
„Meie vägi tähendab meid kõiki – 184 000 harjumaalast, kellest üle kümne tuhande tegeleb koorilaulu ja rahvatantsuga, lisaks muusikud,“ ütles Harjumaa Omavalitsuste Liidu (HOL) esimees Andrus Umboja pühapäeval, 9. juunil Keilas Harjumaa laulu- ja tantsupeo „Minu vägi“ avamisel.
Ta märkis, et uhke on seista 365 kollektiivi ees, kus on 7863 tantsijat, pillimängijat ja juhendajat ning tänas Harjumaa kultuuritegijaid, maakonna laulu- ja tantsupeo korraldajaid.
Harjumaa peost osavõtjaid tervitas ka peaminister Kaja Kallas, kes sõnas, et just sellistes üritustes peitub Eesti rahva vägi – õlg õla kõrval tantsides ja lauldes.
Maakonna suurpidu toimus pärast kuueaastast vaheaega, eelmine oli 2018. aasta Viimsis. Tänavu olid esmakordselt kaks eraldi kontserti. Pärastlõunal oli Keila kooli staadionil poolteist tundi kestnud tantsupidu. Sellele järgnes rongkäik äsjavalminud uuele lauluväljakule, kus õhtul toimus 4 tundi kestnud laulupidu. Mõlema kontserdi kava koostati Harjumaa heliloojate ja tantsuloojate loomingust.
Harjumaa peol osalenud 7863 laulja-tantsija-muusiku ja 365 kollektiivi seas oli 122 koori kokku 3484 lauljaga, 206 tantsurühma kokku 3183 tantsijaga ning 37 orkestrit 579 pillimängijaga.
Tantsupidu tõi päikese
Pühapäeva hommikul sadas peaproovi ajal veel vihma, tantsupeo algus tõi välja päikese. Peokavas oli 23 tantsu, nende vahele luges Kuusalu endine tantsujuht Rein Kippar Harjumaa kihelkondade vanasõnu, Andres Jürimäe mängis lõõtspillilugusid.
1.-2. klassi segarühmad ja memme-taadi rühmad esitasid tantsu „Me lähme rukist lõikama“, mille autor on Anija valla tantsujuht Janne Kuuskla. Memme-taadi rühmad esitasid ka Kuusalu valla tantsujuhi Tiiu Aasa tantsu „Kas tantsime krakovjakki?“. Tantsupidu lõppes traditsiooniliselt „Tuljakuga”, mille autor Anna Raudkats on maetud Aegviidu kalmistule.
Tantsupeo lavastajate seas olid teiste hulgas Kuusalu valla tantsurühmade juhendajad Krista Kukk ja Karin Soosalu ning Anija ja Kose valla rühmade juhendaja Maarika Tuttelberg.Lavastajate assistendid olid ka Janne Kuuskla Anija ja Eelika Krasmus Kuusalu vallast.
„Harjumaa pidu on omaette fenomen. Ettevalmistusaeg polnud pikk, samas ei jäänud tantsijate arv tantsuplatsil maha suure tantsupeo omast. „Tuljaku“ ajal olid kõik platsil, harjutada jõudsime enne pool tundi, kuid tantsijad mobiliseerusid ja joonis oli paigas. Tulemus oli pingutust väärt ja andis tantsijaile ehtsa suure peo kogemuse,“ kommenteeris Karin Soosalu.
Laulupeol mitu esmaettekannet
Üle 4000 laulja-pillimehe mahutamiseks oli Keila uue laululava kummalegi poole püstitatud ajutine lava. Sellest hoolimata oli ühendkooride ajal lauljaid täis suur osa lavaesisest.
Harjumaa laulupidu algas Külli-Katri Eskeni selleks peoks kirjutatud looga „Peole“, mida esitasid noorteansambel Uurikad Kuusalu vallast ja ühendkoorid. Dirigeeris Kuusalu koorijuht Taavi Esko.
Spetsiaalselt selleks peoks kirjutati ja esmaettekandele tulid veel kaks puhkpilliorkestritele kirjutatud pala – Kuusalu pasunakoori dirigendi Ott Kase loodud „Harjumaale“ ning Tabasalu puhkpilliorkestri juhi Valdo Rüütelmaa kolmeosaline „Harju süit“. Mõlemad autorid juhatasid oma lugude esitamist dirigendipuldist.
Ott Kask rääkis, et oli meeleldi nõus, kui tehti ettepanek Harjumaa peo jaoks puhkpilliorkestritele teos luua, kuid see ei tulnud kergelt: „Püüdsin, et pala oleks rõõmus ja helge, mitte murelik. Tegelikult peaks seda mängima veidi kiirema tempoga, aga siin tegime rahulikumalt, sest esineme õues. Arvan, et tuli välja väga hästi, kuigi ühisproovi saime teha väga vähe. Tundus, et orkester mängis seda mõnuga.“
Harjumaa laulupeo üldjuhtide hulgas olid peale Ott Kase ja Taavi Esko Kuusalu vallast veel Niina Esko ja Ode Pürg ning Heli Karu Anija ja Age Imala Raasiku vallast. Laulupeo kavas oli Külli-Katri Eskenilt veel kaks laulu. Peol kõlanud kahe laulu autor on Aruküla muusikaõpetaja ja helilooja Juhan Trump. Koos kooridega laulsid peol solistidena ka Nublu, Kristjan Kannuke ja Silver Laas. Viimasena esitatud „Ta lendab mesipuu poole“ dirigeeris Harjumaa suurpeo peakorraldaja, maakonna kultuurijuht Ruth Jürisalu. Laul läks kordamisele, teist korda juhatasid seda Taavi Esko ja Ode Pürg.
Ruth Jürisalu hinnangul oli tantsupeo rohkem kui 3000 pealtvaatajat, laulupeo ajal võis olla umbes sama palju. Peo korraldamine läks maksma üle 200 000 euro, korralduskulud kaeti HOLi reservist.
Harjumaa laulu- ja tantsupeo esinejad
Anija vald
Esinesid 17 kollektiivi.
Lauljad: Heli Laulustuudio lastekoor ja Heli Laulustuudio naiskoor, juhendaja Heli Karu; Alavere põhikooli mudilaskoor, juhendaja Liivi Siil; Kehra gümnaasiumi mudilaskoor, juhendajad Johanna Maria Ernesaks ja Kaidi Russing; Kehra gümnaasiumi poistekoor, juhendaja Johanna Maria Ernesaks.
Tantsijad: Aegviidu kooli 1.-3. klassi tantsurühm, Kehra gümnaasiumi 4. klassi segarühm, 5. klassi segarühm, 6.-8. klassi segarühm ja Aegviidu naisrühm, juhendaja Janne Kuuskla; naisrühmad Alavere Annid ja Päikeseratas, Anija segarühm ning memmede rühm Alavere Helda, juhendaja Maarika Tuttelberg; naisrühm Kadrel, juhendaja Aita Tammeorg; memmede rühm Kadri, juhendaja Anu Mäeorg.
Muusikud: Kehra akordionistid, juhendaja Juta Hinnobert.
Kuusalu vald
Esinesid 22 kollektiivi.
Lauljad: Kuusalu keskkooli 3.-4. klassi mudilaskoor, juhendaja Niina Esko; Kuusalu keskkooli lastekoor, poistekoor, noortekoor, Kolga-Kuusalu kammerkoor, juhendaja Taavi Esko; segakoor Hea Tuju Esmaspäev, juhendajad Kai Peterson ja Katri Mangelsoo.
Tantsijad: Kolga kooli 1. klassi ja 3. klassi tantsurühm, Kuusalu keskkooli 1.a klassi, 5.-7. klassi tantsurühm ja 9. klassi segarühm, juhendaja Krista Kukk; Kuusalu keskkooli folgirühm, juhendajad Elina Aasa ja Tiiu Aasa; Kuusalu vanaemade tantsurühm Tiiu, juhendaja Tiiu Aasa; Kuusalu keskkooli segarühm ja Kuusalu segarühm Kabujalake, juhendaja Eelika Krasmus; Kolga rahvatantsurühma kaks koosseisu, juhendaja Karin Soosalu; Kuusalu naisrühm Viimikud, juhendaja Ilme Laagriküll.
Muusikud: Hugo Lepnurme Kuusalu Kunstide Kooli keelpilliorkester ja Kuusalu pasunakoor, juhendaja Ott Kask; Hugo Lepnurme Kuusalu Kunstide Kooli akordionistide ansambel, juhendaja Jekaterina Kivimeister; Kuusalu rahvamuusika ansambel, juhendaja Kalev Laagriküll.
Raasiku vald
Esinesid 18 kollektiivi.
Lauljad: Aruküla põhikooli lastekoor, mudilaskoor ja poistekoor, juhendajad Külli Ovir ja Age Imala; Aruküla waldorfkooli lastekoor ja poistekoor, Aruküla segakoor Spunk, juhendajad Tiina Tinn ja Maia-Reta Trampärk; Raasiku kooli mudilaskoor, lastekoor ja segakoor ning Harju-Jaani noorte meeskoor, juhendaja Heli Karu; Aruküla noortekoor, juhendaja Age Imala.
Tantsijad: Aruküla põhikooli 2.-3. klassi tantsurühm Mikud-Mannid ja 5.-8. klassi tantsurühm Mikud-Mannid, juhendaja Kaja Arusalu; Aruküla naisrühm Marike ja segarühm Lapulised, juhendaja Reet Hänikene; Raasiku naisrühm Rõõmulised, memmede rühm Krõõt ja perederühm Rõõmulised, juhendaja Janne Kuuskla.
Loksa linn
Esinesid 4 kollektiivi.
Lauljad: Loksa muusikakooli vilistlasnaiskoor, juhendaja Juule Laurend ja Triin Lääne.
Tantsijad: Loksa gümnaasiumi rahvatantsurühm, juhendaja Kristi Ruse; segarahvatantsurühm Kerrukad, juhendaja Karin Soosalu; segarahvatantsurühm Loksa Tantsijad, juhendaja Eelika Krasmus.