
Rahandusministeerium avaldas esmaspäeval, 6. juunil kokkuvõtte koostöös Maailmapangaga 2021. aasta juunist oktoobrini läbi viidud rahulolu-uuringust. Veebipõhisele küsitlusele vastasid Eesti 76 omavalitsusest kokku 7219 inimest. Küsimused puudutasid elanike rahulolu oma elukeskkonnaga, kohalike avalike teenuste ja omavalitsuse kui ametiasutusega. Küsitluses paluti avaldada arvamust ka oma kohaliku omavalitsuse reageerimisvõimekusele, poliitikakujundajate tõhususele, ning panna olulisuse järgi pingeritta 16 kohalikku teenust alates alusharidusest kuni jäätmekäitluseni.
Kõigist vastanutest olid 62 protsenti oma kohaliku omavalitsuse kui elukohaga rahul või väga rahul.
Ida-Harjust on kõige enam rahul või väga rahul Anija valla elanikud – 67 protsenti. Anija vald on rahulolu järgi seatud pingereas Eesti 76 omavalitsusest 23. kohal.
Raasiku valla elanikest on omavalitsuse kui elukohaga rahul või väga rahul 65 protsenti, mis annab pingereas 31. koha.
Kuusalu valla elanikest on omavalitsuse kui elukohaga rahul või väga rahul 51 protsenti – pingereas 62. koht.
Loksa linna elanikest on rahul või väga rahul 43 protsenti – pingereas 70. koht.
Rahandusministeeriumi esmaspäeval avaldatud andmetes on rahulolu-hinnangu tulemusi kõrvutatud ka omavalitsuste teenuste keskmise tasemega, mille rahandusministeerium selgitas välja 2020. aastal 16 valdkonna kohta skaalal 0-9.
Teenuste keskmine tase on Ida-Harju omavalitsustest kõrgeim 2020. aasta andmete põhjal Anija vallal – 3,93. Kuusalu valla teenuste taseme keskmine hinne on 3,88 ning Raasiku vallal 3,80 ja Loksa linnal 3,47.
Maailmapanga konsultant Robert Lipinski kommenteerib uuringu kokkuvõttes, et üldine teenuste kvaliteet on seotud reeglina inimeste rahuloluga, see tähendab, et kõrge teenustasemega omavalitsustes elavad rahulolevamad elanikud. Samas on näiteid, kus muud kohalikud eelised kaaluvad madalama teenustaseme üle ja suurendavad elanike rahulolu. Seevastu on ka näiteid, kus kõrge teenustaseme korral jääb rahulolu kohaliku omavalitsusega alla riigi keskmise.
Kokkuvõttes on rahulolu kõrvutatud veel omavalitsuste elanike keskmise sissetuleku ja töötuse määraga. Suurima keskmise sissetulekuga valdade seas on ka Kuusalu ja Raasiku vald – 1225-1711 eurone keskmine palk. Anija valla elanike keskmine palk jääb vahemikku 1111-1208 eurot, Loksa elanikel 925-1066 eurot.
Töötuse määr on Loksal vahemikus 2,9-4,9 protsenti ning Kuusalu, Anija ja Raasiku vallas 1,4-1,9 protsenti.
Robert Lipinski teeb järelduse, et inimese rahulolus kohaliku omavalitsuse kui elukohaga mängivad rolli 4 võtmetegurit: kohalike avalike teenuste keskmine kvaliteet ja töötuse määr ning inimeste tööalane staatus ja leibkonna sissetulek. Tööalase staatuse kohta on täpsustatud, et füüsilisest isikust ettevõtjad on Eestis keskmiselt omavalitsusega vähem rahul (55,8 protsenti) kui palgatöötajad (64,1 protsenti) või pensionärid (60,7 protsenti).
Täpsema info leiab rahandusministeeriumi kodulehelt.