MTÜ Hara Sadam on saanud omanikult Hara sadama haldusõiguse.
MTÜ Hara Sadam kodulehel tutvustatakse Hara sadamat kui müstilist paika põhjarannikul. Sadam rajati nõukogude ajal, rohkem kui 60 aastat tagasi ning asub Virve küla külje all, teisel pool on Hara saar.
Tegu on militaarpärandiga – allveelaevade demagnetiseerimis-sadamaga, mis jäi Eesti taasiseseisvumise järel kasutuseta. Nõukogude sõjavägi lahkus, sadama omanikuks sai Loksa vald, kes müüs selle oksjonil Eesti Mereagentuur ASile. Siiani on sadam olnud pigem turismiobjekt, aktiivne tegevus puudus, investeeringuid pole tehtud.
Paar aastat tagasi asutasid Tarvi Velström Virvelt ja tema hea tuttav Rauno Parras MTÜ Hara Sadam, et käivitada endine militaarsadam väikesadamana.
Tarvi Velström meenutab, et Rauno Parras oli tulnud külla, nad jalutasid sadamasse ja jõudsid juttu ajades mõtteni, et võiks hakata sadamat arendama: „Muul on lagunenud, seda tuleks kindlustada, et merre ei kukuks. Oleme teinud uuringuid ja pidanud plaane, mis aitaks kiiret lagunemist peatada, et muuli säilitada. Sõlmisime Eesti Mereagentuuriga tähtajatu halduslepingu, meil on õigus sadamat korrastada, taotleda selleks fondidest raha.“
Ühe esimese suurema ettevõtmisena on raiutud sadama juurde viiva tee äärtest võsa ja korrastatud sadama ala, pandud välikemps. Alustatud on jahtklubi loomisega. Selle tarbeks on ostetud ujuv paadisild, mis Loksa tehases puhastati roostest ja värviti üle. Ka on soetatud 8 purjekat – Optimistid, Starid ja Zoom 8d.
Leader-programmist on lootus saada toetust kahe soojaku ostmiseks – ühes hoitaks purjekaid, teises oleks kontor ja riietumisvõimalus. MTÜ Arenduskoda hindajad andsid projektile kõrge hinnangu, oodatakse PRIA kinnitavat otsust.
Plaan on hakata juba sel suvel kohalikele noortele õpetama purjetamist. MTÜ Hara Sadam otsis kuulutuste kaudu purjetamistreenerit. Tarvi Velströmi sõnul on endast teada andnud kaks treenerit, kes lähevad esmalt Kalevi jahtklubisse koolitusele.
Tarvi Velström: „Otsustasime alustada noortega. Merel käimine on rannarahval geenides, anname võimaluse hakata sellega varakult tegelema. Meie purjekatega saavad sõita noored alates 10aastastest. Purjetamistreeninguteks on Hara sadama akvatoorium sobiv – on turvaline ja vesi soojem kui avamerel. Juba on Juminda poolsaare noorte seas huvilisi. Jälgige me kodulehte ja Facebooki, pärast jaanipäeva teatame treeningute ajad. Kõik Kuusalu valla lapsed on teretulnud, andke meile oma huvist teada.“
Ta lisas, et ideaalne oleks, kui purjetamishuvi laieneks, treenerid võiksid talvel käia mingi ajavahemiku tagant Kuusalu, Kolga ja Loksa koolis, räägiksid mereohutusest, tutvustaksid rohkem merendust. Saaremaal nii tehakse.
Purjetamistrennides osalemine on tasuline, ka selles osas antakse infot pärast jaanipäeva.