„Aretustöö peab olema hinges, siis tulevad ka tulemused,“ ütleb tänavu Eesti parimaks tõuaretajaks nimetatud lihaveisekasvataja JANE MÄTTIK Anija vallast Rookülast.
Kevadel Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi presidendiks valitud Jane Mättik, kes peab koos abikaasa Elmar Mättikuga Anija vallas Rookülas aberdiin-anguse tõugu lihaveiseid, kuulutati Eesti parimaks tõuaretajaks teist korda – sama tiitli sai ta 2012. aastal, mil ka tema lihaveisekari hinnati Eesti parimaks.
Parima tõuaretaja kuulutab Eesti Tõuloomakasvatajate Liit välja üks kord aastas. Tulemused selguvad veiste jõudluskontrolli süsteemi sisestatud andmete põhjal. Iga aretaja paneb kirja oma veiste sündinud vasikad, nende sünnimassid, seemendused-paaritused, kui palju on müünud tõuloomi ja nii edasi. Tänavune edukaim kuulutati välja 1. septembril Ülenurmel.
„See on tunnustus aasta jooksul tehtud töö eest,“ ütleb Jane Mättik, kes tegeleb tõuaretusega palgatöö kõrvalt – ta on projektijuht Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistus.
Jane Mättikule on tänavune olnud edukas – kevadel Maamessil toimunud konkursil võitsid tema pullid 3 esimest kohta, mullikad hindas sakslasest kohtunik 1. ja 2. koha vääriliseks: „Minu kari on geneetilise baasi poolest juba niisugune, nagu mulle meeldib. Olen hingelt tõuaretaja, see on mulle ka hobi, ilmselt seetõttu on tulnud tulemused.“
Lihaveised kümme aastat
Kuusiku talus on lihaveiseid kasvatatud 10 aastat. 2008. aastal osteti neli mullikat ja pull. Järgmisel aastal osteti juurde 19 lehma vasikate ja pulliga.
„Need olid Eestisse imporditud Šveitsist, nii et minu põhikari on Šveitsi juurtega,“ sõnab Jane Mättik.
Praegu on talus kokku 211 veist – 88 ammlehma, ülejäänud pullid ja noorloomad. Lihaveiseid on erinevaid tõuge, Mättikud kasvatavad aberdiin-anguseid. Omanik selgitab, et kümme aastat tagasi Eestis lihtsalt teist tõugu noorloomi või tiineid mullikaid osta ei olnud. Ta kiidab anguse ühe suure eelisena seda, et on geneetiliselt nudi – puhtatõuline angus on ilma sarvedeta, seega inimesele ohutum kui mõni muu tõug. Kuigi nüüdseks on ka teistel aretatud liine, mis annavad sarvedeta järglasi.
„Angus on maailmas enim tuntud lihaveise bränd. Teda hinnatakse, kuna liha on marmorjas ehk lihaskoe vahel on ka rasva. See teeb liha mahlaseks. Anguseid kasvatatakse väga palju Uus-Meremaal, Austraalias, USAs ja Kanadas,“ selgitab Jane Mättik.
Tema jaoks on lihaveiste kasvatamine eelkõige aretustöö. Igal aastal ostab välismaalt kunstlikuks seemendamiseks spermat ning enamasti Taanist ja Saksamaalt tõupulle. Sündinud vasikatest selekteerib välja, kes sobib tõuloomaks, kes mitte. Tõulooma puhul loeb vasika juurdekasv, lisaks hinnatakse Taanist ülevõetud hindamissüsteemi põhjal looma välimikku – heal tõuloomal on piisav lihastus, jalad otse. Loeb ka iseloom, veis ei tohi olla tige ega ohtlik, rahulik loom sööb ja kasvab paremini. Jane Mättik müüb tõupulle teistele karjadele: „Maksimum, mida oma väikese karja suuruse juures olen müünud, on 11 tõupulli aastas.“
Möödunud nädalal olid Eestis 26 aberdiin-anguse kasvatajat Saksamaalt ning ka nemad soovisid Kuusiku talust ja teistel siinsetelt tõuaretajatelt loomi osta.
Veised, kes tõuloomaks ei kõlba, lähevad lihaks. Eesti parim tõuaretaja tõdeb, et meil süüakse veiseliha veel väga vähe, peamiselt on eestlaste toidulaual ikka kana- ja sealiha.
„Enamus veiselihast tuuakse Eestisse mujalt – restoranides pakutakse peamiselt Argentiina, Uruguai või Austraalia veiseliha, kuna sealt külmutatud sisse tuua on odavam kui osta Eestis kasvatatud liha. Sest meie tingimustes loomi kasvatada on kallim,“ nendib ta.
Samas on Eestis veiseliha kokkuostuhind Euroopa keskmisest vähemalt 20 protsenti madalam ning selle tõttu müüvad Eesti lihaveisekasvatajad lihaloomi peamiselt Türki: „Ühel aastal müüdi Eestist Türki 6000 noorpulli. Seal neid kasvatatakse ja siis realiseeritakse.“
Lihaveised elavad õues
Lihaveised elavad enamasti ka talvel lageda taeva all või on neile tehtud katusealuseid. Jane Mättik jutustab, et korralikke farme on neile tehtud väga vähe, kuna kalleid investeeringud ei saa liha madala hinna tõttu kunagi tagasi.
„On küll raske vaadata, kui loomad on külma tuule või tuisuga väljas, kuid see on neile parem variant, kui madal laut, kus pole õhku ega valgust. Lihaveised tahavad palju liikuda, seetõttu peab neid üsna vabalt pidama. Kui neil on õhu- või valgusepuudus, tekivad haiguspuhangud palju kergemini. Külma nad ei karda, pelgavad natuke niiskust ja tuult, aga kui on tuulevari, saavad hakkama,“ kinnitab ta.
Aasta tõuaretaja lisab, et on väga vale arusaam, et lihaveistega pole muud muret, kui paned nad kevadel võsa, sügisel võtad ja hakkad müüma: „Lihaveist ei pea küll lüpsma, aga kõik muu on nagu ikka veise puhul – tema sööda ja heaolu eest tuleb hoolitseda iga päev. Tööd on päris palju, kui tahad, et see sind ära elataks. Et maksta liisinguid ja loomi üleval pidada, pean hoolitsema, et iga lehma kohta sünniks vähemalt üks vasikas aastas ja saaksin neid müüa tõuloomana ehk kõrgema hinnaga, kui makstakse liha eest.“
Kuusiku talu loomad on suvel kahe küla karjamaadel kuues eraldi grupis, mida tuleb päevas paar-kolm korda läbi sõita, eriti kuumade ilmadega, kui loomad tahavad palju juua. Tuleb jälgida, et aiad poleks katki ning loomad ei saaks joosta metsa või autoteele: „Et elekter oleks korralikult aias sees, tuleb aiaaluseid trimmerdada. Mina trimmerdan igal hooajal umbes 80 hektarit põldu, see teeb kokku päris mitmeid kilomeetreid. Rookülas on liikunud hunte ja karusid, kuulen vahel koju ära, kui metsloomad liiguvad – veised karjuvad siis kõvasti.“
Tänavune põud pani loomakasvatajad veel ühe murega silmitsi – kehva kasvu tõttu jäi heinasaak nigelaks. Kuusiku talu kasutuses on üle 200 hektari rohumaid, sealt saadi heina võrreldes tavalisega 500 rulli vähem.
„Muidu maksab heinarull 10 eurot, tänavu küsitakse 40. Nii kallilt lihaveist sööta pole mõtet, lihtsam on viia kombinaati. Meie saame õnneks hakkama – oleme viimastel aastatel kõvasti investeerinud uute rohumaade rajamisse, saame tänavu teha rohkem silo,“ tõdeb Jane Mättik.