„Esmalt olid haneparved, siis tulid lagled, lindude ränne on kestnud ligi kaks kuud järjest, põllud on kahjustatud,“ tõdeb Leedikõrve Taimekasvatusühistu juht JAANUS HEIN.
Kolga-Kahala piirkonnas tegutseva Leedikõrve Taimekasvatusühistu juht Jaanus Hein on koos ettevõtte töötajatega püüdnud ligi kaks kuud teha kõik selleks, et peletada põldudele tulnud linnuparvi. Ta kommenteerib, et iga aastaga on läinud olukord hullemaks. Varasematel aegadel lendasid kevaditi üle üksikud haneparved, peatusid korraks ja suundusid edasi Venemaa poole. Viimastel aastatel on kevadisi rändlinde maandunud ühistu põldudele sööma aina rohkem, tänavu on neid eriti palju.
Ka üleriigilises meedias räägitakse põllumeeste murest, et rändlinnud on söönud kasvama hakanud taimedega viljapõllud tühjaks. Pilootprojektina on Lõuna-Eestis kolmes piirkonnas jahimeestel lubatud pidada linnuparvede peletamiseks tänavu kevadel hoiatusjahti.
Jaanus Hein on seda meelt, et jaht võiks aidata, ja lisab, et paugutamist linnud kardavad, inimesi enam mitte: „Laserkiired peletavad neid hommikul ja õhtul, aga igal põllul peaksid töötama laserpeletid ühel ajal. Olen sõitnud põldude tehnoradadel autoga, et linnud minema lendaksid, kuid astuvad rajalt kõrvale, ära ei lähe. Ka niiöelda hernehirmutised ei mõju, linnud hoiavad neist umbes meetri kaugusele. Varahommikul kuuleb, kuidas suur linnuparv kohale lendab, esmalt süüakse põllul, päeval ollakse Kahala järve peal, õhtul süüakse põldudel uuesti ja siis heal juhul lennatakse edasi. Järgmisel hommikul saabub uus parv. Haned vähemalt lendavad edasi, kuid lagled edasilennuga ei kiirusta. Ühe päevaga süüakse põld lagedaks, saak jääb kesiseks. Ka meie kandi heinamaadel jääb esimene niide seekord ära. Põllumeestele võiks anda keskkonna sõbra auhinna, meil on kallis hobi – toidame rändlinde.“
Tema hinnangul kannab Leedikõrve Taimekasvatusühistu tänavu suurt kahju. Rapsi on külvatud 100 hektarile, rikutud on põldudest umbes 50 hektarit. Rapsi hind on põllumehele 350 eurot tonni eest, üks hektar annab saagina keskmiselt 3 tonni rapsi. Keskkonnaamet hüvitab rändlindude tekitatud kahjust ühele ettevõttele 3200 eurot – kolme hektari pealt teenitava summa. Ülejäänu osas jääb ühistu hüvituseta. Laserpeletite hind on Jaanus Heina sõnul 500 eurot, nende soetamiseks kuluvast rahast hüvitab keskkonnaamet poole.
Sõnumitooja palus keskkonnaametilt Kahala piirkonna rändlinnurohkuse kohta kommentaari. Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi ütles, et põlluharija on olukorda kirjeldades viidanud kahele peamisele tegurile, mis sellel kevadel on kergitanud rändel peatuvate haneliste ja põllumeeste vahelist konflikti: „Esiteks on kevad olnud küllalt varajane ja kestnud kaua. Haned-lagled on Lääne-Euroopa talvitusaladelt jõudnud meile varakult kohale ja siia jäänud pikemalt rändepeatusele. Edasi pesitsusaladele Loode-Venemaale ei ole ilmaolud ja lindude kogemused võimaldanud rännet jätkata. Paraku on Eesti nende pikal rändeteel väga sobilik puhkamis- ja turgutusala, kus leidub piisavalt nii toitumiseks sobilikke rohu- ja põllumaid kui ka puhkamiseks turvalisi märgalasid.“
Teiseks oluliseks soosivaks teguriks nimetas ta üha suureneva pindalaga ja hanelistele väga meeldivate kultuuridega põllumassiive: „Lindudele meeldib eriti peatuda talirapsi põldudel ja seal, kus kevadel on külvatud liblikõielisi nagu hernes ja uba. Need on eriti toitvad kultuurid ja üha suuremaks kasvavad väljad on toitumiseks ka väga turvalised.“
Tõnu Talvi märkis, et praegu ei ole veel 2019. aasta kevade linnukahjude kohta täielikku ülevaadet, seni näib esitatud kahjuteatiste põhjal, et Harjumaal on pilt viimaste aastatega suhteliselt sarnane. Viimastel aastatel on keskkonnaamet Harjumaal hüvitanud 7-8 ettevõtjale läbirändavate hanede-laglede tekitatud kahjud.