Raasiku aleviku noored eelistavad Tallinna koole, Aruküla õpilased Jüri gümnaasiumit.
Raasiku valla haridus-, kultuuri- ja sotsiaalosakonna juht Ardo Niinre ütles, et aprillikuu statistika põhjal õpivad valla 107 gümnaasiumiealist noort 28 gümnaasiumis üle Eesti. Kõige rohkem valla noori õpib Jüri gümnaasiumis – 21. Teisel kohal on Tallinna Ühisgümnaasium, kus on 9 Raasiku õpilast. Kehras on 1 ning Kosel 2 gümnasisti. Õpilasi on ka Tallinna nn eliitkoolides, näiteks Gustav Adolfi Gümnaasiumis, Tallinna Reaalkoolis ning Prantsuse Lütseumis. Väljaspool Harjumaad on õpilasi Tartu Waldorfgümnaasiumis, Noarootsi gümnaasiumis, Tapal ning Raplas.
Aruküla ja Raasiku alevikes elavatele õpilastele hüvitab vald sõidukulud 19,17 euro ulatuses kuus. Väljaspool alevikke elavad õpilased saavad vallalt toetust kuni 25,56 eurot kuus.
Raasiku vallas on 3 põhikooli, kuid keskharidust pole võimalik oma koduvallas saada. Lähimad gümnaasiumid on Kehras ja Kosel, mis jäävad naabervaldadesse. Enamik valla gümnaasiumiealisi õpilasi on valinud Tallinna koolid, kuhu on ühistranspordiga hea ligipääs. Aprilli seisuga on Raasiku vallas 107 õpilast, kes õpivad gümnaasiumides.
Sõnumitooja uuris, mida noored arvavad sellest, et koduvallas ei saa gümnaasiumiharidust.
Kell 7.36 rong on rahvast täis
Esmaspäeval kell 7.36 väljub Raasiku jaamast rong Tallinna poole. Kooli sõidavad Tallinna Inglise Kolledži õpilane Leiu Vaatmaa ja Tallinna Polütehnikumi õpilane, endine klassikaaslane Glen Nugis. Nad on lõpetanud Raasiku põhikooli ja sel kellaajal väljasõitev rong on nende tavapärane transpordivahend. Enamasti sõidab nendega ka endine klassivend Taavi Leinasaar, vahel ühineb Pille Vaher. Sõit linna kestab 25 minutit.
Leiu Vaatmaa sõnab, et uue kooli valimine polnud keeruline: „Olin saanud selle mõttega juba kaua harjuda, et tuleb jätkata Tallinnas või kaugemal. Mõttes oli ka Noarootsi gümnaasium, sest seal on tasuta ühiselamu. Valisin siiski Tallinna Inglise Kolledži, sest sellega kaasnevad paremad tulevikuväljavaated.“
Ta räägib, et enamik klassikaaslasi valis Tallinna koolid, sest lähemal asuvad koolid ei tundunud nii head ning ka ühistranspordiga nendesse ei pääse.
Igapäevane rongisõit on tema sõnul küll kallis, kuid ainus sobiv võimalus: „Kuukaardiga saab veidi soodsamalt, see maksab 29 eurot. Leevendab vallalt saadav toetus, mis pole küll suur, kuid ära sellest ei ütle. Ka Harjumaa liinibussiga saaks Tallinnasse sõita, kuid see on kallim, võtab kauem aega ja sõidugraafik ei sobi minu tunniplaaniga.“
Gümnasist ütleb, et hommikused rongid on tavaliselt päris täis, kuid kiiresti tegutsedes leiab ka istumiskoha: „Tavaliselt on Taavi see, kes meile kohad kiiresti kinni paneb.“
Uue kooliga on ta rahul: „Ka huviringid on mul nüüd linnas. Õpetajad on positiivsed ja mõistvad. Muidugi oli kurb kooli vahetada, kuid keskkonna ja seltskonna vahetus on huvitav ja kasulik.“
Raasiku koolist on talle meelde jäänud hea koolitoit: „Kolledžis on pikad järjekorrad, suure kooli toit pole ka nii kvaliteetne kui pisikeses Raasiku koolis.“
Tallinn oli kindel valik
Leiu Vaatmaa endine klassiõde, Tallinna Saksa Gümnaasiumi õpilane Pille Vaher peab aga hommikuti veel varem ärkama, et õigeks ajaks kooli jõuda, see asub Kadriorus: „Minu rong läheb tavaliselt 6.35 hommikul. Harva on juhuseid, kui saan minna kas 7.37 või 7.55. Oleneb sellest, mitmendaks tunniks pean kooli minema. Kuna mu õed elavad Tallinnas, ööbin vahel ka seal.“
Linnast tagasi tuleb ta samuti rongiga: „Kuna mul on õhtuti trenn, siis ei jõua varem kui kell 20.25 rongiga.“
Linnakooli eelistena loetleb ta, et leiab rohkem uusi sõpru ja tuttavaid: „Koduvalla koolis neid nii palju ei saaks. Halb on aga see, et peab nii vara ärkama. Kuna koju pääseb hilja, jääb uneaeg väga lühikeseks.“
Tallinnasse minek oli tema ainuke ja kindel otsus: „Ma ei usaldanud naaberkoolide haridustaset. Kui peab juba minema, siis tunnustatud kooli. Paraku on rongipiletid kallimad kui summa, mis vallast saab.“
Kõige rohkem Aruküla noori Jüri koolis
Aruküla põhikooli lõpetanud Raimond Liiskmann õpib Jüri gümnaasiumis: „Valik oli lihtne, soovisin minna kooli, kus on tuttavaid juba ees. Kool on lähedal ning ka mu õed õppisid seal. Teisi koole ei kaalunud üldse. Minu klassist tegi sama valiku 6 õpilast, ka neil olid samad põhjused.“
Ta kõneleb, et 12 kilomeetri kaugusel asuvasse kooli saab tavaliselt vanemate autoga: „Minuga koos sõidab endine klassivend Mait Tenslind. Hommikuti läheme koos, vahel tema, vahel minu vanematega. Tagasi tuleme väikebussiga, kuid enamasti mitte koos, sest saame erinevatel aegadel vabaks.“
Arukülast pääseb Jüri gümnaasiumisse marsruuttaksoga. Seda võimalust kasutab Raimond Liiskmann aga üsna harva: „Ühendus on küll väga hea, väikebussid sõidavad tihti. Arvutasin, et sõidule kulub 30-40 eurot, vallast saab tagasi ligi 20 eurot.“
Jüri kooliga on ta väga rahul: „Hea toit, mõnus keskkond, palju huvitegevusi. Arukülas on enamik minuealisi õpilasi mulle juba tuttavad. Jüris on ka seetõttu huvitavam.“