Meie kodu on nagu Tallinna linn, mis ei saa kunagi valmis, ütlevad Harjumaa kauneima maakodu omanikud KAIRI ja JANEK LASS.
Ülejõe küla Umboja talu valiti eelmisel aastal Anija valla üheks kahest kaunimast maakodust. Tänavu esitas Anija vallavalitsus Kairi ja Janek Lassi kodu Harjumaa Kauni kodu konkursile. Ka maakonna komisjon hindas Umboja talu esikoha vääriliseks ehk kogu Harjumaa kauneimaks maakoduks. Kiideti, et kaunis ojakäärus asuvas avara õuega, samas privaatse asukohaga vanale talukohale rajatud elamises on kõrvuti vanade viljapuudega ruumi nii ilu- kui tarbeaia jaoks ning mitu õdusat nurgakest mõnusaks äraolemiseks.
Tõepoolest, kuigi üsna lähedal Kehra linnale, on Umboja talu siiski tõeline maakodu. Suur kollane eramu ja samas toonis kõrvalhooned ei reeda, et tegemist on vana talukohaga, kõik tunduvad pigem uusehitised. Seevastu avar siseõu meenutab tõesti suurt taluaeda.
Vanast talukohast kauni maakodu rajanud Kairi ja Janek Lass kolisid 2004. aastal sinna kahe lapsega küll Kehra korterist, kuid nad kumbki pole päriselt linnainimesed, mõlemad on üles kasvanud maal.
„Janeku vanaema tõi meid siia – teadis, et meie otsime mõnusat talukohta ning et siin üks tädike müüb. Nii see meie omaks sai,“ räägib Kairi Lass.
Kui pere Umbojale kolis, oli tütar neljane, üks poeg kahekuune, teine sündis aastaid hiljem juba praeguses kodus. Samal ajal, kui eelmine omanik välja kolis, kolisid Lassid juba sisse. Perenaine mäletab, et oli aprillikuu, siin-seal oli veel lund.
„Aed oli siis pisike, palju väiksem, kui praegu,“ sõnab ta.
Praegu on Umboja talu aed ligi 3000 ruutmeetrit suur.
Esimesel suvel veeti uude koju vee- ja kanalisatsioonitorud, beebiga peres oli vesi majas hädavajalik.
Vanast majast sai uus
Oma kodu loomisloo on Kairi Lass üles tähendanud kroonikaraamatusse. Selle esimene foto on tehtud 2004. aastal Umboja elumajast, millel on praeguse kodumajaga vähe sarnast, õigemini – sarnasust polegi.
„Vanast majast jäid vaid seinad püsti,“ ütleb Janek Lass.
Elumajalt eemaldati kivivooder, vanad palgid soojustati ning endise ümber tehti sisuliselt uus maja. Et 80ruutmeetrine elamu teha suuremaks, ehitati esialgu juurde kogu maja pikkune terrass.
„Kui juba on oma maja, tahad, et igaühel oleks oma tuba ning terrassi tegemine oli ainuke viis, kuidas saada teisele korrusele ruumi juurde,“ selgitab Kairi Lass.
Terrass valmis 2008. aastal, maja ehitus lõppes 2014. Perenaine jutustab, et väga palju tehti talgute korras: „Meil on mõnusad sõbrad, kes olid alati valmis appi tulema. Tegimegi terrassi ehituse või akende vahetuse talgud. Pärast oli tänutäheks saun ja suur potitäis süüa, mõnus äraolemine pealekauba.“
Kui nüüd peaks uuesti tegema, lammutaks vana maja maha, arvab peremees. Abikaasa lisab, et seda soovitasid ehitajatest sõbrad kohe: „Mina ütlesin ei, tahtsin, et ka vanast majast jääks midagi alles.“
„Jäi sisuliselt vaid üks vahesein, jupp palkseina,“ märgib Janek Lass, kes on õppinud põllumeheks, kuid juhib nüüd üle lahe ehitusfirmat.
Paar aastat tagasi taastas ta kodus ka sauna ja garaaži, ehitas aiamaja ning puukuuri ja autode varjualuse.
Aed kujuneb spontaanselt
Sel ajal, kui Umbojal käis majaehitus, ootas perenaine aega, mil saaks hakata koduaeda kujundama.
„Käed sügelesid juba ammu, aga kuna ehitati ja õues songiti pidevalt masinatega, pidin kannatama. Kui 2015. aastal sai siia veetud tonnide viisi mulda ja tehtud haljastus, hakkasin peenraid kaevama,“ lausub ta.
Suure õue keskmes ja ühes servas on muru ning lillepeenrad, nende taga laste mänguväljak ja discgolfinurk, teises ääres aiamaa vanade õunapuude ja marjapõõsaste, kasvuhoone ning peenrakastidega.
Umboja koduaeda kaunistavad lillepeenrad ei ole traditsiooniliselt neljakandilised, vaid vallatult lainelised. Kairi Lass teeb neid aiavooliku abiga – paneb vooliku maha looklema ning hakkab selle järgi kaevama. Jooniseid ega põhjalikke plaane ta ei tee, kogu iluaed on kujunenud spontaanselt: „Kui parasjagu tunnen, et siin võiks üks peenar olla, haaran labida ja teen. Näiteks oli mul esmalt üks pisike peenar, veidi eemale istutasin lapsepõlvekodust kaasa toodud elupuu, mille kasvatas vanavanaema – just temalt on pärit mu aianduspisik. Seejärel vaatasin, et need kaks võiks ühendada üheks peenraks. Tegin ära, järgmisel aastal avastasin, et on nii palju ilusaid lilli, mida tahan, kuid peenrasse enam ei mahu. Kaevasin siis peenart veel pikemaks.“
Kuigi lapsed kardavad, et ema võtab lillepeenarde kaevamisega neilt mängumaa ning abikaasa ütleb, et peenrad teevad õue niitmise raskemaks, ei saa ta kiusatusele vastu, kui näeb jälle mõnd ilusat lille, mida oma koduõues veel pole: „See on nagu haigus. Et uued lilled ära mahuksid, tulebki peenraid teha juurde või laiemaks.“
Talu lillepeenrad on laitmatult rohitud. Kuna maa on väga liivane, ei ole seal umbrohuga väga suurt muret: „Või käib rohimine nii möödaminnes, et ma ei pane tähelegi.“
Kasvuhoonesse kasvatab Kairi Lass kurgi, tomati ja muu köögivilja taimed seemnest, sel aastal kasvatas nii ette ka suvelilled: „Mu majapidamises oli 190 peiupoisitaime. Aknalauad olid niivõrd täis, et kassil polnud kohta aknast välja vaadata. Ka amplililled kasvatasin esimest korda ise. Kuna aia peale läheb vähemalt kümme amplit, siis on päris kulukas neid osta. Praegu on lobeeliad, järgmisel aastal proovin võibolla midagi muud.“
Köögiviljapeenarde asemel on Umboja talus peenrakastid. Nii need, kui ka kaevumaja ning rongikujulised lillekastid on peremehe kätetöö. Abikaasa leiab internetist või koduajakirjast idee ning tema meisterdab.
Kodu ei saa kunagi valmis
Kauni kodu konkursile esitas Umboja talu Kairi Lassi ema Pille Kulla.
„Ta kibeles juba mitu aastat, mina muudkui vastasin, et ära esita, meil pole siin veel midagi, paneme enne vähemalt aia ümber. Eelmisel aastal polnud enam millegi taha pugeda, aed oli olemas, peenrad ka, jäin nõusse. Kui tänavu vallamajast helistati ja küsiti, kas võivad meid esitada maakonna konkursile, olin algul samuti vastu, aga räägiti nii ilusasti, et ütlesin – hea küll, teeme siis ära. Tegimegi, kuigi võit tuli väga ootamatult,“ kõneleb Harjumaa ilusaima koduaia perenaine.
Umbojast on saanud Lasside unistuste kodu, kus on hea olla. Siiski on see nende hinnangul nagu Tallinna linn, mis ei saa kunagi lõplikult valmis.
„Sauna katus tuleb ära vahetada,“ nimetab Janek Lass järgmise olulise töö.
„Basseini mõtted mõlguvad juba ammu peas,“ lisab Kairi Lass.