Kahala Järve Külade Selts sai helkuriprojektile toetust kogukondliku turvalisuse meetmest.
Kuusalu vallas asuvate Kahala, Mustametsa, Soorinna ja Muuksi külade bussipeatustest saab nüüd jalakäija võtta vajadusel helkuri, et kõndida hämaral ja pimedal ajal ohutumalt. Lähiajal pannakse helkurid ka Uuri peatuskohta ja Kolga kanti. Helkurid ja nende hoidikud on soetatud kogukondliku turvalisuse meetme Harjumaa toetusvoorust saadud 565 euro toel. Projektile „Kahala järve ümbruse külade jalakäijad silmatorkavaks“ taotles ja sai toetust küsitud mahus MTÜ Kahala Järve Külade Selts. Toetuste summad kinnitas Harjumaa Omavalitsuste Liidu juhatus. Kokku jagati kogukondliku turvalisuse meetmest ligi 23 000 eurot 9 projektile.
Rahataotluse koostas Kahala küla elanik, Liiva laada peakorraldaja Janno Laende.
Ta rääkis Sõnumitoojale, et helkurikasti idee pakkus Kahala elanik Marie Tammsaar, kes on varasemalt ostnud Tallinnast taaskasutuskeskustest helkureid ja riputanud neid Kahala-Liiva bussipeatusesse konksu otsa.
Janno Laende: „Üle Eesti on levinud helkuripuude ideed, me tegime sellest enda variandi. Olgugi, et paljud me külade elanikest kannavad helkureid, on üsnagi suur osa me vanemaealisest elanikkonnast helkurita jalakäijad või ei ole olemasolev helkur jalakäija nähtavaks tegemiseks piisav. Korraldasime tänavu kevadel külade elanike seas turvalisuse ja ohutuse teemal ideede ja probleemide korje. Esitati paarkümmend ettepanekut, millest mitmes nimetati helkuriteta jalakäijate probleemi. Loodame, et inimesed võtavad sellise lahenduse omaks ja annavad ka ise panuse ning jätavad kappi kasutult seisma jäänud või leitud helkuri järgmisele liiklejale.“
Esmalt katsetati tema sõnul Kahala-Liiva bussipeatusega, kuhu paigaldati hoidik 25 helkuriga. Need leidsid nädalaga uued omanikud, see andis kindlust teha samasugused iseteeninduspunktid ka järve ümbruse külade teistesse ootepaviljonidesse.
Helkurite hoidikutena kasutatakse puidust võtmekapikesi. Helkurid on ümmargused, Janno Laende tehtud erikujundusega ning sellele on trükitud tagasihoidlik tekst: „Särame koos! Kahala Järve Külade Selts.“ Hoidikute kõrvale on pandud tema noorema õe Jaanika Kuusi kujundatud ilmastikukindlad infosildid.
Kiirustabloo Kahalasse
Kogukondliku turvalisuse meetmest rahastatakse ka MTÜ Kahala Järve Külade Seltsi projekti „Kiirustabloo liikluse rahustamiseks Kahalasse“ – toetuse summa on 2780 eurot.
Janno Laende selgitas, et elektrooniline liiklustabloo on kavas lähiajal panna Kahala endise poe ehk kunagise postijaama hoone juurde: „Seal on kiiruse piirang 50 kilomeetrit tunnis, kuid autojuhtidest enamik, ligi kolmveerand ei taha sellest kinni pidada. Sõidukiiruse kuvamine tahvlile ja vastavad emotsioonimärgid aitavad ehk harjumusi muuta ja meenutada, et see teelõik on saanud kiirusepiirangu põhjusega.“
Toetused vabatahtlikele päästjatele
MTÜ Pärispea Vabatahtlike Päästeselts saab 3500 eurot Pärispea vabatahtlike merepäästjate reageerimiskiiruse parandamiseks mereõnnetuse puhul. Toetus aitab katta politsei- ja päästeametilt Pärispea vabatahtlikele antud paadi veekahjustusega mootori remondikulu. Remondi maksumust toetab ligi 40 protsendi ulatuses politsei- ja päästeamet.
Kuusalu Vabatahtlike Seltsile antakse 2038,86 eurot – soetatakse päästepaadile VHF ehk mereside raadiojaam, merepäästjatele kolm kiivrit ning päästevõrk, mille abil kannatanut veest paati aidata.