas noor, esimest aastat üksi liikuv umbes sajakilone karupoiss: „Kui loom on terve, koheva karvaga, on juba natuke videvik, tundubki ta suurem. Kui tõusis korra kahele käpale, oligi ta vähemalt kahemeetrine.“
Peningi seltsi jahimeestel on metsas söödaplatsil kaamera, ka seal pole käinud väga suured karud, pigem noored loomad. Jahiseltsi juht on kindel, et Jaanika Truve nähtud karu on ammu läinud mujale: „Karu pole pesahoidja loom nagu metssiga. Sügisel käib söödakohad läbi ja läheb pessa magama, kevadel läheb ringi liikuma. Meie kaameras olid kaks karu viimati kuu aega tagasi. Jooksuaeg hakkas pihta, nüüd on nad kadunud.“
Andrus Nadeli hinnangul on karude populatsioon Eestis suurenenud – kui veel mõned aastad tagasi oli Peningi seltsi maadel üks karu või ema poegadega, siis nüüd on kindlasti 3-4 karu. Karu küttimise lube antakse Ida-Harjusse aastas 8-9. Norm saab tema sõnul täis juba poole hooaja pealt.
„Üritame igal aastal karu tabada, kuid pole õnnestunud. Viimati kütiti meie seltsis karu vene-ajal,“ sõnab ta.
Jaanika Truvel soovitab ta maakodu piirata aiaga, sest isegi, kui jahimeestel õnnestuks see karu tabada, liiguvad seal ka teised.
Aruküla jahiseltsi juht Adolf Teino, kes lasi aastate eest Loo-kandis karu maha, tõdeb samuti, et karu tabamine pole sugugi lihtne: „Ei ole nii, et lähen ja lasen. Mina käisin kuu aega varahommikul kella neljast teda varitsemas.“
Ta märgib, et ehmatavaid kohtumisi karuga on nende kandis olnud ka varem. Aastaid tagasi oli üks Aruküla mees Leivajõel kalal ning kui puuokste praksumise peale üle õla vaatas, oli karu temast mõne meetri kaugusel. Paar aastat tagasi jalutanud üks tüdruk koos koeraga Peningi ja Raasiku vahel metsateel, kui nägi umbes 50-60 meetrit eemal karu üle tee minevat. Mõlemal juhul pannud inimesed hirmuga samuti jooksu.
„Metsloom ei ründa inimest kunagi, kui ei pane teda väljapääsmatusse olukorda. Seetõttu ei pea kartma. Kui looma näed, tuleks jääda paigale ja teha kõvemat häält, siis läheb ta kindlasti ära. Ja karu kardab hirmsasti pauku,“ ütleb Adolf Teino.