
Energiaettevõte FootonVolt rajab Eesti ühe suurema päikese-elektrijaama Hinnu seafarmi kõrvale 3 hektari suurusele alale.
Kuusalu vallavalitsus väljastas ehitusloa Allika küla Päikese maaüksusele päikese-elektrijaama rajamiseks. 3,01 hektari suuruse maatulundusmaa otstarbeks määrati tootmismaa ning ehitusluba kaotab kehtivuse, kui ehitamist ei ole alustatud viie aasta jooksul loa väljastamisest.
FootonVolt OÜ juhatuse liige Marek-Andres Kauts ütles Sõnumitoojale, et nii nagu Anijale, on ka Kuusallu kavas päikese-elektrijaam rajada käesoleva aasta lõpuks, kuna vastavalt uuele elektrituruseadusele suunatakse alates 2019. aastast taastuvenergia toetused suurtele tuuleparkidele ja väga väikestele mikrotootmisvõimsustele, regionaalseid päikeseelektrijaamu siis enam rajada ei ole võimalik.
Kui Anija elektrijaam tehakse munitsipaalmaale, siis Kuusalus ostis FootonVolt Hinnu seafarmi taga asuva kasutuseta maatüki eraomanikult.
„Kohalikke olusid tunneme tänu meie meeskonna kogemuste pagasile, mis ulatuvad 1990ndate alguseni tegutsenud projekteerimisinstituudini EKE Projekt. FootonVoldi meeskonda kuuluv Aadu Kauts oli EKE Projektis tulevase päikesejaama kõrval asuva Hinnu seafarmi, aga ka näiteks Alavere farmide ja Alaverre projekteeritud, kuid ehitamata jäänud keskusehoone projekti peainsener,“ selgitas Marek-Andres Kauts.
Ta lisas, et elektrijaama jaoks sobivaid kohti ei ole Eestis väga palju ning Kuusalu vallas ostetud sigalatagusele vesisele ja kasutusena seisvale maale annab päikese-elektrijaam uue väärtuse. Maa-alale rajatakse päikesest elektri tootmise seadmed – päikesepaneelide blokid ja inverteerid, ning liitumispunktiks eraldi trafoalajaam.
Anijale ja Kuusallu kavandatakse Eestis seni suurimaid päikese-elektrijaamu, mille võimsus on 1MW ja aastane elektritoodangu kogumaht 1GWh. Näiteks Eesti Energia seni rajatud päikese-elektrijaamad on mitu korda väiksema võimsusega. Eesti seni suurimad on samuti FootonVolti jaam Kärdlas ning üks eraettevõtjale kuuluv jaam Järvamaal. Kummagi uue päikese-elektrijaama investeeringu suurus on ligikaudu 1 miljon eurot. Elekter toodetakse võrku või otseliiniga kuni 6 kilomeetri kaugusel asuvatele suurtarbijatele. Marek-Andres Kautsi kinnitusel võib tinglikult öelda, et kui jaamad töötavad täisvõimsusel, hakkavad suur osa Anija ja Kuusalu valla majapidamistest tarbima päikesest toodetud elektrit.
Kuusalu päikeseelektrijaama ehitus algab sügisel ning nii Anija kui Kuusalu jaamad peavad valmima hiljemalt aasta lõpuks. Ettevalmistused on kestnud poolteist aastat.
Energiaettevõte FootonVolt on asutatud 2016. aastal, selle omanikud on Ilmar Kompus OÜ Koha Capital kaudu ning Marek-Andres Kauts. Kuusalu päikese-elektrijaama hakkab haldama FootonVoldi tütarfirma FootonVolt Kuusalu OÜ.
„Meie tegevuse nurgakivi on EKE Projekti kogemustepagas ja maapiirkondade ehituse tundmine. Kui EKE Projekti noored arhitektid läksid 1970-80ndatel maapiirkondadesse viljelema maailmatasemel moodsat arhitektuuri, siis FootonVoltiga püüame mõneti sama teha energeetika valdkonnas – toota energiat regionaalsete elektrijaamadega, mis on suurte energiafirmade huviorbiidist väljas, kuid tehnoloogilisuselt ja keskkonnasäästlikkuselt maailmatasemel,” lausus Marek-Andres Kauts.
Harjumaale on FootonVoldil kavas aasta lõpuks kokku rajada 3 päikese-elektrijaama.