Tänavusele Harjumaa aasta tegijate konkursile esitati kümnes kategoorias kokku 107 kandidaati. Kõige rohkem nominente esitati Kuusalu vallast – 18. Kose vald, kust esitati 15 kandidaati, oli ainus, kus oli nominente igas kategoorias.
„Täname kandidaatide esitajaid, tänu kellele saavad säravad tegijad märgatud ja silmapaistvad ettevõtmised välja toodud,“ sõnas Anu Ritson Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskusest.
Käesoleva nädala alguses valisid Harjumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse, Harjumaa Omavalitsuste Liidu, Kodukant Harjumaa ja maakonna Leader-tegevusrühmade esindajatest komisjonid konkursile esitatud nominentide hulgast laureaadid. Aasta tegijaid tunnustatakse 23. novembril Eesti Filmimuuseumis.
Aasta vabaühendus – Leesi Tarwitajate Ühisus
Aasta vabaühenduse tiitli pälvis 13 kandidaati hulgast Leesi Tarwitajate Ühisus Kuusalu vallast. Märgiti, et kogukonnaelu edendajana pidas ühisus Leesil neljandat suvehooaega ülipopulaarset külapoodi. Pood ärkas uuele elule, kui see otsustati koos Juminda poolsaare külaelanikega eelmiselt omanikult ära osta ja ühiselt taastada. Eelmise aasta suvel sai Leesi Tarwitajate Ühisus Saku Õlletehase kampaania kaudu toetust lava ehitamiseks. Tänavu ehitati seltsi eestvedamisel poe taha suurem välilava, kus toimusid suvekontserdid üle-eestiliselt tuntud esinejatega. Kontsertidel osales 300- 400 inimest ning kontsertide korraldamine andis olulise panuse remondifondi poemaja ja kogu kinnistu korrastamiseks.
Tiitlile esitati ka MTÜ Anija Valla Segakoor Hannijöggi Anija vallast ning Kuusalu Ettevõtjate Liit, Lahemaa Turismiühing (Visit Lahemaa), MTÜ Kolga Arendus ja MTÜ Kolga Sport Kuusalu vallast.
Aasta panustaja eripreemia – REET PURRE Aegviidust
Aasta panustaja tiitlile esitati 14 kandidaati. Tiitli pälvib OÜ Autohalle Rae vallast, eripreemia antakse Nelijärve puhkekeskuse omanikule Reet Purrele Anija vallast.
Tema esitaja kirjeldas, et hiljaaegu 83. sünnipäeva tähistanud Reet Purre on imeline inimene. Möödunud aasta suvel avastati Aegviidu kiriku põrandas vamm ning rahapuudusel oli kirik tükk aega osaliselt üles võetud põrandaga. Pärast teema kajastamist kohalikus lehes võttis Reet Purre kogudusega ühendust, tõi kohale töömehed ja materjali ning põrand sai paari kuuga tehtud. Kogudus ei tea siiani, kui palju läks ettevõtjast abilisele kiriku kui kohalikule kogukonnale olulise paiga päästmine maksma.
Aasta panustaja nominendid olid ka Raasiku valla investeerimisfestivali ning rahatarkuse ja ettevõtluse teemalisi kohtumisi korraldanud Juta Asuja ja Marge Aasalaid, Aegviidu matkafestivali ajal matku korraldanud Marilin Pehka, Kuusalu Ettevõtjate Liit ning Aleksander Vitulev OÜst Loksa Autoremont.
Aasta tegu – Hõimumarss
Tiitli aasta tegu pälvis 15 kandidaadi seast Kolgas Lahemaa Pärimuskoja korraldatud Hõimumarss, mis varem on 8 aastat toimunud Ekströmi marsi nime all. Algselt tugines see militaarsetele ajaloosündmustele, mis toimusid samas piirkonnas vabadussõja ajal. Alates 2022. aastast austatakse rahvamatkaga Soome-Eesti sõjalisajaloolisi koostöid ehk hõimude omavahelist abistamist. Kahel esimesel aastal järgis üle 30 kilomeetri pikkune matk kunagist sõjateekonda, kolmandast aastast alates on olnud matka alg- ja lõpp-punkt Kolga mõis. 2019. aastal osalesid matkal ligi 2500 inimest, tänavu üle 1500.
Esitaja märkis, et marss on rahvusvaheline ning toonud Eestile ja meie kultuurile tuntust nii pärandi-, militaar-, ajaloo- kui ka spordihuviliste seas.
Tiitlile esitati ka Aegviidu matkafestival, mille korraldasid SA Anija Valla Spordimaailm ja Anija valla kultuurikeskus, Visit Lahemaa, mille korraldaja on Lahemaa Turismiühing, Kolga kooli algatus maaettevõtlusest kolme lambakasvatustalu näitel, MTÜ Kolga Sport eestvõttel Kolga spordiväljaku avamine ning Visit Lahemaa korraldatud Infokohvik Loksa bussijaamas.
Aasta teised tegijad
Aasta sädeinimeseks valiti Kose valla Viskla külavanem Erki Karjamaa. 24 nominendi seas olid ka Juta Asuja Raasiku vallast, Janno Laende, Janne Kerdo ja Ulvi Rand Kuusalu vallast.
Harjumaa tervisetegijaks valis Harjumaa Tervisenõukogu Andrus Danilovi Kose vallast. 9 kandidaadi hulgas oli ka Ilvard Eeriksoo Kuusalu vallast.
Harjumaa tervisetegu on Tallinnast – kogukonnale suunatud koolitused „Stop The Bleed” ehk „Peata ohtlik verejooks“.
Kandidaate oli kokku 14, nominendid olid ka orienteerumismäng „Avasta Kuusalu valda” Kuusalus ning Aegviidus toimunud vaimse tervise festival „Olemise võlu“.
Leader-projekte esitati tunnustamiseks kolmes kategoorias kokku 11. Parim Leader-koostööprojekt on „Rahvusvaheline koostöö säästva turismi arenguks rahvusparkidega piirkondades“. Tunnustuse pälvib MTÜ Arenduskoda, mille liikmed on ka Kuusalu vald ja Loksa linn.
Leaderi parim ettevõtlusprojekt on mobiilse ronimisseina atraktsioon sõiduauto treileril Kiili vallas ning parim elukeskkonna projekt Merepiiga trepi ja jalgraja rekonstrueerimine Harku vallas.
Parimaks siseturvalisusesse panustava organisatsiooni valis Harjumaa Turvalisuse Nõukogu, lehe trükkiminekuks polnud laureaat veel selgunud. Kandidaate oli 7, nende hulgas ka MTÜ Raasiku Tuletõrjeühing ja MTÜ Kolga Vabatahtlik Tuletõrjeühing.