Kohal oli 80 inimest, esines aprillis loodud Pikavere kapell.
Laupäeval, 11. augustil korraldas Pikavere külaselts Sumeda Suveõhtu Pikavere pargis.
„Meil on ilus park, aga suvel ei käi siin palju rahvast. Mõtlesime, et teeme ümberkaudsetele inimestele ühe kena peo, kus kohalikud saaksid esineda etteastetega,“ rääkis Pikavere lasteaia-algkooli direktor Maiu Plumer.
Peo nime kohta ütles ta, et see on laenatud Minu Eesti Noortelt, kes korraldavad samanimelist traditsioonilist üritust Arukülas: „Kuid suveõhtu on ju siingi sama sume.“
Ta lisas, et plaan on muuta suveõhtu traditsiooniks.
Pikaveres tuli ettekandmisele katkend näidendist „Ukuaru“, mida esitati täispikkuses kihelkonna päeval. Esinesid Aruküla rahvatantsijad ja kohalik Pikavere kapell.
„Tegu ei ole ainult Pikavere küla, vaid kogu siinse piirkonna peoga. Suursoo, Salu ja Urvaste, mis praegu kuuluvad Rae valda, on ajalooliselt tegelikult Pikavere piirkond. Päris palju vanemaid inimesi käivad sealt meie ettevõtmisi vaatamas ning peavad Pikaveret kodukoha keskuseks,“ rääkis Pikavere kooli endine õpetaja ja „Ukuaru“ lavastaja Vaino Napp. Ta täpsustas, et nooremad elanikud peavad keskuseks Vaidat.
Tõnu ja Krista Lagle saabusidki suveõhtule Urvastest.
„Tuleme ikka, kui siin midagi toimub. Käime mõnikord ka lastelastega purskkaevu vaatamas. See ju omamoodi kohalik vaatamisväärsus,“ rääkisid nad.
Pikavere ja Mallavere külavanem Tõnu Suurkuusk ütles, et Pikaveres aktiivseid inimesi jagub: „Kõik, kellel jalg kannab, löövad ühistegevuses kaasa.“
Kooli peab ta omamoodi külakeskuseks ja aktiivsete inimeste kogunemiskohaks, sest kirikut ja kõrtsi neil ei ole. Praegu ehitatakse Pikaveres pargi juurde külaplatsi. Projektis on tiik, laulukaar, katusealune paviljon ja kiiged. Sügisel saab tiik ja tiigi ümbrus valmis. Toetust ehituseks saadi KOPi sügisesest ja kevadisest taotlusvoorust.
Õhtusel peol tantsitas publikut Pikavere kapell. Selle kaheksa liiget on koos käinud aprillikuust, seal musitseerib neli perekonda. Kapell sai alguse, kui Markko Maasik palus Tiina Tomingasel õpetada talle akordioni mängu. Ühel hetkel tekkis mõte, et võtaks teised ka kampa ja teeks kapelli. Nüüd mängivad Markko ja Inga Maasik, Meeli Paluvits ja Tarmo Lohv, Raili ja Rain Loikmann ning Kaie Tomingas-Oras ja Tiina Tomingas kapellis rahvalikku muusikat ja käivad esinemas.
„Esmakordselt esinesime aprillis, kui koolimajas oli perepäev. Siis olid meil kapellis lapsed ka, kes laulsid,“ jutustas Tiina Tomingas.
Pärast seda hakati neid kutsuma esinema juubelitele ja pulmadesse.