Koguduse hooldajaõpetajaks on määratud Tallinna Jaani koguduse abiõpetaja URMAS NAGEL.
Peapiiskop Urmas Viilma peatas 18. juunil kolmeks kuuks EELK kirikuseadustiku alusel Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalaka volitused vaimulikuna, et selgitada Kuusalu kirikus 16. juunil aset leidud ning jumalateenistuse ärajäämisega päädinud isikutevahelise konfliktiga seonduvaid asjaolusid. Nii vastas Sõnumitooja küsimusele Kuusalus koguduses toimuva kohta EELK konsistooriumi suhtekorraldaja, assessor Toomas Nigola.
Ta kirjutas veel, et õpetaja Jaanus Jalakas esitas kirikuvalitusele omapoolse seletuskirja ning andis selgitusi ka konsistooriumi 2. juuli korralisel istungil. Seetõttu otsustas kirikuvalitsus vabastada ta Kuusalu koguduse õpetaja ametist ning arvata alates 2. juulist EELK vaimulike reservi. See tähendab, et õpetaja Jalakale jääb alles õigus teenida EELK vaimulikuna, kui näiteks mõne koguduse õpetaja teda palub endale appi jumalateenistust pidama või ametitalitust läbi viima. Kuid ta ei ole vaimulikuna vastutav ühegi koguduse, ka mitte Kuusalu koguduse juhtimise eest.
Kuusalu koguduse hooldajaõpetajaks on määratud kuni 1. oktoobrini Tallinna Jaani koguduse abiõpetaja Urmas Nagel. Selleks ajaks loodetakse kogudusele valida uus korraline õpetaja, kandideerimisavalduste esitamise tähtajaks on määratud 15. september.
Kuusalu koguduse õpetaja vahetumisega seonduva sujuvamaks korraldamiseks on kirikuvalitsus moodustanud komisjoni, kuhu kuuluvad Põhja-Eesti piiskop Ove Sander, kes on komisjoni esimees, ning kantsler Andrus Mõttus, Ida-Harju praostkonna praosti kt Tauno Toompuu ja Kuusalu koguduse hooldajaõpetaja Urmas Nagel. Komisjoni ülesanne on hinnata Kuusalu koguduse majandustegevust, dokumendihaldust ja vaimulikku teenimist.
Kuusalu kirikus 16. juunil aset leidnud intsidenti on kohalikud inimesed Sõnumitoojale kirjeldanud sõnadega: „Kirikuõpetaja ajas rahva kirikust välja ja jättis jumalateenistuse ära.“
Täpsemalt kirjeldas Kuusalu koguduse juhatuse esimees Andrus Ulpus, kes on alates tänavu kevadest hakanud taaselustama Kuusalu vennastekoguduse tegevust: „Vennastekogudusest on kogu tüli alguse saanud. EEVK peavanem Eenok Haamer määras mind Kuusalu vennastekoguduse vanemaks. Läksin 16. juunil Kuusalu kirikusse õpetaja Jaanus Jalakaga lepitust otsima, meepurk kaasas, sest teenime ühte jumalat, oleme ühes koguduses, olen teinud vennastekoguduse majas palvetunde, panustanud selle korrastamisse. Lepitusest ei tulnud midagi välja, õpetaja Jalakas üritas mind kirikust välja saada. Kohal oli Lõuna-Eesti uus piiskop Marko Tiitus perega, sest suvitas Kuusalu vallas. Kuna ma ei olnud nõus lahkuma, saatis õpetaja Jalakas kõik inimesed, ka piiskopi kirikust välja. Piiskop tegi juhtunu kohta teate konsistooriumile. Jaanus Jalakas on Kuusalu kirikut väga hästi korras hoidnud, ka kiriku ümbrus on korras. Paraku on koguduse elu, ehk see, mis teeb kirikust kiriku, unarusse jäetud. Kirik võib olla ka muldpõrandaga onn, kui seal on koos kogudus, kes on ühtne ja ajab ühist eesmärki. Annaks Jumal, et saame uue õpetaja, kes kõik riismed kokku kogub, sellest uue hästi toimiva ja ühtse koguduse ehitab.“
Jaanus Jalakas saatis toimetusele kommentaari: „EELK põhikiri ütleb, et juhatuse ülesanne on olla vaimulikele toeks koguduse usulisel ja kõlbelisel ülesehitamisel ja edendada koguduse tegevust. Koguduse juhatuse esimees Andrus Ulpus aga eiras koguduse õpetaja otsust ja astus selle vastu. Ka ei peetud koguduse õpetajaga aru vennastekoguduse jutlustaja määramisel. Ulpus oleks pidanud leidma õige aja ja koha, et rääkida ja meelt parandada. Ta provokatsioon vahetult enne jumalateenistust halvendas mu tervislikku seisukorda ja ma ei saanud jumalateenistust pidada. Palusin kõigil kirikust lahkuda ja sel korral palvetada kodus. Kirikus olnud piiskop reageeris sellele ja ilma, et asjaolusid selgitada ja aega rahulikult maha võtta, algatati minu ajutine ametist kõrvaldamine ja edasi läks kõik juba täie hooga. Kirikuvalitsuse käitumine ja oma otsuste muutmine jooksvalt viitab ilmselgelt kiirustamisele ning sellele, et tegutseti emotsioonide najal, mida kirikus siiski teha ei tohiks.“