
„Paljud gümnaasiumiõpilased on öelnud, et tahavad saada investoriks. Aga kas teate, et Eesti parimad investorid on alustanud suhteliselt lihtsatelt positsioonidelt? Investeeringuvalikute tegemiseks on vaja laia silmaringi,“ lausus SA Kutsekoda oskuste süsteemi arendusjuht Ave Ungro Kuusalu keskkoolis neljapäeval, 21. mail toimunud ettevõtlus- ja karjääripäeval 8.-12. klassi noortele.
„Kui ei oska pärast kooli lõpetamist valikut teha, et kus koolis või mis alal edasi õppida ja amet valida, võtke silmaringi laiendamiseks vaheaasta, et minna seiklema. Olge avatud ja tundke huvi. Küsige, miks asjad on nii või naa, siiras küsimine on väga hea, rumalaid küsimusi pole olemas. Õppimine on vajalik ja nõuab pingutust. Isegi, kui hiljem selgub, et valitud tee pole õige, soovitan pingutada lõpuni, mitte jätta õpinguid pooleli,“ toonitas Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse liige, Kulinaaria OÜ juht, Kolga elanik Andres Heinver, kes kohaliku poliitikuna on valitud Kuusalu vallavolikogusse.
Kuusalu kooli aulas oli ettevõtjate ja Kutsekoja esindaja paneeldiskussiooni kuulamas 220 noort – Kuusalu keskkooli 9.-12. klassi, Kolga kooli 8. ja 9. klassi ning Loksa gümnaasiumi 9.-11. klassi õpilased.
Arutelu juhtis Kuusalu Ettevõtjate Liidu (KuEL) juhatuse esimees Janne Kerdo, kes on samuti Kolga elanik.
Arutelule eelnes Ave Ungro esitlus karjäärivaliku teemal. Ta soovitas noortel mõelda, kui kaua nad on valmis edasi õppima, kuivõrd aktiivset tööd soovivad tulevikus teha ning kus töötada, kas kontoris, avalikus siseruumis, väliskeskkonnas. Kindlasti tuleks analüüsida, kes loomult oled, kas looja, vastutaja, toetaja, juhendaja, tehnik-käsitööline, analüütik-probleemide lahendaja, klienditeenindaja, administreerija, kaitsja-kontrollija. Ta tõi näiteid nii-öelda kuumadest ametitest, kuhu on kindlasti juurde vaja töötajaid: perearst, logopeed, laotöötaja, tarkvaraarendaja, insener, uurimis- ja arendustöötaja, keevitaja. Edukale karjäärile aitavad kaasa „kuumad“ oskused: muutustega kohanemine, analüüsioskus, meeskonnatöö- ja koostööoskus, tegevuste algatamine, õppimis- ja suhtlemisoskus, eesmärgi saavutamine, probleemi lahendamine, keeleoskus ning loov ja uuenduslik tegutsemine.
Esinejad kõnelesid ka oma noorpõlvevalikutest ja edasisest tööteest. Ave Ungro tõdes, et läks ülikooli õppima hispaania keelt, sest oli tol ajal kõige populaarsem eriala. See oli vale valik, ta pidi oma karjääri muutma, kuid samas on hispaania keele oskus tulnud uutes ametites kasuks.
Pärast arutelu oli saali fuajees ning teise korruse koridorides ettevõtlus- ja karjäärimess.
Kohalikest ettevõtetest olid esindatud Balti Spoon, Hara Sadam, E20 Service, Würth, Kiiu Koda ja Kiiu Park, Keerud Keraamika ning Kuusalu Hoolela.
Balti Spooni personaliosakonna töötajad Helina Peet ja Eneli Sepp ärgitasid noori õppima edasi insenerideks, väga on ettevõttesse vaja ka puiduasjatundjaid.
Hara Sadama operatiivjuht Elis Eelmäe kutsus suveks sadamasse tööle, tööd saaksid 6-8 noort.
Kuusalu Hoolelast Kaie Ustav ja Tagni Jõeleht tutvustasid suveprojekti „Noorte ja erivajadustega inimeste ühistegevused 2024“ ja kutsusid noori osalema.
Nordic Houses juhatuse liige Argo Saul tegi reklaami Kiiu Kojale ja Kiiu kettagolfipargile. E20 Service ja SR Veod juht Siim Kompost õpetas autoratast vahetama, kasutades Würthi tööriistu, ka auhinnad olid Würthilt, ning Steven Kase juhendas elektristendil voolu ühendamist. Keerud Keraamika looja Triin Põllmaa näitas oma käsitööd ja tutvustas mikro-makro ettevõtlust.
Kaugemalt olid messil kohal Eesti-siseseid õpilasvahetusi korraldava VeniVidiVici, tudengitele Ameerikas raamatumüüki vahendava Southwestern Ventures OÜ, interdistsiplinaarse haridus- ja koostööprojekti Solaride, noorteinfoportaali Teeviit ning Tallinna Teeninduskooli, Tervishoiu Kõrgkooli, Sisekaitseakadeemia ja Tallinna Majanduskooli esindajad.
Järgnesid töötoad, kuhu noored said end eelnevalt kirja panna. Igaühel oli võimalus osaleda kahes töötoas.
Töötukassa töötubades räägiti valikuvõimalustest pärast põhikooli ja keskkooli ning sisseastumisvestlustest gümnaasiumi, kutsekooli või ülikooli. Teeviida esindajad tutvustasid oma infoportaali võimalusi. Tallinna Teeninduskooli õpilased tegid parafiinihooldust kätele ja vastasid küsimustele õppimisvõimaluste kohta oma koolis. Tervishoiukõrgkooli esindus kõneles ämmaemanda erialast, ka noorte tervishoiuteemadel ja kutsevalikust.
Sisekaitseakadeemia kadetid tutvustasid vormi ja varustust ning andsid erinevaid ülesandeid lahendada.
Moedisainer Merily Mikiver rääkis, kuidas loovus karjääriks pöörata. Jurist Reelika Rohi kõneles, miks õppida õigusteadust. Kooli aulas oli töötuba „Mida ma nende ärevuse ja stressiga teen?“, selgitusi jagasid peaasi.ee nõustajad.

Tallinna Majanduskooli videoõpetaja Maria Tyutina juhendas nutitelefoni äpi CapCut abil videoklippi tegema.
Ettevõtlus- ja karjääripäeva üks peakorraldaja, Kuusalu keskkooli arendusjuht Kreete Tammaru: „Noorte tagasiside oli väga positiivne ja toodi välja, et kindlasti võiks samas formaadis jätkata. Sarnase formaadiga ettevõtluspäev toimus meie koolis kolmandat korda. Kuusalu keskkool on jäänud toimumiskohaks eelkõige ruumide mahutavuse tõttu, ligi 180 osalejat on meie kooli õpilased. Korraldame ettevõtluspäeva koos Kolga ja Loksa kooli, Kuusalu noortekeskuse ning KuELiga, meil on aastatega välja kujunenud väga hea koostöö. Õpilaste kiidusõnad annavad indu juurde, rõõm on neile pakkuda pisut teistsugust koolipäeva.“