Kõrged külalised asetasid pärjad Kuusalu kalmistul Vabadussõjas langenute mälestussambale ja Soome vabatahtliku AUKUSTI TUOMINENI sümboolsele hauale.
Neljapäeval, 3. jaanuaril, Eesti Vabadussõja Valkla pöördelahingu 100. aastapäeval tähistati Valkla kivi juures, Kuusalu kalmistul ning kirikus Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva.
Valkla kivi juurde kogunes paarkümmend inimest, sõna võttis vallavanem Urmas Kirtsi, pani kivi juurde pärja.
Kuusalus olid kohal riigikogu aseesimees Enn Eesmaa, Eesti kaitseminister Jüri Luik ja Soome kaitseminister Jussi Niinistö, Soome suursaadik Eestis Timo Kantola, Eesti ja Soome kaitseväelaste auvahtkonnad ja liputoimkonnad, oli arvukalt Eesti ja Soome kaitseväelasi, eruohvitsere, kaitseliitlasi, kaugemalt ja kohalikku rahvast. Mängis Eesti kaitseväe orkester Indrek Toompere juhatamisel.
Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa tunnustas oma sõnavõtus Vabadussõja ausamba juures Eesti ja Soome kaitsealast koostööd. Eesti Vabadussõjas osalesid Soomest kokku üle 3500 vabatahtliku.
Vabadussõjas langenute mälestuseks asetati mälestussamba jalamile pärjad.
Üheskoos mindi rongkäiguga esimese Soome vabatahtlikuna langenud Aukusti Tuomineni hauakivi juurde. Orkester mängis sümboolselt „Porilaste marssi“, millega 100 aastat tagasi võeti Eestis vastu Soomest tulnud vabatahtlikke, kes saabusid major Martin Ekströmi pataljonis.
„Meil on au ja kohustus tulla reamehe juurde, kes jäi 95 aastaks tundmatuks sõduriks,“ lausus Soome suursaatkonna Eestis pressinõunik Hannele Valkeeniemi.
„Okupatsiooni eesmärk oli kustutada mälu. Aukusti Tuominen on otsekui unustamise sümbol ning võib öelda, et ta suri kaks korda, esmalt rindel ligi sada aastat tagasi ja ka siis, kui ta unustati. Nüüd on ta mäletamise sümbol, kunagi pole liiga hilja.“
Ta tänas sõjaajaloolasi Mati Straussi ja Ain Krillot ning hauakivi valmistamist ja paigaldamist korraldada aidanud Peeter Paenurme, tänu neile on nüüd Vabaduse Risti kavaleri Aukusti Tuomineni mälestus jäädvustatud.
Katte eemaldasid hauakivilt Soome suursaadik Timo Kantola ja kaitseatašee Antti Hauvala.
Mälestuspalve luges 1. jalaväebrigaadi kaplan Peeter Paenurm. Kaitseminister Jussi Niinistö lausus kalmistul, et Aukusti Tuominen oli üks rohkem kui tuhandest vabatahtlikust, kes tulid Eestisse 1918. aasta lõpus ja 1919 alguses, et astuda vastu bolševikele. Ta oli 150st langenud soomlasest esimene, kes sai Vabadussõjas surma.
Hauakivi juures võttis sõna ka Aukusti Tuomineni järeltulija, tema tütre pojapoeg Heikki Knookala, kes tõdes, et perekond sai vanavanaisa saatusest teada ligi kuu aega tagasi, novembris, kui saadeti saatkonnast sõnum. Aastakümneid teati legendi, et vaarisa oli Soomest ära läinud Ameerikasse. Ta tänas, et nüüd on täpselt teada, mis Aukustist sai.
Heikki Knookala oli Kuusalus koos abikaasa Terhiga. Nad kinnitasid, et kindlasti hakatakse edaspidi käima Kuusalu kalmistul, tulevad ka teised pereliikmed, kes ei saanud seekord tseremoonial osaleda.
Kuusalu kalmistult liiguti edasi Kuusalu kirikusse, kus toimus oikumeeniline mälestusteenistus. Jutluse pidas peapiiskop Urmas Viilma, teenisid Ida-Harju praost Margus Kirja, Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalakas, emeriitpeapiiskop Andres Põder, pastorid Erki Tamm, Taavi Hollman, Alur Õunpuu, Toivo Kaasik, Ruudi Leinus ja ülempreester Aleksander Sarapik.
Kõnedega esinesid kaitseministrid Jüri Luik ja Jussi Niinistö. Orelil mängis Andres Uibo. Järgnes Tallinna Ülikooli meeskoori kontsert Indrek Viiardi dirigeerimisel, solist oli Kalle Sepp.
Pikem lugu sellest, kuidas Aukusti Tuominen maeti 1919. aasta jaanuari alguses tundmatu sõdurina Kuusalu kalmistule, tema nime tuvastamisest, hauakivi sünniloost ilmus 20. detsembri 2018 Sõnumitoojas.
Pärast mälestusteenistust teatas Sigula elanik Rein Riiberg Sõnumitoojale ja Aukusti Tuomineni pereliikmetele, et on kuulnud oma äialt täpsemaid mälestusi, kuidas Soome vabatahtlik langes.
Mihhail (Mihkel) Vingal, kes oli sündinud 1903. aastal, rääkis oma lastele, kuidas nende Lõpe talu maale endises Kiiu vallas Kosu külas sattus Soome vabatahtlike luuresalk. Seda täpselt ei teadnud, kas soomlased tulid mõni kilomeeter eemal asuvast Priskest või Piibe maanteelt. Üks soomlane sattus üksi ees minema, punaväelaste salk tulistas teda.
Kuusalu kalmistul ja kirikus toimunud pidulikku mälestustseremooniat olid jäädvustamas paljud telekanalid ja meediaväljaanded.