„Algtasemel jalgpallitreeningud on vähekulukad, kuid arenguks on vaja
harjutusväljakuid,“ ütleb Kuusalu Kalevi juht ja treener SANDER PIIBEMANN.
Kuusalu Kalev on Kuusalu vallas sportlaste arvu poolest üks suuremaid spordiklubisid – 152 jalgpallurit. Rohkem lapsi treeningutesse ei mahu, osadele on tulnud ära öelda ja jäädakse ootama, kuni koht vabaneb.
Jalgpalliklubi alustas tegevust 12 aastat tagasi, 2007. aastal, kui Kuusalu Rada tollane treener Sander Piibemann avaldas teate, milles kutsuti mängima ka naisi. Oma jalgpallinaiskond on Kuusalu Kalevil tänini, võistleb rahvaliigas. Paar mängijat, Anu Alajärv ja Gitte Lees, on antud laenulepinguga meistriliigasse Suure-Jaani ja Viljandi naiskonda.
Klubil on ka neidude treeningugrupp, võistlemas käiakse koos Keila neidudega. Nende treener, Kuusalu Kalevi juht Sander Piibemann kommenteerib, et 14-15aastasi neide on Kuusalu Kalevis 17, kuid peaks olema vähemalt 25, et täiskoosseisus võistkonda pidevalt kokku saada.
Oluline on väikeste jalgpallurite areng
Kokku on Kuusalu Kalevis praegu 9 treeningrühma – peale naiste ja neidude veel meeste võistkond ehk klubi esindusmeeskond ning poiste võistkonnad, vastavalt vanusele U17, U15, U13, U11, U9 ja U6 ehk kõige pisemad, 6aastased lasteaialapsed. Nooremates vanuserühmades on poiste kõrval ka mõned tüdrukud. Lisaks tehakse eritreeninguid väravavahtidele, nendega alustati esmakordselt tänavusest välihooajast.
Treenereid on 7. Sander Piibemann treenib naisi, neide ja eraldi ka väravavahte. Esindusmeeskonna ja U17 poiste treener on Markus Sisas. U15 poisse treenib Kristo Valdna, U13 poisse Eva-Maria Jõesalu, U11 võistlejaid Sergo Treufeld, U9 võistkonda Gitte Lees ning U6 Eeva-Maria Jõesalu ja abitreener Birgit Eesalu.
Enamik gruppe treenib kolm korda nädalas, välja arvatud nooremad jalgpallurid. Väravavahtide treeningus käib kahest vanemast vanuserühmast kokku 16 poissi.
Küsimusele, millise vanusegrupi võistkond on Kuusalu Kalevis kõige edukam, vastab klubi juht, et lastevõistkondade puhul pole tulemused olulised: „Võistlustel mängitakse küll võidu peale, aga peamine on mängijate areng. Peame lähtuma sellest, et kõik me jalgpallurid saaksid väljakul mängida. Kui treener teeb mängu ajal otsuseid eesmärgiga, et saavutada võit, võivad osad lapsed jäädagi pingile istuma. Tähtsad on nii kõigi mängijate oskuste arendamine kui ka laste mängurõõm. U17 vanusegrupis on juba ka tulemus oluline. On kurb vaadata, kuidas alaväärsuskompleksist omavalitsused üle Eesti hindavad noortespordi medaleid, nagu kergitaks see nende tuntust või olulisust. Tegelikult peaks ka omavalitsust huvitama eelkõige, et võimalikult palju lapsi saab harjumused sportlikuks eluviisiks, valitud alast olenemata.“
Trennid Kehra kunstmuruväljakul
Kuusalu Kalevi vanemate poiste gruppidega sõideti kevadel Kehrasse, et enne võistlushooaja algust harjutada kunstmurustaadionil, saada suure väljaku kogemust.
Sander Piibemann: „Kuusalu staadionile meid varakevadel ei lubata, trambiksime lume alt välja sulanud muru muidu päris ära. Kehras on väga korralik kunstmuruväljak, meie võistkondade esimesed niiöelda kodumängud pidasime märtsi lõpus ja aprilli alguses Kehras. Toetame sedasi rahaliselt naabervalda, maksame staadioni kasutamise eest.“
Treener selgitab, et kogu talve treenitakse spordisaalis, kevadel on võistlustel näha, millistel klubidel on oma kunstmuruväljak – seal on noored saanud varem õue mängima, tajuvad väljakut paremini.
Klubi lapsevanemad tegid hoolekogu
Veidi rohkem kui pool aastat on Kuusalu Kalevil lapsevanemate hoolekogu – et aidata kaasa probleemide lahendamisele. Hoolekogu saatis mullu novembris eelmisele vallavõimule ja tänavu aasta alguses praegusele vallavalitsusele kirja ettepanekuga lülitada valla arengukavasse kunstmuruväljaku rajamine Kuusalu staadioni kõrvale, see toetaks klubi arengut ja jätkusuutlikkust. Sobiv koht oleks männikus, staadion maksaks 400 000-500 000 eurot.
Lapsevanemate eestvedamisel olid staadioni korrastamise talgud. 9. juunil tuleb staadionil nende algatusel Kuusalu Kalevi perepäev, et propageerida jalgpalli ja leida sponsoreid.
Lapsevanem Kaarel Treumuth: „Jalgpall on laste sporditegevuse alustamiseks kõige parem ala – paneb liikuma, kasvatab meeskonnatunnetust ja isetegemise rõõmu. Meie, täiskasvanute mure peaks olema pakkuda neile võimalust selle alaga tegeleda.“