Birkenruh´ mõisa suvelavastuses mängivad ka MÄRT AVANDI ja OTT SEPP

2385

Raasiku MTÜ Tuulekell korraldab tänavuse suvelavastuse Anija vallas Birkenruh mõisas.

Margit Eerik, kes alustas kümme aastat tagasi Raasikul Harju-Jaani kihelkonnapäevade korraldamist, rääkis, et kihelkonna äärealal, Kaunissaare külas asuv Birkenruh mõis oli üks kohtadest, mida külastati kodukandi mõisate ekskursiooni ajal.

„Siis kuulsin, et selle kohta räägitud legend on tõestisündinud lugu,“ sõnas ta.

19. sajandi lõpus Pikva mõisast eraldatud Birkenruh ehk eesti keeles Kaserahu poolmõis kuulus eelmise sajandi alguses ajakirjanikule ja diplomaadile Eduard Virgole. Tol ajal käisid seal suvitamas tuntud kirjanikud. Anton Hansen Tammsaare kirjutas seal 1921. aastal „Kõrboja peremehe.“ Veel varem, 1917. aastal veetsid Birkenruh´s kolm nädalat kirjanikud Marie Under, Friedebert Tuglas ja Artur Adson. Kirgi, mis lõid seal lõkkele Underi ja Tuglase vahel, on hiljem nimetatud lausa sajandi armulooks.

Ta lisas, et kuigi kohta on üritatud mitmel puhul esile tõsta, isegi Mart Laar lubas kunagi selleks oma abi, on erakätes mõisa olukord üsna trööstitu – eriti ränka kahju tegid sellele kaks viimast lumerohket talve: „Koht väärib siiski tähelepanu. Ning kõik meie ettevõtmise osalised teavad, et mõisamaja enam pole, kuid seda suuremad on väljakutsed kunstnikule ja loomingulisele toimkonnale.“

Näitemängu „Birkenruh episood. Kurb armulugu“ kirjutas Loone Ots, kes uuris eelnevalt palju ajaloolist materjali.

Lavastama hakkab Harju-Jaani kihelkonnast Kehrast pärit Ingomar Vihmar, kes töötab Draamateatris, ning kunstnik on Jaanus Laagriküll Ugalast, kelle kodukant on samuti Kehras. Marie Underit hakkab mängima Kersti Heinloo, Tuglast Märt Avandi, Adsonit Ott Sepp ning Underi eksmeest papa Hackerit Jaan Rekkor. Underi ja Hackeri kahe tütre osatäitjad pole veel täpselt teada.

Näitemäng oli kavas lavale tuua eelmisel suvel, kuid otsustati lükata aasta võrra edasi, kuna mullu oli Anija mõisa planeeritud suvelavastus „Kuidas Anija mehed Tallinnas käisid“. Hiljem selgus, et ka see lükati aasta võrra edasi. Margit Eeriku kinnitusel on kahe näitemängu korraldajate vahel kokku lepitud, et ajaliselt need ei kattu. Birkenruh´esietendus on planeeritud neljapäevale, 19. juulile.  Mängida on kavas kaheksa korda.

Ida-Harju Koostöökoda eraldas Birkenruh´armuloo lavale toomiseks 3674,24 eurot, raha on saadud ka Kultuurkapitalist, toetada on lubanud Anija ja Raasiku vald. Peakorraldaja sõnul on kavas toetust taotleda veel mitmetest fondidest ning otsida ka sponsoreid.

Eelmine artikkelSõitme külast leiti granaat
Järgmine artikkelKehra tervisekeskuses teisel korrusel on taas elektriravi kabinet