
Lahemaa Mereklubi korraldatud jäisel kogupereüritusel käis kuni 300 inimest.
„Kogu aeg oleme järvest mööda sõitnud, aga pole selle peale tulnud, et järvejää pakub talvel nii vahvaid võimalusi,“ kiitis möödunud laupäeval Kolga õpetaja Virve Talts, kes oli Kahala Järve Jääkal koos lapselastega.
Sama kinnitasid teisedki Hiie puhketalu juures toimunud kogupereüritusest osavõtnud – avastati talvine Kahala järv, mille äärde ei olnud paljud seni suvelgi jõudnud.
Lahemaa Mereklubi eestvedajate Janno Laende, Indrek Triisbergi ja Raido Ruse ning neid aidanud Taavi Pardi põhieesmärk sai täidetud. Soov oli propageerida talviseid ajaveetmisviise Kahala järvel. Jääsurfamist ja ka -purjetamist proovisid Kahala Jääkal paljud, edaspidi plaanitakse soetada purjega jääkelke ning jääl kasutatavaid kokkupandavaid tõukekelke.
Jääpurjetamine
Jääsurfamist õpetas laupäeval maailmaklassi talisurfar, 40 aastat tagasi Eestis surfikelgu leiutanud Kalev Allikveer, kes on sel spordialal mitmekordne maailmameister. Ta meenutas, et on nõukogude ajal paaril korral ka Kahala järve jääl võistelnud – kui Jaak Kaldjärv sealkandis jääpurjetamise võistlusi korraldas.
„Asutasin 1978. aastal surfiklubi Puri. Elan Harku järve kaldal, koolitan surfareid ja jõudumööda olen võistelnud. Viimased 26 aastat olen osalenud jääsurfi MMidel, pooltel kordadel tulnud maailmameistriks, poodiumikohti saanud rohkem,“ kõneles Kalev Allikveer ja märkis, kui ilm vähegi lubab, on jääsurfarid Harku järvel.
Temaga koos juhendas Kahala järvel Annika Valkna, jääsurfar ja Eesti üks edukamaid purjelauasportlasi. Ta rääkis, et jääle saab purjetama minna siis, kui see on vähemalt 7 sentimeetri paksune.
Jääpurjetamist purjekelkudel demonstreeris Madis Toots Saadjärve Jahtklubi Puhkekeskusest. Ta on lõpetanud purjetamisetreeneri eriala, koolitanud noori purjespordihuvilisi 1978. aastast. Aastatel 1996-2012 oli Madis Toots Tartu Kalevi Jahtklubi juhatuse esimees, tema alustas üle-eestiliste ja rahvusvaheliste purjetamisevõistluste korraldamist Saadjärvel.
Kahala järve jää oli eelmisel nädalalõpul purjetamiseks sobiv, sest eelnevalt sadanud vihmad olid lume pealt sulatanud, jää oli sile ja libe.
Ka Kahala Jääka korraldajad tõdesid, et ilm oli seekord suur abiline – jääd kattis enne lumekiht, arutati, kuidas seda ürituse ajaks saaks pealt ära lükata, aga sulailmad tulid appi.
Noorkotkad jääaugus

Kahala Jääka teine tõmbenumber oli päästekoolitus – kutselised päästjad Loksa komandost Mait Kröönströmi eestvedamisel, Liis Truubon ja tema kolleegid vabatahtlikust reservpäästerühmast ning noorkotkad õpetasid ja näitasid ette, kuidas jääaugust välja pääseda või hädalist aidata.
Kõige suuremat elevust tekitasid noorkotkad, Raasiku kooli 7. klassi õpilased Hardi Oras, Armin Loik ja Karut Luur ning nende juhendaja Kaupo Luur.
Juhendaja kõigepealt ja noormehed ükshaaval tema järel kukutasid end suuskadel minnes jääauku ja ronisid veest välja.
Noored jutustasid, et kuuluvad noorkotkaste Jägala rühma, mis alustas tänavu jaanuaris. Jääaugust väljatulek oli koolituse osa. Eelnevalt tehti tegevus teoreetiliselt läbi, Kahala järvel läbitud katse oli nende jaoks esimene. Vette mindi tavalises riietuses, kalipsosid all polnud. Kui end järvejääle tagasi tõmmati, pidi jooksma kaldale, siis tuli süüdata lõke ja alles seejärel lubati minna sauna sooja, et vahetada selga kuivad riided.
Jägala noorkotkaste juhendaja Kaupo Luur, kes käib Kaitseliidus üleelamise koolitusel, ja Kaitseliidu üleelamiskoolituse instruktor Heigo Vija kiitsid, et poisid olid tublid ja said hästi hakkama.
Hardi Oras on Kahala järvega lähemalt tuttav tänu oma vanaisale Aivar Orasele, kes aastaid tagasi asutas Kahala Järve Seltsi.
Jäähoki, tõukevõistlus, kelgukoerad
Tänu Kuusalu Rattaklubi eestvedajatele Kaido Laasile ja Rain Käärstile, kes andsid oma jäähokivarustuse, käis hokiväljakul sagimine hommikul kella 11st kuni Jääka lõpuni, umbes kella 15.30ni.
Kahala järve jääl tehtud rahvaürituse üks aktiivsemaid osalejaid oli 84aastane Leo Laanetu, kes mängis koos noortega jäähokit ja võttis osa tõukekelgu võistlusest.
Paljud olid järvele tulnud uiskudel. Uisud olid all ka päevajuht Emil Rutikul.
Uudistada sai Kahala kohaliku Aaslav-Kaasiku pere OÜ Sookriimud kelgukoeri. Nendega kelgusõitu ei tehtud, jää oli koertele liiga libe ja järvekaldad lumest paljad.
Pakuti suppi, vastlakukleid ja teed. Supi keetsid Maria Prääts, Krista Allik, Katre Karu, Veronika Laende.
Talvist kalapüüki tutvustas Põltsamaa mees Peeter Peussa, kes rääkis kohalviibijaile selle hobi eripäradest. Seejärel kuulutati välja kalapüügivõistlus, mille võitis Ain Trolla Vihasoost. Ta ütles, et on koos vendadega Kahala järvel ka varem kalal käinud – kui Trollade perel oli veel Kahala järve lähedal oma suvemaja.
Peakorraldajad Janno Laende ja Raido Ruse jäid päevaga rahule ja olid seda meelt, et kindlasti tuleks hakata Kahala järvejääl ka edaspidi taolisi üritusi tegema.
Hiie puhketalu peremees Peep Konton lubas, et nende juurest võib jääle minna teinekordki: „Tegeleme turismi ja külaliste vastuvõtmisega. Tekkis mõte, et kui vallamajast lubataks, miks ei võiks siia meie juurde teha veel ühe katusealuse – sellise, kus talvel oleks järve peal käijatele tuulevari ja enda soojendamise koht.“
Korraldajaid aitasid veel Veiko Kurg, Sven Luks, MTÜ Estlander ja Näkiallika Tööriistamuuseum. Koguperepäeva jäädvustas videosse Raul Valgiste.